Rusya Voucher Belgesi

/ / Uncategorized @tr

Rusya’ya yapacağınız turistik ziyaretlerinde Rus Konsolosluğu’na ya da yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Rusya vize başvurularında sizden bazı belgeleri hazırlamanız istenmektedir. Bu belgeler pasaport, vize başvuru formu, kimlik fotokopisi, fotoğraf, biyometrik bilgiler, seyahat sağlık sigortası gibi belgelerdir. Başvuruda ayrıca Rusya voucher belgesi de istenmektedir. Bu belge Rusya turist vizesi alırken başvuru sahibinin önüne çıkan engellerden birisidir.

Her ülke ülkesine turist olarak gelecek ziyaretçilerden farklı belgeler istemektedir. Rusya konsoloslukları ise ülkeyi ziyaret edecek turistlerden voucher belgesi talep etmektedir. Rusya’ya yapacağınız ziyaretlerinizde de ayrıca Rusya voucher belgesi alınması zorunludur. Bu belge olmadan Rusya’ya turist olarak giremezsiniz. Rusya Konsolosluğu tarafından zorunlu kılınan bu belge olmadan vize başvurusu yapılmamaktadır. Bu belge vize başvurusunda ve Rusya’ya girerken yapılan pasaport kontrolü sırasında istenmektedir. Bu belge mutlaka kontrol edilecektir, bundan dolayı bu belgeyi seyahatiniz boyunca yanınızdan ayırmamanız tavsiye edilmektedir.

Rusya Voucher Belgesi Örneği

Rusya voucher belgesinde alması gereken bilgiler şu şekildedir;

 • Vize başvurusu yapan kişinin adı soyadı
 • Vize başvurusu yapan kişinin pasaport bilgileri
 • Vize başvurusu yapan kişinin doğum tarihi
 • Vize başvurusu yapan kişinin vatandaşlığı
 • Vize başvurusu yapan kişinin başvuru yaptığı vize türü
 • Vize başvurusu yapan kişinin cinsiyeti
 • Vize başvurusu yapan kişinin kimlik numarası
 • Vize başvurusu yapan kişinin kalacağı otellerin adres bilgisi
 • Vize başvurusu yapan kişinin hangi şehirleri gezeceği
 • Vize başvurusu yapan kişinin konaklayacağı otellere giriş ve çıkış tarihleri
 • Vize başvurusu yapan kişinin ülkeye giriş tarihi
 • Vize başvurusu yapan kişinin ülkeden çıkış tarihi
 • Vize başvurusu yapan kişinin giriş sayısı
 • Belgede ayrıca voucher belgesini veren tur operatörünün bilgileri bulunmaktadır.

Rusya voucher belgesinde yer alan bilgilerin Rusya konsolosluklarına yapılan vize başvurularında istenen belgelerdeki bilgiler ile tutarlı olması gerekmektedir. Belgeler arası tutarsızlık vize başvurusunun reddine neden olmaktadır. Rusya konsoloslukları ve Rusya büyükelçiliği vize başvurularını büyük titizlikle incelemektedir. Başvuru sırasında kimseye hiçbir imtiyaz gösterilmemektedir.

Rusya Voucher Belgesi Nedir?

Rusya’ya yapacağınız turistik ziyaretlerinizde sizden Rusya voucher belgesi istenmektedir. Bu belgede Rusya’da nerede kaç gün konaklayacağınız, pasaport bilgileri, seyahat tarihi, giriş sayısı, ziyaret edilecek yerlerin bilgisi olmalıdır. Belge yetkilendirilmiş acenteler tarafından verilmektedir. Islak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Kopya edilmiş belgeler kabul edilmemektedir. Voucher belgesi bir Rus tur operatörü tarafından misafir edileceğinizi garanti eden bir belgedir.

