Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücreti Rusya'ya vize almak isteyen birçok kişi tarafından oldukça önemsenen bir konudur. Birçok kişi vize almak için belirli miktarlarda para ödemek durumunda kalıyor. Ülkeler arası anlaşmalar ne yazık ki bu sorunlara bir çare bulamadığı müddetçe söz konusu durum sürmeye devam edecek gibi görünüyor.

Ülkemizden Rusya’ya çeşitli sebeplerle gitmek isteyen binlerce insan var. Bu insanların önemli bir kısmının aklındaki sorulardan bir tanesi de Rusya Vize Ücretleri ile ilgili. Çünkü insanlar şaşırtıcı derecede yüksek meblağlarla karşılaşmak istemiyorlar doğal olarak. Bu ücretleri kesin olarak belirtmek genellikle zor ve kimi zamanlar miktarının değiştiğini söylemek de gayet mümkün. Ancak genel olarak bilinen bazı fiyat ortalamaları var. Tabii bunlar vize türüne göre değişiklik gösterebiliyorlar. 

Ayrıca ek ücretler de ortaya çıkabiliyor. Bunların tamamını göz ardı ettiğimiz takdir de ortalama bir fiyat söyleyecek olursak 170 USD ödemeniz gerekiyor. Yani tam 170 Amerikan Doları karşılığında vize işlemlerinizi başlatabiliyorsunuz ve bu işlemler ortalama 6 ay gibi bir sürede de tamamlanıyor. Tüm bu süreç içerisinde beklemediğiniz ek giderlerde ortaya çıkabiliyor. Örnek olarak sağlık sigortası yaptırmanız bu süreçte size tavsiye edilecektir. Gerçektende buna benzer ek giderler olacaktır ve bunlara hazırlıklı olmanız Rusya maceranızda problem yaşamanıza engel olacaktır.

Bunların dışında Rusya vizesi ücretleri ile ilgili vize türlerine göre bir liste çıkarmak gerekirse durum aşağıdaki gibidir.

Rusya Vize Ücreti 2022

Rusya vize ücreti 2022 yılında tek girişlerde 280 TL  girişli olduğunda  448  TL olarak güncellenmiştir. Çoklu girişi vize ücreti ise 840 Türk lirası ve dosya başına da 35 dolar talep ediliyor.  Rusya özellikle Türkiye’den en çok ziyaretçi alan ülkelerden bir tanesidir.  Bunun için Türkiye’den Rusya’ya gitmek isteyenlerin en çok üzerinde durduğu konulardan bir tanesi de Rusya vize ücreti oluyor. Rusya vizesi için incelikle internet üzerinde Rusya vize başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Rusya vizesi başvuru yapmak için Rusya konsolosluğa gerekli belgeleri ve vize ücretini yetkililere vermek gerekir. Rusya ülkeye giriş için Türk vatandaşlarından vize istiyor. Tabi bu vize türleri seyahat amacına göre değişkenlik gösteriyor.  Gerekli belgeleri temin edip, Rusya konsolosluğuna Rusya vize başvuru formunu doldurarak başvuru yapılması haline vizeler aksi durum olmadıkça çok kısa bir süre içerisinde başvurular kabul ediliyor.  Rusya vize başvuru seyahat tarihinden bir ay önce yapılması  gerekir.

Rusya Turistik Vize Ücreti

Tek girişli normal başvuru : 175 $ 

Tek girişli ekspres başvuru : 250 $ 

İki girişli normal başvuru : 225 $ 

İki girişli ekspres başvuru : 350 $ 

Rusya Ticari Vize Ücreti; 

Rusya Ticari vize Ücreti; 

3 aylık tek girişli normal başvuru : 175 $ 

3 aylık tek girişli ekspres başvuru : 250 $ 

3 aylık iki girişli normal başvuru : 210 $ 

3 aylık iki girişli ekspres başvuru : 380 $ 

1 yıllık multi girişli normal başvuru : 350 $ 

1 yıllık multi girişli ekspres başvuru : 600 $ 

Rusya Çalışma Vize Ücreti; 

