Rusya Turistik Vizesi

Son derece büyük bir ülke olan Rusya turistik vize için her sene birçok turist tarafından başvuru almaktadır. Türkiye’den de kişilerin turizm amaçlı olarak gitmek istediği Rusya ziyaretçilerinden vize talep ediyor. Almanız gereken vize için önceden birtakım evrakların hazırlanması şart olan durumlar arasındadır.

Umuma mahsus pasaport sahiplerinin alacağı vize işlemleri için evraklarında kusursuz hareket etmesi son derece önemlidir. Evrak listesinde kişilerin mutlaka doğru beyanlarda bulunması da Rus Büyükelçiliği ve Konsolosluğu tarafından dikkat edilen konulardan biridir. Rusya turistik vize işlemleri yaparken evraklarınızın da vize türüne uygun olarak hazırlanmış olması ve eksiksiz olarak vize dosyanızda yer alması son derece önemlidir.

Rusya Turistik Vize 2022

Rusya’ya yapılacak olan turistik amaçlı seyahatlerde Rusya turistik vizesi alınmalıdır. Rusya turistik vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, diğer ülke vatandaşlarına ve vatanı olamayan kişilere Rusya’ya kısa süreli turistik ziyaret yapmaları sağlamaktadır.

Rusya ticari vize için, Rusya’da bulunan bir tur operatörü tarafından karşılanacağınıza dair kabul belgesi gereklidir. Bu belgeyi Rusya’da bulunan tur operatörlüğünden almalısınız. Turistik vize ile Rusya’da en fazla 30 gün kalabilirsiniz. E-vize alacak kişiler ise Rusya’da en fazla 16 gün kalabilir. Turistik vize Rusya’ya tek ya da iki giriş hakkı vermektedir.

Rusya turistik vizesi başvurusu Rusya’nın Türkiye’de yetkilendirdiği vize başvuru merkezine ya da Rusya Konsolosluklarına yapılmalıdır. Rusya vize başvurusu için vize başvurusu yapacağınız yerden randevu almalı ve vize başvuru anketi doldurmalısınız. Rusya vize başvuru randevu tarihine kadar gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Vize başvurusu için başvuru yapacağınız yerde bulunmalı ve vize başvurunuzu başlatmalısınız.

Rusya vize başvurusu için gerekli belgeler;

 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize başvuru anketi
 • Tur operatörlüğünden alınmış davetiye
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Banka hesap dökümü

Rusya Turistik Vizesi Nedir?

Rusya’ da turistik faaliyet amacıyla belirli bir süre konaklamak isteyenler Rusya turistik vizesi almak zorundadır. Rusya 01 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Rusya Federasyonu 12 Mayıs 2010 tarihli vize muafiyeti anlaşmasını tek taraflı olarak fes ettiğinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ ya yapacakları geziler için vize almak zorundadır. Bununla birlikte Rusya turist vizesi almanın şartlarından biri de Rusya tur operatoru firmalarından turisti karşılayacağına dair beyan ve onay belgelerinin alınmış olmasıdır.

 Rusya turistik vizesi;

 • ülkede yapılacak konser ya da festival gibi etkinliklere katılım,
 • Bölgesel kültürel ya da tarihi turistik gezi,
 • Kısa süreli iş gezileri,
 • Sağlık kuruluşlarında yapılacak tıbbi konsültasyon,
 • Ülkede yapılacak bilimsel araştırmalara katılım gibi durumlarda alınan vize türüdür.

St. Petesburg ve Leningrad’ a yapılacak olan maksimum 8 gün süreli elektronik Rusya turistik vizesi de alınabilmektedir. Rusya turistik vizesi nedir sorusu Rusya Federasyonu’ nda en çok 30 gün süreli serbest dolaşım hakkı tanıyan, tek ya da çift girişli vizedir, şeklinde yanıtlanabilir.

Rusya Turistik Vize Nasıl Alınır?