Rusya voucher belgesi aslında bir davet mektubudur. Rusya’da bulunan bir tur operatörü tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Rusya’da konaklayacağınız otelin verdiği belge Voucher belgesi yerine geçmemektedir. Voucher belgesi aldığınız tur operatörü sizin garantörünüz olmaktadır. Belgenin orijinali Rusya Büyükelçiliği’ne verilmektedir. Bir kopyası ise Rusya’ya girişinizde beyan edilecektir.

Voucher Belgesi Nasıl Alınır?

Belgeyi Rusya’da bulunan tur operatörlerinden almanız gerekmektedir. Voucher belgesi başvuru sahibinin önüne her zaman bir engel olarak çıkmaktadır. Başvuru sahibi tur operatörleri ile irtibata geçip belgeyi alabilir, ancak bu yöntem zorlu ve masraflı bir yöntemdir.

Rusya voucher belgesinin alınması için birkaç yöntem vardır. Bunlardan birisi Rusya’da bulunan bir tur operatörü şirketi ile temasa geçerek bu belgeyi size göndermesini istemektir. Ancak belgenin size ulaşmasında kargo kullanılmaktadır ve bu biraz masraflı olabilir.

Diğer bir yöntem ise voucher belgesi sağlayan şirketlerle iletişime geçmektir. Türkiye’de voucher belgesi sağlayan birçok şirket bulunmaktadır. Belgeyi bir saatten kısa bir sürede hazırlamaktalar ve size ulaştırmaktadırlar. Bu belgenin ıslak imzalı olması gerektiğinden fotokopisi değil orijinalini almalısınız. Belgenin fiyatı değişiklik göstermektedir.

Voucher Nedir

Rusya’ya turistik seyahatte bulunacak kişilerin hazırlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Rusya voucher belgesidir. Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler voucher belgesinin ne olduğunu merak etmektedir. Bu yazıda voucher nedir, Rusya voucher nasıl alınır, Rusya voucher belgesi nereden alınır gibi soruları yanıtladık.

Voucher kelimesinin Türkçede tam olarak karşılığı bulunmamaktadır. Ancak kupon anlamında kullanılabilir. Voucher; otel rezervasyonlarında sıkça kullanılsa da aslen acentecilik terimidir.

Voucher nedir sorusunun kısaca cevabı şu olabilir; Rusya’da bulunan seyahat acentesi tarafından hazırlanmış ve seyahatte bulunacak olan kişinin transfer, yemek, otel, tur gibi hizmetlerin karılığında seyahatte bulunacak kişiye verilen rezervasyonu gösteren belgedir.

Voucher tur operatörleri tarafından verilmiş bir kabul belgesidir. Belge üzerinde seyahatte bulunacak olan kişilerin pasaport bilgisi, seyahat tarihi, ziyaret edilecek olan şehirler, ülkeye giriş sayısı, kalınacak yerlerin bilgisi yer almalıdır.

Rusya Federasyonu da ülkesine turistik amaçlı seyahatte bulunacak olan yabancılardan voucher belgesi istemektedir. Voucher belgesi Rusya’da faaliyette bulunan tur operatörleri tarafından verilmekte olan bir kabul belgesidir. Bu belge olmadan Rusya turistik seyahatin de bulunamazsınız. Bu belge Rusya turistik vize başvuruları sırasında konsolosluk tarafından istenmektedir.

Voucher Belgesi Nedir?

Rusya’ya yapılacak olan seyahatler sırasında Voucher belgesi istenmektedir. Bundan dolayı başvuru sahiplerinin kafasında voucher belgesi nedir sorusu dolaşmaktadır. Voucher belgesi kısacası Rusya’ya yapılacak seyahatler için Rusya’da bulunan bir tur operatörü tarafından kabul edildiğinizi gösteren bir yabancı turist kabul belgesidir.

