Rus Vatandaşlarının Türkiye'de Oturum Ve Çalışma İzni

Rus vatandaşlarının Türkiye'de oturum ve çalışma izni almak istemeleri belirli bölgeleriyle öne çıkan Türkiye için oldukça olağan bir durum. Ülkemizden Rusya’ya gitmek isteyen binlerce insan olduğu gibi Rusya’dan ülkemize gelmek isteyen birçok insan da olduğu söylenebilir. Bu son derece doğal ve anlaşılabilir bir durumdur. Türkiye ekonomik sıkıntıları olmayan birisi için gayet güzel ve yaşanılabilir bir yerdir. Bu yüzden Rus vatandaşlarının Türkiye’ye gelmek istemeleri ve burada oturum ya da çalışma izni almak istemeleri çok doğal. Süreç anlamında ise pekte farklı bir durum olduğunu söylemek mümkün değil.

Rusya Vatandaşlarının Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni Hakkında

Genel anlamıyla Rus Vatandaşlarının Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni almak konusunda yapması gereken şeyler herhangi bir ülkeden oturum izni almak için yapılması gerekenlerden farklı görünmüyor. Yapılması gereken en temel şey geçerli bir sebep bulmak. Örnek olarak yatırım yapabilirsiniz ya da evleniyor olabilirsiniz. Bu tip durumlar Türkiye’den oturum izni almak için oldukça geçerli sebeplerdir. Ya da burada bir şirkette çalışacaksanız çalışma izni de alabiliyorsunuz. Asıl önemli olan yanınızda bulundurmanız gereken evraklar; Pasaport, 10 Adet biyometrik vesikalık fotoğraf, Diploma, Davetiye, Rusya Vize Başvuru Formu, Hastaneden alınmış HIV ve AIDS raporları, Sağlık sigortası poliçesi raporunun orijinal hali. Eğer tüm bu belgelere sahipse herhangi bir Rus vatandaşı ülkemizde oturum izni ya da çalışma izni almak için başvuru yapabilir. Süreç genel olarak bunlardan ibaret olmakla birlikte belirli ücretlerde ödenmesi gerekiyor.

Rusya Vatandaşları için Türkiye’de Oturum ve Çalışma İzni 2022

Türkiye’de 90 günden fazla konaklamak isteyen Rusya vatandaşları seyahatleri öncesinde Rusya oturum izni almalıdır. Rusya vatandaşları Türkiye’de eğitim, tıbbi tedavi, çalışma, aile birleşimi gibi nedenlerden dolayı gelecek ise oturum izni alabilir.  

Rusya vatandaşları Türkiye oturum izni başvurularını, Rusya’da bulunan Türkiye temsilciliklerine yapmalıdır. Başvuru için gerekli belgeler hazırlanmalı ve temsilciliğe başvuruda bulunulmalıdır. Türkiye Konsolosluğu bazı durumlarda Türkiye’den davetiye almalıdır. Başvuru sahibinin pasaportu, Türkiye’de kalınacak olan tarihten 60 gün daha fazla geçerli olmalıdır. Oturum izni dolan kişiler oturum izni uzatma işini e-ikamet üzerinden yapabilir.

Türkiye’de çalışmak isteyen Rusya vatandaşları, Türkiye çalışma izni almalıdır. Bunun için Türkiye’de pozisyonlarına uygun bir iş bulmalıdır. Ardından çalışma izni için Rusya’da bulunan temsilciliğe başvuruda bulunmalıdır. İşvereninde bu sırada Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurması gerekmektedir. Çalışma izni alan kişilerin, Türkiye oturum izni almasına gerek yoktur. Çalışma izni oturum izni yerine geçmektedir.

Türkiye oturum izni ve Türkiye çalışma izni ortalama olarak 90 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak başvuruların sonuçlandırılması için bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.  