Türkiye ve Rusya arası vize zorunluluğu kaldırıldığı beyan eden anlaşma Rusya Federasyonu yetkilisi tarafından tek taraflı olarak askıya alınmasında dolayı 1 Ocak 2021 tarihinde itibaren Rusya Federasyona yapacağınız ziyaret için Rusya vizesi başvurma zorunludur. Festival, konser ve etkinliğe katılmak amacıyla ya da turistik yeri ziyaret etmek için yapacağı Rusya Federasyon gezilerinizde başvurmanz gereken vize türü Rusya Turistik vizedir. 1 Ekim 2021 tarihinde itibaren St. Petersburg ve Leningrad'a yapılacak turist ve ticari amaçlı seyahatde elektronik vize alınabilmekte. Elektronik vize geçerlilik süresi maksimum 8 günür.
Rusya turistik vizesi tek ya da çift giriş olup sahibine Rusya Federasyonun da en fazla 30 gün konaklama ve serbest, dolaşım hakkı sağlamaktadır. Rusya Turistik vize, Rusya Federasyonunda tur operatörlüğü faaliyet yürüten kuruluşun “kişiyi karşılayacağı beyan ettiği kabul ve onay belgeleri” alınması şartı ile verilmekte. Rusya Federasyonuna kısa süre iş görüşmesi, tıbbi konsültasyo ya da bilimsel araştırma gibi amaçla seyahat etme isteyen şahıs da Rusya Turistik vize ile seyahatini gerçekleştirebilir. 2021 yıl Rusya Federasyon Dış işleri Bakanlığı Rusya vize için gerekli evrak listesi sayfanın devamında. Rusya Turistik vize için müracaat eden şahıs bu vizeyi hangi amaçlarla talep ettiğini başvuru belgesinde açıkça ibraz etmelidir.

Rusya Turistik Vize KGünde Çıkar?

Rusya turistik vize başvurunuz randevu tarihinden itibaren genellikle 5 ile 10 iş günü içinde sonuçlanmakta. Rusya turistik vizesi başvuru yapan yabancı pasaport sahibi kişinin vize başvurusunda vize çıkış süre pasaportun ülkesi göre değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye ve Rusya arası vize zorunluluğu kaldırıldığı beyan eden anlaşma Rusya Federasyonu yetkilisi tarafından tek taraflı olarak askıya alınmasında dolayı 1 Ocak 2021 tarihinde itibaren Rusya Federasyona yapacağınız ziyaret için Rusya vizesi başvurma zorunludur. Festival, konser ve etkinliğe katılmak amacıyla ya da turistik yeri ziyaret etmek için yapacağı Rusya Federasyon gezilerinizde başvurmanz gereken vize türü Rusya Turistik vizedir. 1 Ekim 2021 tarihinde itibaren St. Petersburg ve Leningrad'a yapılacak turist ve ticari amaçlı seyahatde elektronik vize alınabilmekte. Elektronik vize geçerlilik süresi maksimum 8 günür.
Rusya turistik vizesi tek ya da çift giriş olup sahibine Rusya Federasyonun da en fazla 30 gün konaklama ve serbest, dolaşım hakkı sağlamaktadır.

Rusya Turistik Vizesi Nereden Alınır?

Rusya 'ya yapılacak ve 30 günü geçmeyecek turistik faaliyet içerikli geziler vize ile yapılabilir.  Rusya Federasyonu’ nda tıbbi konsültasyon, iş başvurusu, bilimsel araştırma gibi konularda yapılacak kısa süreli seyahatler için de Rusya turistik vizesi almak gerekir. Rusya turistik vizesi express olarak da alınabilmektedir.  Express Rusya turizm vizesi ortalama olarak 4 iş gününde sonuçlanmaktadır. Normal vize işlemleri en çok bir hafta içinde karara bağlanır.

Özellikle Rusya’ya ilk kez gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya turistik vizesi nasıl alınır sorusunun yanıtlarını araştırabilirler. Bu konuda vize başvuru sürecinin en başından doğru bilgilerle hareket etmek başvurunun olumlu sonuçlandırılması için önemlidir.

Rusya turistik vizesi başvurusu nereye yapılır sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Rusya turist vizesi sahibi olmak için elektronik ortamda elektronik randevu oluşturulması gerekmektedir. Rusya turistik vize evrakları eksiksiz biçimde hazırlanmalı, evraklar konsolosluklara ulaştırılmalıdır. Rusya turistik vize başvuruları doğrudan konsolosluklara yapılabileceği gibi Rusya Federasyonu’nun resmi temsilciliği vasıtasıyla da gerçekleştirilebilir.

Rusya Turistik Vize Başvurusu

Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğu’na şahsen başvuruda bulunabileceğiniz gibi gerekli evrakları tarafımıza iletmeniz halinde başvurunuzu biz sizin adınıza yapabilmekteyiz. Rusya vizesine başvururken dikkat edilmesi gereken husus Rusya Vize Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmasıdır. Vereceğiniz herhangi bir yanlış veya hatalı bilgi başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatabilir veya başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. My Vize olarak başvuru formunuzu sorunsuz doldurmanız için size yardımcı olmaktayız. Rusya vize başvurusu esnasında davetiye ibraz edecekseniz bu davetiyenin Rusya resmi makamları tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Bu davetiyelerin içeriği başvuracağınız vize türüne göre değişmektedir. Davetiyenizin Rusya’da davet eden kişi tarafından talep edilmesi ve yetkili makamlarca onaylanması yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. 

Turistik vize başvurusu Rusya’ya turistik amaçla gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri vize uygulamasından muaftır. Yeşil ve Gri pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 gün, Siyah pasaport sahipleri ise 90 güne kadar Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahipleri ise vize uygulamasına tabidir. Rusya turistik vizesi 1 ay süre ile en fazla iki girişli alabileceğiniz bir vize türüdür. Bu vize ile Rusya sınırları içerisinde 30 gün serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Başvuru esnasında otel rezervasyonunuza ait Voucher ibraz etmeniz gerekmektedir. My Vize olarak sizin adınıza otel rezervasyonunuzu yapıp Voucher temin edebilmekteyiz. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi uygulaması bulunmamaktadır. Yani başvuruya şahsen gelmenize gerek yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda sizi mülakata çağırabilmektedir. Rusya turist vizesi en fazla 30 günlük olarak verilmektedir. Turistik vize başvurunuz yaklaşık olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer daha erken sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres başvuru uygulamasını kullanabilirsiniz. Ekspres başvuruda vizeniz 1 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Rusya Turistik Vize Başvuru İşlemleri

90 gün kesintisiz süre ile Türkiye’de kalma izni: Arnavutluk, Bahreyn, Venezela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesoto, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Zelanda, Birleşik Arap Emirliki, Umman, Kore, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ile Kuzey İrlanda Birleşik Krallıkı, Sierra Leone, Ekvator Ginei, Güney Afrika Cumhuriyet, Japonya.
Yasal mevzuat uygun olarak en az 3 ay süreyle Türkiye Cumhuriyetinde kalma izni belgeleyen evrak olarak öğrenci ya da çalışma izni belgesi, geçic ikamet izni belge de dahil olabilir. Cezayir, Angola, Afganistan, Bangadeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Iram, İran, Çin, Kuzey Kore, Nepal, Nierya, Pakistan, Randa, Suriye, Somali, Sri Lanka, Etiyopya vatandaşı için daimi ikamet izni gerekmektedir.  Türkiye ve Rusya arası vize zorunluluğu kaldırıldığı beyan eden anlaşma Rusya Federasyonu yetkilisi tarafından tek taraflı olarak askıya alınmasında dolayı 1 Ocak 2021 tarihinde itibaren Rusya Federasyona yapacağınız ziyaret için Rusya vizesi başvurma zorunludur.

Rusya Turistik Vize Başvurusu İstanbul

Rusya turistik vize başvurularını sonuçlandırma ve karara bağlama, konsoloslukların sorumluluğundadır. Rusya turistik vize başvurusu İstanbul’da nereye yapılır  sorusu özellikle araştırılan bir konudur.

Rusya’nın İstanbul’ daki resmi temsilcileri Rusya İstanbul  Başkonsolosluğu’ dur. Rusya vizesi başvuruları İstanbul ilinde Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki resmi temsilcilikleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Ayrıca İstanbul Başkonsolosluğu' na elektronik randevu oluşturularak başvuru sahipleri eksiksiz hazırlanmış evrak dosyalarını başkonsolosluğa kendileri de iletebilirler.

Rusya elektronik vize başvuru formu verilen bilgiler evraklarla desteklenecek şekilde doldurulmalıdır. Rusya turistik vize randevu işlemlerinde başvuru sahibinin şahsen bulunma şartı aranmamaktadır. Bu nedenle akredite başvuru merkezleri aracılığıyla aynı zamanda danışmanlık hizmeti de alarak kolaylıkla vize talep edilebilir.

Rusya turistik vize evrakları genel olarak şunlardır;

 • Pasaport,
 • Bir de başvuru formu,
 • Rusya’daki tur acentelerinden onaylı ve ıslak imzalı olarak alınmış olan Rusya vizesi voucher yani davetiye,
 • Başvuru sahibinin ekonomik durumunu gösteren belgeler,
 • Gidiş dönüş uçak rezervasyonları ile otel rezervasyonu

Rusya Vize Evrakları Neler

 • Rusya’ya seyahat etmek isteyen ve turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin hazırlaması gereken evrakların başında pasaport geliyor. Kişilerin pasaportlarının güncel olması bu süreçte en çok önem verilen konulardan biridir.
 • Alınacak olan Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve varsa başka pasaportlarında mutlaka dosyaya eklenmesi gerekiyor. 
 • Pasaport içerisinde yer alan sayfaların en az iki tanesinin boş olması ve okunabilir nitelikte olması da aranılan kriterlerden biridir.
 • Pasaport kadar önemli olan bir diğer evrak türü ise başvuru formudur. Kişilerin başvuru formunda dikkat etmesi gereken nokta ise formu doldururken kullanılması gereken dildir.
 • Rusya turistik vize başvurusu sırasında hazırlayacağınız başvuru formunda seyahat bilgilerinizi detaylı bir şekilde açıklamalı ve ne kadar süre Rusya’da kalacağınızı net bir şekilde belirtmelisiniz.
 • Bununla birlikte Rusya turistik vizesi için hazırlanacak olan davetiye ve dilekçenin de turizm vizesine uygun olması gerekiyor. Davetiyeyi genellikle seyahat acenteleri aracılığıyla temin etmeniz mümkündür.

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya Turistik Vize için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport (10 yıldan eski olmayan, en az 6 ay geçerliliği ve 2 adet boş vize sayfası bulunan) 
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm ebatlarında, beyaz fonda biyometrik fotoğraf usulüne uygun olarak çekilmiş) 
 • Kimlik fotokopisi 
 • Voucher (tarafımızdan sağlanacaktır) 
 • Başvuru formu (tarafımızdan sağlanacaktır) 
 • Türkiye’de yaşayan yabancılar için başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan oturma izni kartı fotokopisi 

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Belgeler

 

2022 yılında yapacak turistik amaçlı seyahatde Rusya vize için gerekli evrak aşağıdaki gibidir:
Davetiye (Voucher) : Rusya Federasyonundaki seyahat acente ve  tur operatörlüğü yapan kuruluşun kişi kabul ettiğine ve karşılayacağa ve kişiyi Rusya’ya davet ettiğe dair belgedir. Bu belge (Voucher) orijinal nüsha sunulmalıdır.( Bu belge ibraz etmeyen kişinin Rusya Turist vize başvurusu değerlendirmeye alınmamakta.)
Pasaport: Rusya Turist Vize müracaatı da bulunacak vatandaşımız, başvuru yaparken kullanacağın pasaportun geçerlilik süresi vize süresinin bitiş tarihinde itibaren 6 ay daha devam ediyor olduğunda ve pasaportta Rusya vizesi basılması için en az 2 boş sayfa bulunduğunda emin olmalıdır.
Fotoğraf: Rusya Turistik vizesi başvurusu yaparken 35x45mm ebatında, önden çekilmiş, renkli ve arka fon açık renk 2 adet biyometrik fotoğraf sunma gerekmektedir.
Başvuru Anketi: Rusya Turistik Vize için başvuran vatandaşımız, Rusya Dış işleri Bakanlığı Konsolosluk Departman web sayfasında ki vize anketi elektronik formu doldurup, imzalayıp sunacağı belge ile birlikte hazır etmelidir.
İkamet İzni

Türk Vatandaşları Rusya Turistik Vizesi Almak Zorunda mıdır?

Ülkemize her yıl binlerce turist akın ediyor. Bu turistlerin çok önemli bir kısmı da tabii ki de Rusya’dan geliyorlar. Bu turistler ülkemiz adına çok önemli bir gelir kaynağı ve gerçekten de ülkemizin kalkınması adına çok önemliler. Pandemi döneminde bile bu durum inanılmaz derece de bariz bir şekilde önümüze çıktı ve açıkçası birçok kişi bu duruma karşı kızgın. Çünkü turistler sıradan vatandaşlardan daha çok önemseniyormuş gibi bir durum söz konusu. Peki bizim ülkemizde Rus turistler bu denli önemsenirken Rusya’ya turist olarak gitmek isteyen Türkler nasıl muamele görüyorlar?

Daha açık bir şekilde sorulacak olursa Türk Vatandaşları Rusya’ya Gitmek İçin Turistik Vize Almak Zorunda mı? Maalesef öyle. Sıradan bir vatandaşın Rusya’da tatil yapabilmek için vize alması gerekiyor. Eğer farklı ve özel pasaportlarınız varsa geçici süreliğine de olsa Rusya’da vizesiz kalabiliyorsunuz ancak normal ve sıradan bir vatandaş için durum bundan çok uzak. Eğer Bordo pasaportluysanız Rusya’da vizesiz olarak kalmanız imkansız. Ancak Gri, Yeşil ve Siyah pasaportlar için durum farklı. Eğer bu pasaportlardan herhangi birine sahipseniz belirli bir süreliğine de olsa Rusya’da vizesiz kalabiliyorsunuz. Ancak tabi ki de bu pasaportlara çok az kişi sahip olabiliyor ve nüfusun geneli Rusya’ya gitmek için vize almak zorunda kalıyor demek yanlış olmayacaktır.

Rusya Turistik Vizesi İşlem Süresi

Rusya turist vizesi en fazla 30 günlük olarak verilmektedir. Turistik vize başvurunuz yaklaşık olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer daha erken sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres başvuru uygulamasını kullanabilirsiniz. Ekspres başvuruda vizeniz 1 iş gününde sonuçlanmaktadır. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi uygulaması bulunmamaktadır. Yani başvuruya şahsen gelmenize gerek yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda sizi mülakata çağırabilmektedir. Bu durumda nadiren de olsa vizenizin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Rusya’dan vize alacak olan kişilerin vize işlemleri öncesinde ücret yatırması da gereken konular arasındadır. Rusya turistik vize işlemleri sırasında yatırılan harçlar için bir dekont alınması özellikle belirtilen konular arasındadır. Bu dekontu da Rusya turistik vize dosyanızı eklemeli ve sonrasında dosyanızı ilgili makamlara teslim etmelisiniz. Vize randevusu sırasında evrakların teslimini yaptığınız zaman sizlerden ek evrak talebinde bulunabilirler. Bu evrakların da eksiksiz olarak tamamlanması gerekenler arasındadır.