Voucher belgesi Rusya’da bulunan tur operatörü tarafından izin adınıza düzenlemelidir. Rusya’ya yapılacak olan turistik seyahatlerde, Rusya Federasyonu Hükümeti’nin belirlemiş olduğu kanunlar ile Rusya’ya gelecek olan turistin Rusya’da bulunan tur operatörlerinden alınmış kabul belgesi gerekmektedir.

Bu belge olmadan diğer ülkelere yapıldığı gibi kendi imkanlarınız ile vize alıp, otel rezervasyonu aldığınız otele turistik olarak gidemezsiniz. Yani Rusya’ya seyahatte bulunacak olan kişilerin konaklayacakları yer Rusya’da bulunan tur operatörleri tarafından belirlenmektedir. Kısacası Rusya’daki bir tur acentesinin seyahatte bulunacak kişinin nerede konaklayacağını, ne kadar konaklayacağını, ülkeye ne kadar giriş çıkış yapacağını, yemeklerini nerede yiyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Voucher belgesi nedir sorusuna kısaca; Rusya’ya seyahatte bulunacak olan kişilerin bir sorun çıkarması durumunda nerede olacağının ve neler yapacağının hızlı bir şekilde bulunması anlamına gelmektedir. Voucher belgesi bir nevi güvenlik amacı ile de istenmektedir.

Rusya Voucher Nasıl Alınır

Rusya’ya seyahatte bulunacak olan ve seyahati gerçekleştirebilmesi için vize alacak olan kişilerin Rusya voucher belgesi alması gerekmektedir. Ancak Rusya’ya seyahatte bulunacak olan kişiler Rusya voucher belgesinin nereden alınacağını bilmemektedir. Yazının bu bölümüne ‘’Rusya vouchet belgesi nasıl alınır’’ sorusunun cevabı verilmiştir.

Öcelikle Rusya’ya turistik seyahatte bulunacak olan kişiler seyahatlerini gerçekleştirebilmesi için Rusya turistik vizesi alınması gerektiğini bilmelidir. Vize başvurusu için ise Rusya voucher belgesinin alınmasının zorunlu olduğu bilinmelidir.

Rusya turistik seyahatleri için voucher belgesi verme yetkisi Rusya’da bulunan tur operatörlerine aittir. Ancak Türkiye’de bulunan birçok seyahat acentesinin Rusya’daki tur operatörleri ile anlaşması bulunmaktadır. Bundan dolayı Türkiye’de bulunan bir acente ile iletişime geçerek Rusya voucher vizesi alabilirsiniz.

Bu seyahat acenteleri ile iletişime geçmeniz durumunda, acenteler Rusya’da bulunan tur operatörleri ile iletişime geçerek sizin adınıza Rusya voucher belgesi talebinde bulunmaktadır. İstenen pasaport bilgilerini paylaşmanız ve gerekli olan ücreti ödemeniz durumunda belgenizi ister dijital ortamdan isterseniz de elden alabilirsiniz. Rusya’ya seyahat edecek olan bir çok kişi Rusya’da bulunan tur operatörlerinden bu belgeleri almak yerine daha kolay ve hızlı yol olan acente aracılığı ile Rusya voucher vizesi almaktadır.

Hotel Voucher Nedir

Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin Rusya’daki oteller tarafından verilmiş olan voucher belgesini Rusya vize başvurusu sırasında Rusya Konsolosluğu’na sunması gerekmektedir. Rusya hotel voucher belgesi alacak olan kişiler bu belgenin ne olduğunu bilmemektedir. Yazının bu bölümünde Hotel voucher nedir sorusunu cevapladık.

Hotel voucher belgesi Rusya’ya seyahatte bulunacak olan kişilerin seyahatleri sırasında konaklayacağı otel rezervasyonunu yaptığını gösteren bir belgedir. Bu şekilde Rusya’ya seyahat ettiğiniz sırada nerede konaklayacağınızı kanıtlamış olursunuz. Rusya Federasyonu Hükümeti de ülkelerine seyahatte bulunan yabancıların nerede bulunacaklarını bilmiş olur.

