Rusya Aile Ziyareti Vizesi

Aile bağını kanıtlayabilen kişilerin Rusya’ya gitmek için alması gereken vize türüdür. Bu vize türü ile seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Rusya’daki yakınından yazılı beyan veya Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi veya Rusya Federasyonu Dış İşleri Bakanlığı’ndan resmi davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Özel durumlar için (yakınınızın ağır hastalanması, tedavisi veya ölümü gibi) Rusya vizesi almanız mümkündür.

Bunun için ziyaret edilecek kişinin yardıma ihtiyacı olduğuna dair Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan alınan belge veya yakınınızın vefatına ilişkin yazılı belge sunmanız gerekmektedir. Aile ziyareti vizesinin süresi en fazla 90 gün olmakla birlikte tek ve iki girişli olarak verilmektedir. Bu süre davetiyenizde belirtilen ziyaret süresine göre belirlenmektedir.

Rusya vizenizin sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sürmektedir. Başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamamanız için evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir. Evraklarda eksiklik veya yanlışlık tespit edildiğinde konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir. Bu da başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatmakta veya olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir. Konsolosluk gerekli gördüğünde kişiyi mülakata davet edebilmektedir. Eğer vizenizin daha hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres vizeye başvurabilirsiniz. Ekspres vize ile başvurunuzun sonuçlanma süresi ise 3 iş günüdür. 

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır? 

Aile ziyareti vizesi için mutlaka davetiyeniz olması gerekmektedir. Davetiyeniz hazır olduktan sonra hazırlamanız gereken diğer evraklarla bile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aile ziyareti vizesi için başvuruya şahsen gelme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Tüm evraklarınızı bize iletmeniz halinde başvurunuzu sorunsuz şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Rusya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda standart evrakların haricinde sizden ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi uygulaması yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü takdirde sizi mülakata çağırabilmektedir. Aile ziyareti vize başvurusunun sonuçlanması yaklaşık olarak 7 ila 10 iş günü sürmektedir. Resmi tatiller ve hafta sonları bu süreye dahil değildir.  

Rusya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği ve 2 adet boş vize sayfası bulunan) 
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm ebatlarında ve beyaz fonda çekilmiş) 
 • Kimlik fotokopisi 
 • Rusya Vize Başvuru formu (tarafımızdan sağlanacaktır) 
 • Türkiye’de yaşayan yabancılar için başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan oturma izni kartı fotokopisi 
 • Davetiye veya yazılı beyan 
 • Uçak bileti 

Özel Durumlarda Verilen Rusya Ziyaret Vizesi

Özel durumlar için (yakınınızın ağır hastalanması, tedavisi veya ölümü gibi) Rusya vizesi almanız mümkündür. Bunun için ziyaret edilecek kişinin yardıma ihtiyacı olduğuna dair Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan alınan belge veya yakınınızın vefatına ilişkin yazılı belge sunmanız gerekmektedir. 

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya aile ziyareti vizenizin sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sürmektedir. Başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamamanız için evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir. Evraklarda eksiklik veya yanlışlık tespit edildiğinde konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir. Bu da başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatmakta veya olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğünde kişiyi mülakata davet edebilmektedir. Eğer vizenizin daha hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres vizeye başvurabilirsiniz. Ekspres vize ile başvurunuzun sonuçlanma süresi ise 3 iş günüdür.  

Rusya Aile Ziyareti Vizesi İçin İstenen Belgeler

Rusya aile ziyareti vizesi için istenen belgeler güncel ve orijinal olmalıdır. Tüm belgeler eksiksiz olarak temin edildiğinde Rusya konsolosluğu tarafından yetki verilmiş acenteler tarafından yapılır. Rusya aile ziyareti vizesi için istenen belgeler şunlardır:

*Rusya aile ziyareti vizesi başvuru formu,

*Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, 2 sayfası boş olan pasaport,

*3,5-4,5 ölçülerinde 1 adet biometrik fotoğraf,

*Rusya’da ikamet eden kişi tarafından alınan davetiye,

*Rusya ziyaret tarihleri için alınmış gidiş dönüş uçak bileti ya da rezervasyon bilgileri istenir.

Rusya Aile Ziyareti Vize Ücreti

3 aylık tek girişli normal başvuru : 175 $ 

3 aylık tek girişli ekspres başvuru : 250 $ 

3 aylık iki girişli normal başvuru : 225 $ 

3 aylık iki girişli ekspres başvuru : 350 $ 

Rusya Aile Ziyareti Başvuru Formu Örneği

C:UsersuserDesktopaile ziyareti.png

Rusya Aile Ziyareti Vizesi 2021

Rusya’da bulunan aile üyesini ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, diğer ülke vatandaşları ve vatanı olmayan kişilerin Rusya aile ziyareti vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu sahipleri bu vizeden muaftır.

Rusya’da bulunan ailesini ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler başvurularını Rusya vize başvuru merkezine, Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapabilir. Bunun için öncelikle vize başvurusu yapılacak yerden randevu alınmalıdır. Rusya aile ziyareti vizesi başvurusu alındıktan sonra gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Bu belgeler içerisinde en önemli olanı Rusya vize başvuru anketidir. Bu anket internet sitesi üzerinden doldurulmalı ve çıktısı alınarak biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır.

Rusya aile ziyareti vizesini değerlendirme yetkisi Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciklerine aittir. Bu temsilcilikler vize başvurusunu sonuçlandırmak için herhangi bir süre kısıtlamasına tabi değildir. Ancak aile ziyareti vizeleri ortalama olarak 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya aile ziyareti vizesi için gerekli olan belgeler;

 • Vize başvuru anketi
 • Pasaport
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Davetiye
TOP
EnglishRussianTurkish