Rusya Aile Ziyareti Vizesi

Aile bağını kanıtlayabilen kişilerin Rusya’ya gitmek için alması gereken vize türüdür. Bu vize türü ile seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Rusya’daki yakınından yazılı beyan veya Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi veya Rusya Federasyonu Dış İşleri Bakanlığı’ndan resmi davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Özel durumlar için (yakınınızın ağır hastalanması, tedavisi veya ölümü gibi) Rusya vizesi almanız mümkündür.

Bunun için ziyaret edilecek kişinin yardıma ihtiyacı olduğuna dair Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan alınan belge veya yakınınızın vefatına ilişkin yazılı belge sunmanız gerekmektedir. Aile ziyareti vizesinin süresi en fazla 90 gün olmakla birlikte tek ve iki girişli olarak verilmektedir. Bu süre davetiyenizde belirtilen ziyaret süresine göre belirlenmektedir.

Rusya vizenizin sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sürmektedir. Başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamamanız için evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir. Evraklarda eksiklik veya yanlışlık tespit edildiğinde konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir. Bu da başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatmakta veya olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir. Konsolosluk gerekli gördüğünde kişiyi mülakata davet edebilmektedir. Eğer vizenizin daha hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres vizeye başvurabilirsiniz. Ekspres vize ile başvurunuzun sonuçlanma süresi ise 3 iş günüdür. 

Rusya Aile Ziyareti Başvuru Formu Örneği

C:UsersuserDesktopaile ziyareti.png

Rusya Aile Ziyareti Vizesi 2022

Rusya’da bulunan aile üyesini ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer ülke vatandaşları ve vatanı olmayan kişilerin Rusya aile ziyareti vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu sahipleri bu vizeden muaftır.

Rusya’da bulunan ailesini ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler başvurularını Rusya vize başvuru merkezine, Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapabilir. Bunun için öncelikle vize başvurusu yapılacak yerden randevu alınmalıdır. Rusya aile ziyareti vizesi başvurusu alındıktan sonra gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Bu belgeler içerisinde en önemli olanı Rusya vize başvuru anketidir. Bu anket internet sitesi üzerinden doldurulmalı ve çıktısı alınarak biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır.

Rusya aile ziyareti vizesini değerlendirme yetkisi Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciklerine aittir. Bu temsilcilikler vize başvurusunu sonuçlandırmak için herhangi bir süre kısıtlamasına tabi değildir. Ancak aile ziyareti vizeleri ortalama olarak 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya aile ziyareti vizesi için gerekli olan belgeler;

 • Vize başvuru anketi
 • Pasaport
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Davetiye

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır? 

Aile ziyareti vizesi için mutlaka davetiyeniz olması gerekmektedir. Davetiyeniz hazır olduktan sonra hazırlamanız gereken diğer evraklarla bile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aile ziyareti vizesi için başvuruya şahsen gelme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Tüm evraklarınızı bize iletmeniz halinde başvurunuzu sorunsuz şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Rusya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda standart evrakların haricinde sizden ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi uygulaması yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü takdirde sizi mülakata çağırabilmektedir. Aile ziyareti vize başvurusunun sonuçlanması yaklaşık olarak 7 ila 10 iş günü sürmektedir. Resmi tatiller ve hafta sonları bu süreye dahil değildir.  

Rusya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği ve 2 adet boş vize sayfası bulunan) 
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm ebatlarında ve beyaz fonda çekilmiş) 
 • Kimlik fotokopisi 
 • Rusya Vize Başvuru formu (tarafımızdan sağlanacaktır) 
 • Türkiye’de yaşayan yabancılar için başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan oturma izni kartı fotokopisi 
 • Davetiye veya yazılı beyan 
 • Uçak bileti 

Özel Durumlarda Verilen Rusya Ziyaret Vizesi

Özel durumlar için (yakınınızın ağır hastalanması, tedavisi veya ölümü gibi) Rusya vizesi almanız mümkündür. Bunun için ziyaret edilecek kişinin yardıma ihtiyacı olduğuna dair Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan alınan belge veya yakınınızın vefatına ilişkin yazılı belge sunmanız gerekmektedir. 

Rusya Aile Ziyareti Vizesi nereden alınır?

Rusya Aile Ziyareti Vizesi nereden alınır sorusu Rusya ‘ya ailesini ziyaret etmek için aile ziyareti vize başvurusu yapacak olanlar için en önemli konular arasında yer alır. Rusya aile ziyareti vizesi tüm şartları kapsamanız halinde Rusya konsolosluğu tarafından verilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi bu vize ile Rusya da bulunan akrabalarınız eşiniz ya da arkadaşlarını ziyaret edebilirsiniz.

Rusya aile ziyareti vizesi başvurusu yapmak için Rusya’da bulunan ve oturum izni olan birinci yakınınızdan bir davetiye   almak zorundasınız. Sadece Rusya Dışişleri bakanlığında ya da Rusya göçler idaresinden alınan bu davetiye Rusya makamlarını tarafından kabul edilir. Davetiyenin verilme süresi ise yaklaşık 2 ayı bulabilir. Bu nedenle Rusya aile ziyareti seyahat hazırlıklarınıza 4 ay öncesinden başlamanız gerekmektedir. Çok acil durumlarda Rusya konsolosluğunun yetkilendirdiği vize danışma merkezleri aracılığı ile davetiyeyi daha kısa sürede de almanız mümkündür. Ayrıca Rusya aile ziyareti vizesinin çıkabilmesi için ziyaret edeceğiniz kişiler ile aile bağlarınızı ispatlayan ve seyahat amacınızı belirten belgelerin olması gerekir.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya aile ziyareti vizenizin sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sürmektedir. Başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamamanız için evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir. Evraklarda eksiklik veya yanlışlık tespit edildiğinde konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir. Bu da başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatmakta veya olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğünde kişiyi mülakata davet edebilmektedir. Eğer vizenizin daha hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres vizeye başvurabilirsiniz. Ekspres vize ile başvurunuzun sonuçlanma süresi ise 3 iş günüdür.  

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu 

Rusya Aile Ziyareti Vizesi başvurusu için gerekli davetiyenin yerine Rusya vatandaşının Rusya konsolosluğu adına verilen yabancı uyruklu aile bireyleri le Rusya girişi için beyan ibraz etmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında ibraz edilmesi gereken ek belge ve evrakları ise başvuru sahibine ait pasaportun aslı ve fotokopisi, Rusya iç pasaportun örneği ve aslı Rusya vatandaşı olan kişinin başvuru sahibi ile yakınlık bağını gösteren belge olması gerekmektedir. Rusya aile vizesi başvurularını değerlendirme yetkisi Rusya’nın Türkiye de yetkilendirdiği dış temsilciliklerindedir. Bu dış temsilcilikler vize başvuranlarını sonuçlandırmak için süre kısıtlamasına tabi değillerdir. Fakat genel olarak baktığımızda başvurular bir hafta içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sürecinde bir sorun çıkmaması ve başvuru sürecinin uzamaması adına aile ziyareti için gerekli belge ve evrakları eksiksiz ve doğru bilgilerden oluşması gerekmektedir.

Rusya Aile Ziyareti Başvurusu İstanbul  

 Rusya Aile ziyareti başvurusu İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir illerinde bulunan dış temsilciliklerinden yapılabilir. Sizler Türkiye’den başvuru yapacaksanız bulunduğunuz ile en yakın dış temsilciliklere müracaat etmeniz daha doğru olacaktır. Bu temsilcilikler Rusya federasyonun Türkiye de yetkilendirdiği makamlardır. Buralarda başvurularınızı kabul edilmesi için başvuru formu ile aile ziyareti için gerekli belge ve evrakların birbirleriyle uyumlu olması ve çelişkili olmaması gerekir. Ayrıca Rusya online başvuru formunun ıslak imzalı olarak dış temsilciliklere teslim edilmesi gerekir.  Yanlış beyanda bulunan formları ya da eksik belgesi olan, başvuru formu ile ibraz edilmesi ve ibraz edilen belgelerin içerdiği bilgilerin başvuru formu ile örtüşmemesi durumunda Rusya federasyonu başvuruları reddetme hakkına sahiptir. Bundan dolayı hem zamandan hem de maddi   kayıp yaşamamak için vize başvuru merkezlerinde bulunan yetkililerden formun nasıl doldurulacağı ile ilgili gerekli bilgiyi almanız daha faydalı olacaktır.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi İçin İstenen Belgeler

Rusya aile ziyareti vizesi için istenen belgeler güncel ve orijinal olmalıdır. Tüm belgeler eksiksiz olarak temin edildiğinde Rusya konsolosluğu tarafından yetki verilmiş acenteler tarafından yapılır. Rusya aile ziyareti vizesi için istenen belgeler şunlardır:

*Rusya aile ziyareti vizesi başvuru formu,

*Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, 2 sayfası boş olan pasaport,

*3,5-4,5 ölçülerinde 1 adet biometrik fotoğraf,

*Rusya’da ikamet eden kişi tarafından alınan davetiye,

*Rusya ziyaret tarihleri için alınmış gidiş dönüş uçak bileti ya da rezervasyon bilgileri istenir.

Rusya Aile Ziyareti Vize Ücreti

3 aylık tek girişli normal başvuru : 175 $ 

3 aylık tek girişli ekspres başvuru : 250 $ 

3 aylık iki girişli normal başvuru : 225 $ 

 

3 aylık iki girişli ekspres başvuru : 350 $ 

TOP