Rusya Ticari Vizeleri

Rusya’ da herhangi bir şirket ile ticari anlaşmalar veya görüşmeler yapılacak ise Rusya ticari vizesine zorunlu olarak başvurulması gerekmektedir. 2016 yılından önce Türkiye ve Rusya arasında vize serbestliği vardı ancak bu antlaşma 2016 yılından itibaren sonra etmiştir. Bu tarihten sonra da Türk vatandaşları Rusya’ ya gitmek için vize almaları zorunlu hale gelmiştir. Yeni açıklanan bir yasaya göre 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Rusya’ ya giriş yapan Yeşil ve Gri pasaport sahiplerinin vize almasına gerek olmaksızın Rusya’ ya giriş yapabileceklerdir.a

Bu tarihler ve kararlar sürekli güncellenmektedir. Rusya ticari vizesi için gerekli olan evraklarda gün geçtikçe değişim gösterebilmektedir. Bu yüzden Rusya Konsoloslukları duyuruları takip edilmelidir.

Rusya Ticari Vize 2022

Rusya ticari vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Türkiye’de yaşayan diğer ülke vatandaşlarına ya da vatandaşlığı olmayanlara Rusya’ya iş seyahati için giriş yapmanızı sağlamaktadır. Bu vize, vize sahibine Rusya’da çalışma hakkı vermemektedir. Rusya ticari vizesi ile müzakereye, seminere, konferansa, kongreye katılma hakkı iş görüşmesi yapma hakkı elde edersiniz.

Rusya ticari vizesi için, Rusya’da bulunan şirketin ya da kurumun davetiyesi olmalıdır. Bu davetiye Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olmalıdır. Rusya ticari vizesi Rusya’da 90 gün süre ile tek girişli veya iki girişli olarak verilmektedir. Vize’nin onaylandıktan soran 1 yıl geçerliliği vardır. Rusya çok girişli ticari vizesi alacak olan kişilerin Rusya’ya girişi 180 gün içerisinde 90 günü geçemez.

 

Rusya ticari vize başvuruları Rusya vize başvuru merkezlerine ya da Rusya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerine yapılmalıdır. Bunun için vize başvuru anketi doldurulmalı ve randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar gerekli olan diğer belgeler hazırlanmalı ve başvuru tarihinde vize başvurusu yapılacak yerde olunmalıdır. Bu tarihte gerekli belgeler teslim edilerek vize başvurusu başlatılacaktır.

Rusya Ticari Vize İşlemleri

Rusya’da ticari bir faaliyette bulunacak kişinin başvurması gereken vize türüdür. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri vize uygulamasından muaftır. Yeşil ve Gri pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 gün, Siyah pasaport sahipleri ise 90 güne kadar Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahipleri ise vize uygulamasına tabidir. Rusya ticari vizesi 90 güne kadar geçerliliği olan vize türüdür. Tek veya çift girişli olarak verilebilmektedir. Ticari faaliyetlerinizi belgelediğiniz takdirde 1 yıllık çok girişli vize almanız da mümkündür. Rusya ticari vizesi 3’e ayrılır: 

  • 3 aylık tek girişli Rusya ticari vize : Rusya’ya ticari nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların ülke sınırlarına bir kere giriş yapabilmesini sağlayan vize türüdür. Tek girişli vize 90 güne kadar Rusya’da kalabilme hakkı sağlar. Ancak çıkış yapıldıktan sonra tekrar seyahat etmek istediğinizde yeniden vize almanız gereklidir. 

 

  • 3 aylık iki girişli Rusya vize : Rusya’ya ticari nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların ülke sınırlarına iki kere giriş yapabilmesini sağlayan vize türüdür. İki girişli vize 90 güne kadar Rusya’da kalabilme hakkı sağlar. 

  • 1 yıllık çok girişli Rusya vize : Rusya’ya ticari nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların ülke sınırlarına bir çok kez giriş yapabilmesini sağlayan vize türüdür. Bu vize türü ile Rusya’da her 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla ülkede kalma imkanı sağlar.  