Hotel voucher belgesi teknik anlamda; müşterinin Rusya’da bulunan ödeme yaptığını gösteren bir belgedir. Bu belgede hangi hizmeteler için para alındığı da detaylı olarak belirtilmektedir. Bu belgenin alınması ile Rusya’da bulunduğunuz süre boyunca bu hizmetlerden yararlanamama olasılığı bulunmamaktadır.

Rusya Voucher Belgesi Nereden Alınır?

Rusya’ya turistik seyahatte bulunacak olan kişilerin Rusya voucher belgesi alamsı gerektiğini söylemiştik. Ancak seyahatte bulunacak olan kişilerin Rusya voucher vizesini nereden alacağını bilmemektedir. Yazının bu bölümünde ‘’Rusya voucher belgesi nereden alınır’’ sorusunu cevapladık.

Rusya voucher vizesi Rusya seyahatleri sırasında Rusya temsilciliklerine teslim edilmesi gereken belgelerdendir. Bu belge Rusya’da nerede kaç gün konaklayacağınızı gösteren ve Rusya’da yetkilendirilmiş tur operatörleri tarafından verilen bir belgedir. Belgeyi verme ve onaylama yetkisi Rusya tur operatörlerine aittir. Belgenin kaşeli ve ıslan imzalı olması gerekmektedir.

Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler Rusya voucher belgesini kısacası Rusya’da bulunan, Rusya Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş tur operatörlerinden alınmaktadır. Ancak bu işlem biraz zordur. Bunun nedeni hem dolandırılma ihtimali hem de iletişim kurma zorluğudur. Bu zorlukları yaşamamak için Türkiye’de bulunan seyahat acenteleri aracılığı ile Rusya voucher vizesi alabilirsiniz. Bu acenteler Rusya’da bulunan tur operatörleri ile iletişime geçerek Rusya voucher belgesi temin etmektedir.

Rusya Turist Vizesi

Rusya’ya sergilere katılma, açık arttırmalara katılma, gezi, tatil ve kültürel amaçlı olarak seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları seyahatleri öncesinde Rusya turist vizesi almalıdır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport sahipleri bu vizeden muaftır.

Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler vize başvurularını Rusya’nın Türkiye’deki temsilciliklerine yapmalıdır. Vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Randevu işlemi online olarak yapılmakta ve randevusuz başvuru kabul edilmemektedir. Ancak Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilerin başvuru için şahsen Rusya Konsolosluğu’na gitmesine gerek bulunmamaktadır.

Rusya turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişiler vize başvuru işlemlerini üçüncü şahıslar üzerinden yapabilirler. Bunun için gerekli olan belgeleri hazırlamalıdır. Ayrıca başvuruyu yapacak olan kişiye noter onaylı yetki yazısı sunmalıdır. Başvurular acentelere ve Rusya vize başvuru merkezlerine yapılabilir. Rusya turistik vize başvuruları ortalama olarak 5 ile 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin durumuna göre bu süre uzayabilmektedir.

Rusya turistik vize başvurusu için gerekli olan belgeler:

Tam ve eksiksiz olarak doldurulmuş Rusya vize başvuru formu

Pasaport ve pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi, pasaportun en az iki sayfası boş olmalı ve 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır.

 • Kimlik kartı ve ön-arka yüz fotokopisi
 • Rusya tur operatörleri tarafından verilmiş voucher belgesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Dönüş bileti rezervasyonunu kanıtlayan belgeler
 • Rusya’da konaklanacak yerin rezervasyonu ve konaklama süresi
 • Banka hesap dökümü
 • Uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası
 • Başvuru sahibinin Rusya uçuşu için rezervasyonu
 • Adli sicil kaydı
 • Aile bilgilerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Rusya Konsolosluğu gerek gördüğü durumda başvuru sahibinden ek belge talep edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir