Rusya Vizesi Alma

Rusya Vizesi Nasıl Alınır? Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 30 günü aşmayacak seyahatlerde vizesiz dolaşım hakkı tanıyan anlaşma 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya tarafından askıya alındıktan sonra 25 Temmuz 2019’da açıklanan yeni bir duyuru ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yeşil (Hususi) Pasaport ve Gri (Hizmet) Pasaport sahipleri 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Rusya’ya 30 gün süre ile vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip oldular. Siyah (Diplomatik) Pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahiplerinin ise vize alma zorunluluğu devam etmektedir. Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğu’na şahsen başvuruda bulunabileceğiniz gibi gerekli evrakları tarafımıza iletmeniz halinde başvurunuzu biz sizin adınıza yapabilmekteyiz. Rusya vizesine başvururken dikkat edilmesi gereken husus Rusya Vize Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmasıdır. Vereceğiniz herhangi bir yanlış veya hatalı bilgi başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatabilir veya başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. My Vize olarak başvuru formunuzu sorunsuz doldurmanız için size yardımcı olmaktayız. 

Rusya Vizesi 

Rusya’nın vize prosedürlerince yalnızca Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet) pasaportu sahipleri 30 günü aşmayacak ziyaretleri için Rusya seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bu nedenle Türkiye vatandaşları Rusya seyahatleri için vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar.

Rusya Vize İşlemleri 

Rusya vize işlemleri sırasında Rusya temsilciliği seyahat içeriğinize göre ek evrak talebinde bulunabilir. Rusya vize işlemleri sonucunda Rusya vize ücreti iadesi olmadığından başvuru sahiplerinin bu süreçte titiz davranmaları ya da uzman kişilerden yardım almaları tavsiye edilir.

Rusya vize başvurularında nihai karar Rusya Büyükelçiliği’ne aittir. Vize reddi ile karşılaşmamak ya da başvuru sürecinizde bir pürüzle karşılaşmamak adına uzman kişilerden yardım almanız tavsiye edilir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Turistik vize başvurunuz yaklaşık olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer daha erken sonuçlanmasını istiyorsanız ekspres başvuru uygulamasını kullanabilirsiniz. Ekspres başvuruda vizeniz 1 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Rusya ticari vizesi için mutlaka davetiyeniz bulunması gerekmektedir. Davetiyenizin Rusya’da davet eden kişi tarafından talep edilmesi ve yetkili makamlarca onaylanması yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. Rusya ticari vize başvurunuz yaklaşık olarak 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl arasında alınabilmektedir. Çalışma vizesi için mutlaka davetiyeniz olması gerekir. Davetiyenin çıkış süresi 7 ila 10 iş günü arasındadır. Davetiye 3 aylık süreyi kapsar ve tek giriş hakkı sağlar.

Eğitim vize başvurusunda bulunabilmeniz için Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından resmi davetiye almanız gerekmektedir. Başvurunuzun sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sürmektedir.

Aile ziyareti vizesi ile seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Rusya’daki yakınından yazılı beyan veya Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi veya Rusya Federasyonu Dış İşleri Bakanlığı’ndan resmi davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Aile ziyareti vizesinin süresi en fazla 90 gün olmakla birlikte tek ve iki girişli olarak verilmektedir. Bu süre davetiyenizde belirtilen ziyaret süresine göre belirlenmektedir. Rusya vizenizin sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sürmektedir.

Transit vizenin sonuçlanma süresi yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasındadır.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu esnasında davetiye ibraz edecekseniz bu davetiyenin Rusya resmî makamları tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Bu davetiyelerin içeriği başvuracağınız vize türüne göre değişmektedir. Davetiyenizin Rusya’da davet eden kişi tarafından talep edilmesi ve yetkili makamlarca onaylanması yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir.

Dünyanın herhangi bir ülkesinde bir gün dahi geçirmek istiyorsanız vize almak zorundasınız. Bu artık çok klasikleşmiş bir konu ve herhangi bir devlet bu konuyla ilgili taviz vermiyor. Aktarmalı uçuş için bile vize almanız gerekebiliyor. Bu durum hâliyle vize almak isteyen insan sayısının oldukça fazla olmasına yol açıyor. Dolayısıyla insanlar bu işlemlerin nasıl yapılabileceğine dair bilgi almak istiyorlar. Ancak birçok kişinin düşündüğünün aksine bu işlemler çok zor değil. Sadece biraz vakit alıcı ve bazı masraflar yapmanız gerekiyor. Bunları hallettikten sonra vize başvurusu yapmak artık çok kolay bir işlem hâline geliyor. Tabii ki belirli kurumlarla iletişim kurmanız burada çok kritik. Ayrıca evraklarınızı en doğru şekilde hazırlamanız da süreç boyunca problem yaşamamanız için önemli.

Rusya Vize Başvurusu Hakkında

Türk vatandaşları, Rusya e-vizesine de başvurabilirler. Ancak, bu vize 8 günlüktür ve yalnızca St. Petersburg ve Leningrad Bölgesine girişlerde geçerlidir.

Rusya vize başvurusu yapacak kişiler unutmamalıdır ki seyahat amaçları ve süreleri vize Rusya vize türünü ve Rusya vize işlemlerini etkileyeceğinden doğru şekilde beyanda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca, beyanları ile ibraz ettikleri evrakların örtüşmesi gerekmektedir.

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer bu konunun önemi fark edildiyse şimdi asıl soruya dönelim: Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Vize başvurusu yapmak için en temel nokta başvuru formu doldurmaktır. Formu doldurduktan sonra gerekli evrakları toplamanız lazım. Bu işlemler eksiksiz bir biçimde halledildiyse eğer artık Rusya diplomatik temsilcileriyle iletişim kurmanın zamanı geldi demektir. Yetkililerle görüşmek için randevu alıyorsunuz ve görüşme esnasında evraklarınızı ve başvuru formunuzu onlara veriyorsunuz. Süreç bu noktadan itibaren başlamış oluyor. Görüşmeden belirli bir süre sonra sonuçlarınız açıklanacaktır ve vize başvurunuzun sonucunu öğreneceksiniz. Aslında yapmanız gerekenler bunlardan ibaret. Ancak tabii ki arada bazı sorunlar çıkabiliyor, bunları halletmek için sabırlı davranmak önemli.

T.C. Vatandaşları İçin Rusya Vizesi Kalktı Mı?

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 30 günü aşmayacak seyahatlerde vizesiz dolaşım hakkı tanıyan anlaşma 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya tarafından askıya alındıktan sonra 25 Temmuz 2019’da açıklanan yeni bir duyuru ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yeşil (Hususi) Pasaport ve Gri (Hizmet) Pasaport sahipleri 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Rusya’ya 30 gün süre ile vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip oldular. Siyah (Diplomatik) Pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahiplerinin ise vize alma zorunluluğu devam etmektedir.

Rusya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğu’na şahsen başvuruda bulunabileceğiniz gibi gerekli evrakları tarafımıza iletmeniz hâlinde başvurunuzu biz sizin adınıza yapabilmekteyiz. Rusya vizesine başvururken Rusya Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Vereceğiniz herhangi bir yanlış veya hatalı bilgi başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatabilir veya başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. My Vize olarak başvuru formunuzu sorunsuz doldurmanız için size yardımcı olmaktayız. 

Rusya vize başvurusu esnasında davetiye ibraz edecekseniz bu davetiyenin Rusya resmi makamları tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Bu davetiyelerin içeriği başvuracağınız vize türüne göre değişmektedir. Davetiyenizin Rusya’da davet eden kişi tarafından talep edilmesi ve yetkili makamlarca onaylanması yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir.  

Rusya Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Rusya’ya belirli bir amaçla seyahat edecek olan Türk vatandaşları yasal olarak Rusya’ya giriş yapmak isteyen kişiler seyahat amaçlarına uygun Rusya vizesi almalıdır. Rusya’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahipleri Rusya seyahatleri için vize almasına gerek bulunmamaktadır. Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler ‘’Rusya vizesi başvuruları nereye yapılır’’ sorusunu merak etmektedir.

Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları vize başvurularını seyahat amacına uygun olarak Rusya’nın Türkiye’deki temsilciliğine yapmalıdır. Rusya vize başvurusu yapılacak olan temsilcilikler aşağıda verilmiştir. Ayrıca başvurular seyahat acenteleri aracılığı ile de yapılabilir.

  • Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler başvurularını Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilir.
  • Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler başvurularını Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapabilir.
  • Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler başvurularını Rusya Antalya Başkonsolosluğu’na yapabilir.
  • Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler başvurularını yetkilendirilmiş seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezlerine yapabilir.

Rusya vize başvuruları üçüncü şahıslar aracılığı ile yapılabilmektedir. Bunun için başvuru yapılacak kişiye noter onaylı yetki vermeniz gerekmektedir. Başvuruları inceleme yetkisi Rusya’nın diplomatik temsilciliklerine aittir.

Rusya Vizesi Ücreti

Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının seyahat amacına Rusya vizesi almalıdır. Rusya vizesi alabilmek için Rusya temsilciliklerine ya da Rusya vize başvuru merkezlerine vize başvurusu yapılmalıdır. Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilere başvuru tarihine kadar gerekli olan evrakları hazırlamalıdır. Ayrıca başvuru sahiplerinin Rusya vize başvurusunda bulunabilmek için Rusya vizesi ücreti yatırmış olması gerekmektedir.

Rusya vizesi ücreti, Rusya vize türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıca Rusya vize ücreti giriş sayısına ve işlem süresine göre de farklılık göstermektedir. Rusya vize ücreti aşağıda verilmiştir.