Rusya ticari vizesi için mutlaka davetiyeniz bulunması gerekmektedir. Davetiyenizin Rusya’da davet eden kişi tarafından talep edilmesi ve yetkili makamlarca onaylanması yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Rusya ticari vize başvurunuz yaklaşık olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  

Rusya Ticari Vizesi ile İlgili Bilgiler

Rusya ticari vizesi için gerekli olan belgelerin güncel halini Rusya konsolosluklarına e-posta atarak talep edebilirsiniz. Bu şekilde yapılan talepler Rusya Konsoloslukları tarafından çok geç kalmadan cevaplanmakta ve istenilen belgeler e-posta adresinize iletilmektedir.

Rusya ticari vizeleri tek girişli veya çift girişli olarak verilmektedir. Rusya ticari vizeleri 90 gün geçerliliğe sahip olan vizeler olarak değerlendirilmektedir. Çok girişli ticari vizeler ise 1 yıl süreyle devam edebilmektedir.

Rusya Ticari Vizelerini Üç Kategoride Sıralayabiliriz:

3 Aylık Tek Girişli Vize: Rusya’ ya ticari olarak giriş yapacaksanız ve bu giriş bir seferliğe mahsus ise bir kere giriş bir kere çıkış hakkı tanınan bu vizeye başvuru yapabilirsiniz. Bu tip vizelerin süresi 90 günü aşmamalıdır.

3 Aylık Çift Girişli Vize: Rusya’ daki ticari faaliyetleriniz için birkaç sefer gidiş geliş yapmak zorunda iseniz bu vizeye başvurabilirsiniz. Bu vize 90 gün içerisinde 2 kere giriş 2 kere çıkış izni vermektedir.

1 Yıllık Çok Girişli Vize: Rusya iş seyahatleriniz ikiden fazla ise bu vizeye başvurmanız gerekmektedir. Bu vize ile yapacağınız seyahatlerde her 180 günde bir seyahat edebilirsiniz ancak bu seyahatler 90 günü geçmemelidir.

 

Rusya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya ticari vizesi ortalama olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Resmi tatiller ve hafta sonları bu süreye dahil değildir. Ticari vize başvurusu için temin etmeniz gereken davetiyenizin çıkış süresi ayrıca 30 – 35 gün sürmektedir. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri uygulaması yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü takdirde sizi mülakata çağırabilmektedir. Veya standart hazırlanması gereken evrakların haricinde ek evrak talebinde bulunabilir. Bu dosyanızın detaylı olarak incelendiğini göstermektedir ve vizenizin sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.  

 

Rusya Ticari Vize Ücreti 

3 aylık tek girişli normal başvuru : 175 $ 

3 aylık tek girişli ekspres başvuru : 250 $ 

3 aylık iki girişli normal başvuru : 210 $ 

3 aylık iki girişli ekspres başvuru : 380 $ 

1 yıllık multi girişli normal başvuru : 350 $ 

1 yıllık multi girişli ekspres başvuru : 600 $ 

 

İnsani Vize 

İnsani vize Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar için yenilenme, kültürel gelişim, akademik gelişim, dini etkinlikler, spor müsabakalarında görevlendirilme ve insani yardım amacı ile seyahat edecek kişiler için geçerli olan vize türüdür. Bu vize türü Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’nun Rusya Hükümeti’nin yasalarına uygun olarak Rusya’da bulunan bir akademik kurum veya davet eden herhangi bir kurumun göndereceği davetiye ile alınabilmektedir. İnsani vize tek veya çok girişli olarak 90 gün veya 1 yıla kadar verilebilmektedir. Rusya Federasyonu insani vize başvurusu için şahsen başvuruya gelmenize gerek yoktur. Vizenin süresine ve ülkeye giriş çıkış sayısına karar veren makam Rusya Konsolosluğu’dur.  

Rusya Ticari Vizesi için Gerekli Olan Evraklar

Rusya’ ya yapacağınız iş seyahatlerinizde genel olarak aşağıdaki belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin güncel olmasına ve hatasız bir şekilde temin edilmesine dikkat edilmelidir. s

Rusya Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formu doldurulurken mutlaka açık, net ve aynı zamanda hatasız bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir. Vize başvuru formu güncel ve doğru doldurulmuş olmalıdır. Aynı zamanda başvuru evraklarınız ile uyuşmalıdır.

Pasaport: Rusya pasaportunuz son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve Rusya seyahatlerinizden sonra en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır.