Rusya Vatandaşları Türkiye Oturum İzni

Rusya vatandaşları Türkiye oturum izni Türkiye sınırları içerisinde kalmak isteyen Rus vatandaşlarının yapması gerekmektedir. Rusya’dan Türkiye’de seyahat eden Rusya vatandaşları ülke sınırları içerinde vize muafiyet hakları varsa ya da vize süreleri bitmemişse oturum izni başvurusu yapma haklarına sahiptir. Bunun için yabancılar ve Uluslararası Kanununda bulunan Türkiye oturum izni başvuru evraklarını hazırlayarak oturum izni veya ikamet izni, ikamet tezkeresi başvurusunda bulunabilirler. Türkiye’nin birçok şehrinde Göç idaresi müdürlükleri bulunan. Bu kurumlar Rusya ve diğer yabancı vatandaşların Türkiye için başvurdukları oturum izni taleplerini değerlendirip uygun görmeleri halinde başvuruları kabul ederek yabancılara oturma izni   vermektedir.  Rusya vatandaşları için oturum izni farklı kategorilere ayrılmaktadır. Kısa süreli oturma izni, uzun süreli oturum izni, öğrenci oturum izni aile oturum oturma izni şeklinde isimlendirilen ikamet Tezkeresi Türkiye’ye geliş amacına göre adlandırılmıştır. Türkiye için oturma izni başvuruları izin süresi bitmeden en az 2 ay önce yapılması gerekmektedir.

Rusya Vatandaşları Türkiye’de Nasıl Oturum İzni Alır?

Rusya vatandaşları Türkiye’de Nasıl Oturum İzni Alır öncelikle Türkiye’ye geliş amacınıza uygun kategorilerde bulunan oturum izni için başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer Türkiye’ye bilimsel araştırma, ticari bağlantı ya da gayrimenkul sahibi olmak gibi farklı gerekçeler ile gelmek istiyorsanız  kısa dönemli oturum izni başvurusu yapmanız gerekmektedir. Fakat Türkiye’de en az 8 yıl kadar yasal olarak ikamet olmuş Rus vatandaşlarının da uzun dönem oturum izni alabilme hakları bulunur.  Uzun dönem oturum izni   şartları İçişleri   Göç politikaları tarafından belirlenmiştir. Türkiye’nin herhangi bir eğitim kurumundan eğitim almak isteyen öğrenciler için öğrenci oturum izni almaları gerekir. Yapacağınız ikamet izni türüne ve kişisel durumunuza göre gerekli belge ve evrakları hazırlayıp ilgili kurumlarda başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Göç idaresi müdürlüğü başvuruları değerlendirip  başvuruyu kabul etmesi durumunda ikamet kartı basımı yapılarak, başvuru sahibi E- posta ile   gönderir.

Türkiye’de Nasıl Oturum İzni Kaç Günde Çıkar?

Türkiye’de Nasıl Oturum İzni kaç günde çıkar, konusu ülkemizde oturum izni almak isteyen vatandaşlar için çok önemli olmaktadır. Türkiye için ikamet izni başvuruları başvuruların işleme alınmasından sonra maksimum 3 ay içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sonuçları için ayrılan bu 90 günlük süre belge ve bilgilerin yetkili kurumlara teslim edilmediği tarihten itibaren başlar. Süre uzarsa başvuru sahibine gerekli bilgi verilmektedir. Türkiye için oturum izni başvuruş yaparken dikkat edilmesi gerekenler bazı hususlar vardır. Bunlar hem başvuru sürecini çabuk sonuçlanması hem de olumlu sonuçlanması açısından son derece önemlidir. Hepsinden önemlisi oturum izni başvurusu Türkiye’ye hangi gelinecekse buna uygun olmak zorundadır. Eğer oturum izni başvurusunda gerekli koşullan sağlanmıyor ya da eksi belge evrak bulunuyorsa veya yanlış bilgi vermişse başvurular kabul edilmemektedir. Ayrıca daha önce oturum izni almış Rusya vatandaşları uzatma başvurularını da izin süresin bitmeden en fazla 60 iş günü içinde yapması gerekmektedir.

TOP