Vize Türü Giriş Sayısı İşlem Süresi Vize Ücreti
Turistik Vize Tek Giriş 5-7 Gün 80 USD
Turistik Vize Tek Giriş 1 Gün 160 USD
Turistik Vize Çok Girişli 5-7 Gün 128 USD
Turistik Vize Çok Girişli 1 Gün 256 USD
Ticari Vize Tek Girişli 5-7 Gün 80 USD
Ticari Vize Tek Girişli 1 Gün 160 USD
Ticari Vize Çok Girişli 5-7 Gün 240 USD
Ticari Vize Çok Girişli 1 Gün 480 USD
Ziyaret Vizesi Tek Girişli 5-7 İş Günü 170 USD
Ziyaret Vizesi Tek Girişli 1 İş Günü 270 USD
Ziyaret Vizesi Çok Girişli 5-7 İş Günü 270 USD
Ziyaret Vizesi Çok Girişli 1 İş Günü 400 USD

 

 

 

Rusya Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Rusya vizesi ile başka bir ülkeye seyahat edebilir miyim?

2014 yılının Mart ayında Kırım’ın Rusya’ya bağlanması dolayısıyla alacağınız Rusya vizenizi sadece Rusya Federasyonu ve Kırım Cumhuriyeti’ne yapacağınız seyahatlerinizde kullanabilirsiniz.

  • Başvurum reddedilirse param iade edilecek mi?

Her ülkede olduğu gibi Rusya vize başvurularınızda da başvuru ücreti başvuru esnasında alınır ve olumsuz sonuçlanması halinde ödediğiniz ücret iade edilmez.

  • Vize başvurusu için şahsen gelmem gerekir mi?

Başvurunuzu Rusya Konsolosluğu’na şahsen yapabileceğiniz gibi gerekli olan evrakları bize iletmeniz hâlinde başvurunuzu sizin yerinize yapabilmekteyiz. Rusya vize başvurusunda biyometri işlemi uygulaması olmadığından şahsen gelmenize gerek yoktur. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü takdirde sizi mülakata çağırabilmektedir.

Rusya Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 30 günü aşmayacak seyahatlerde vizesiz dolaşım hakkı tanıyan anlaşma 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya tarafından askıya alındıktan sonra 25 Temmuz 2019’da açıklanan yeni bir duyuru ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yeşil (Hususi) Pasaport ve Gri (Hizmet) Pasaport sahipleri 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Rusya’ya 30 gün süre ile vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip oldular. Siyah (Diplomatik) Pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport sahiplerinin ise vize alma zorunluluğu devam etmektedir. Yani bordo pasaport sahibi iseniz mutlaka vize almanız gerekmektedir. Rusya vizesi alıp Rusya’ya girildikten sonra 7 gün içerisinde Rusya yetkili makamlarına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Eğer 7 günden daha az kalacaksanız kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Kayıt işlemini sizi Rusya’da konaklayacağınız yer yaptırmalıdır. Örneğin otelde kalacaksanız işlemi oteliniz, aile veya arkadaş yanında kalacaksanız yanında kaldığınız kişi yaptırmalıdır.

Rusya Vize Kategorileri 

Rusya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin, seyahat amaçlarına göre edinmeleri gereken vize türleri değişkenlik göstermektedir. Kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri aşağıdaki pasaport türlerinden herhangi birine sahip kişiler, 30 günü aşmayacak şekilde ziyarette bulunabilirler.

1. Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport

2. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah) Pasaport

3. Türkiye Cumhuriyeti Hizmet (Gri)

  • Bordo pasaport sahipleri ise Rusya seyahatleri için mutlaka vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar.
Rusya Turistik Vizesi 

Rusya turistik vize ile seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Bu vize 30 günü aşmayacak ziyaretler için tek veya çift girişli verilmeedir.

Rusya Ticari Vize ile İş ve Fuar Ziyareti Vizesi

Rusya ticari vize ile ilgili ilişkiler, ticari etkinlik ya da fuar etkinlikleri için seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Bu vize 90 günü aşmayacak ziyaretler için tek veya çift girişli olarak 1 yıl süreyle verilmektedir.

Rusya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi 

Rusya’ya aile, akraba ya da arkadaş ziyareti nedenleriyle seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür.

Rusya Öğrenci Vizesi 

Rusya Üniversite Eğitimi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Bu vize 90 günü aşmayacak ziyaretler için tek veya çift girişli olarak verilmektedir. Kişiler bu vizeyi 1 yılı aşmayacak şekilde uzatabilirler.

Rusya İnsani Vize 

Rusya’ya insani yardım etkinlikleri, kültürel ve akademik gelişim aktiviteleri, dini aktiviteler için seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Bu vize 90 günü aşmayacak ziyaretler için tek veya çift girişli olarak 1 yıl süreyle verilmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi 

Rusya’ya çalışmak için seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Bu vize 90 günü aşmayacak ziyaretler için tek veya çift girişli olarak 1 yıl süreyle verilmektedir.

Rusya Transit Vize 

Türkiye’den seyahatlerine başlayıp Rusya üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş yapmak ya da Rusya’da uçak aktarması isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Kişiler eğer Rusya’daki hava alanında 24 saati geçmeyecek şekilde transit geçiş yapacaklarsa bu vizeye başvurmalarına gerek yoktur.

TOP