Ticari Vize Davetiyesi: Rusya’ da ticari faaliyetleri yapacağınız şirketten alınan davetiye Rusya Federasyonu Federal Göç İdari Şubesi tarafından onaylanmalıdır. Ayrıca aynı davetiye Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından da onaylı olmalıdır.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Kimliğinizde yer alan bilgilerin pasaportunuzdaki bilgiler ile birebir uyuştuğunu kanıtlamak adına nüfus cüzdanı fotokopisini mutlaka sunmanız gerekmektedir.

Fotoğraf: 3.5 x 4.5 ebatlarında olan beyaz fon üzerinde çekilmiş biometrik fotoğrafınız mutlaka olmalıdır. Fotoğrafın güncel olması önemlidir.

İkametgâh Belgeniz: Bu belge sadece Türkiye’ de yaşayan yabancı uyruklu kimselerden istenmektedir. Türk vatandaşlarından bu belge istenmemektedir.

Rusya Ticari Vize Davetiye Örneği

C:\Users\user\Desktop\aile ziyareti.png

Rusya Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Alınır?

Rusya ticari vize başvurusunda bulunabilmeniz için mutlaka ticari bir davetiyeye ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi orijinal veya elektronik olarak ibraz edebilirsiniz. Ticari davetiyeler en çok 1 yıllık ve 2 periyot halinde olacak şekilde 180 gün içerisinde 90 gün konaklama imkanı sağlar. 90 günlük süreniz dolduğunda ülkeden çıkış yapmanız gerekmektedir. Alacağınız ticari davetiyenin Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı tarafından onaylı olması gerekmektedir. Davetiyeler onay sürecinde bir çok güvenlik kontrolünden geçmektedir. Seyahat edecek kişinin daha önce Rusya seyahatlerinde sorun yaşaması veya giriş-çıkış aksamaları yaşaması davetiye başvuru sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Gönderilen davetiyede Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı onayı bulunmuyorsa davetiyeniz geçerli sayılmamaktadır.  

Rusya Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Alınır?

Rusya ticari vize başvurusunda bulunabilmeniz için mutlaka ticari bir davetiyeye ihtiyacınız vardır. Davetiyeyi orijinal veya elektronik olarak ibraz edebilirsiniz. Ticari davetiyeler en çok 1 yıllık ve 2 periyot halinde olacak şekilde 180 gün içerisinde 90 gün konaklama imkanı sağlar. 90 günlük süreniz dolduğunda ülkeden çıkış yapmanız gerekmektedir. Alacağınız ticari davetiyenin Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı tarafından onaylı olması gerekmektedir. Davetiyeler onay sürecinde bir çok güvenlik kontrolünden geçmektedir. Seyahat edecek kişinin daha önce Rusya seyahatlerinde sorun yaşaması veya giriş-çıkış aksamaları yaşaması davetiye başvuru sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Gönderilen davetiyede Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı onayı bulunmuyorsa davetiyeniz geçerli sayılmamaktadır.  

Rusya Vize Davetiyesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vize davetiyeleri resmi makamlarca onaylanması gerektiği için işlemlerin sonuçlanması uzun sürmektedir. Davetiyeniz yaklaşık olarak 30 – 35 günde sonuçlanmaktadır.  

Rusya Aile ziyareti vizesi davetiyesi Rusya Göç Şubesi veya Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan, 

Ticari vize davetiyesi de Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan, 

Öğrenci vizesi için eğitim alınacak kurumun Göçmen Bürosu’na başvuru yapması ve bu başvuruyu Dışişleri Bakanlığı’nın onaylaması gerekmektedir, 

İnsani vize için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’nun Rusya Hükümetinin yasalarına uygun olarak Rusya’da faaliyet gösteren bir akademik kurum veya davet eden herhangi bir kurumun davet etmesi gerekmektedir.  

Çalışma izni vizesi için davetiye başvurunuzu vize başvurunuzu yaptıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Çalışma izni vizesi davetiyesinin çıkma süresi 7-10 gün arasındadır. Bu davetiye 3 aylık süreyi kapsayıp tek giriş hakkı sağlayan bir davetiyedir.  

Bu nedenle seyahatinizden en erken 2 ay önce davetiye için başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz. Vize başvurunuzun da sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sonuçlandığı için davetiyeniz gelir gelmez başvuruda bulunmanız gerekmektedir.  

TOP