Rusya turistik vize başvurusu Rusya’ya turistik amaçla gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri vize uygulamasından muaftır. Yeşil ve Gri pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 gün, Siyah pasaport sahipleri ise 90 güne kadar Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahipleri ise vize uygulamasına tabidir. Rusya turistik vizesi 1 ay süre ile en fazla iki girişli alabileceğiniz bir vize türüdür. Bu vize ile Rusya sınırları içerisinde 30 gün serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Başvuru esnasında otel rezervasyonunuza ait voucher ibraz etmeniz gerekmektedir.

My Vize olarak sizin adınıza otel rezervasyonunuzu yapıp voucher temin edebilmekteyiz. Rusya vizesi başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi uygulaması bulunmamaktadır. Yani başvuruya şahsen gelmenize gerek yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda sizi mülakata çağırabilmektedir. Rusya turist vizesi en fazla 30 günlük olarak verilmektedir. Turistik vize başvurunuz yaklaşık olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer daha erken sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres başvuru uygulamasını kullanabilirsiniz. Ekspres başvuruda vizeniz 1 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Rusya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

2021 yılında yapacak turistik amaçlı seyahatde Rusya vize için gerekli evrak aşağıdaki gibidir:
Davetiye (Voucher) : Rusya Federasyonundaki seyahat acente ve  tur operatörlüğü yapan kuruluşun kişi kabul ettiğine ve karşılayacağa ve kişiyi Rusya’ya davet ettiğe dair belgedir. Bu belge (Voucher) orijinal nüsha sunulmalıdır.( Bu belge ibraz etmeyen kişinin Rusya Turist vize başvurusu değerlendirmeye alınmamakta.)
Pasaport: Rusya Turist Vize müracaatı da bulunacak vatandaşımız, başvuru yaparken kullanacağın pasaportun geçerlilik süresi vize süresinin bitiş tarihinde itibaren 6 ay daha devam ediyor olduğunda ve pasaportta Rusya vizesi basılması için en az 2 boş sayfa bulunduğunda emin olmalıdır.
Fotoğraf: Rusya Turistik vizesi başvurusu yaparken 35x45mm ebatında, önden çekilmiş, renkli ve arka fon açık renk 2 adet biyometrik fotoğraf sunma gerekmektedir.
Başvuru Anketi: Rusya Turistik Vize için başvuran vatandaşımız, Rusya Dış işleri Bakanlığı Konsolosluk Departman web sayfasında ki vize anketi elektronik formu doldurup, imzalayıp sunacağı belge ile birlikte hazır etmelidir.
İkamet İzni

Rusya Turistik Vize Ücreti

Rusya Turistik vizesi vize ücreti şu şekildedir: Tek giriş 10 iş gün işlem süresi olan turistik vizesi 80 USD, tek giriş 3 iş günü işlem süresi olan turistik vizesi 160 USD, çift girişli 10 iş gün işlem süresi olan turistik vizesi 128 USD, çift girişli 3 iş gün işlem süresi olan turistik vizesi 256 USD, çok girişli 10 iş gün işlem süresi olan turistik vizesi 240 USD, çok girişli 3 iş gün işlem süresi olan turistik vizesi 480 USD olarak belirlenmiştir. Rusya turistik vize başvurunuz randevu tarihinden itibaren genellikle 5 ile 10 iş günü içinde sonuçlanmakta. Rusya turistik vizesi başvuru yapan yabancı pasaport sahibi kişinin vize başvurusunda vize çıkış süre pasaportun ülkesi göre değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye ve Rusya arası vize zorunluluğu kaldırıldığı beyan eden anlaşma Rusya Federasyonu yetkilisi tarafından tek taraflı olarak askıya alınmasında dolayı 1 Ocak 2021 tarihinde itibaren Rusya Federasyona yapacağınız ziyaret için Rusya vizesi başvurma zorunludur.

TOP