3 aylık tek girişli normal başvuru : 200 $ 

3 aylık tek girişli ekspres başvuru : 300 $ 

3 aylık iki girişli normal başvuru : 250 $ 

3 aylık iki girişli ekspres başvuru : 400 $ 

1 yıllık multi girişli normal başvuru : 400 $ 

1 yıllık multi girişli ekspres başvuru : 750 $ 

Rusya Öğrenci Vize Ücreti; 

3 aylık tek girişli normal başvuru : 175 $ 

3 aylık tek girişli ekspres başvuru : 250 $ 

3 aylık iki girişli normal başvuru : 200 $ 

3 aylık iki girişli ekspres başvuru : 350 $ 

1 yıllık multi girişli normal başvuru : 350 $ 

1 yıllık multi girişli ekspres başvuru : 600 $ 

Rusya Transit Vize Ücreti

Normal başvuru : 175 $ 

Ekspres başvuru : 250 $ 

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Ücreti

3 aylık tek girişli normal başvuru : 175 $ 

3 aylık tek girişli ekspres başvuru : 250 $ 

3 aylık iki girişli normal başvuru : 225 $ 

3 aylık iki girişli ekspres başvuru : 350 $ 

Rusya Aile Birleşimi Vizesi Ücreti

Rusya aile birleşimi vize ücreti 3 aylık tek girişli başvurularda 170 dolar, 3 aylık tek girişli başvuru ücreti ekspres 270 dolar, 3 aylık 2 girişli başvuru ücreti 220 dolar ve 3 aylık iki girişli ekspres 370 dolar şeklindedir. Ayrıca Rusya aile ziyareti için talep edilen vize ücreti zaman zaman değişebilmektedir. Bu konuda en doğru bilgi almak için Rusya konsolosluğu ya da yetkili birimler ile iletişime geçmeniz gerekir. Rusya aile birleşimi ücreti konsolosluk harç bedelleri, vize merkezi koordinasyon ücretleri, davetiye alımı vize ücretini içeriyor. Eğer vize başvurunuz reddedilirse vize ücreti için denediğini bedel tarafınıza tekrar teslim ediliyor. Ayrıca vize aile birleşimi vizesi ücreti başvurusu yapılan vizeyle ilgili giriş sayısına ve işlem süresine göre farklılık gösterebilir.  Özelikle yabancı uyruklu vatandaşlardan istenen vize ücreti farklı olabilir.

Rusya Oturum İzni Ücreti

Rusya oturum izni ücreti oturum izni olacak kişinin uyruğuna yaşına ve oturum iznini ilk defa mı alıyor yoksa süresi biten oturum iznini uzatma süresine göre farklılık göstermektedir. Rusya vatandaşlarının oturum izni ödemesi için istenen ücretler şu şekildedir;

 • 18-25 yaş aralığı 23,5 dolar+ 1250 Türk lirası,
 • 26-35 yaş aralığından olanlar için 23,5 dolar + 1300
 • 36-45 yaş aralığı olanlar için 16000+ 23,5 dolar
 •  46-50 yaş aralığında olanlar için; 1750+ 23,5 dolar
 • 51-55 yaş aralığında olanlar için 1800+23,5 dolar
 • 56- 60 yaş aralığında olanlar için 2150+23,5 dolar

Yukarıda yer alan Rusya oturum izni ücretleri 2022 yılı için geçerli olmaktadır. Ayrıca bu ücretlere özel sağlık sigortası, randevu, vergi dairesi için ödenen harçlar, fotokopi ve noter başvuru masrafları ve danışmanlık hizmeti alınıyorsa bunun için ödene ücret dahil olmaktadır. Öğrenci Rusya oturum izni ücretlerinde ilk başvuru olsa bile uzatma başvuru için talep edilen ücretler geçerlidir.

Rusya Çalışma İzni Ücreti

Rusya çalışma izni nedir, Rusya çalışma izni nasıl alınır, Rusya çalışma izni ne kadardır gibi sorular sıklıkla araştırılır. Ülkede çalışmak amacıyla 90 gün ile 3 yıl arasında değişen süre için çalışma vizesi alınabilmektedir. İşçi-çalışma vizesi Rusya’ da faaliyet gösteren firmaların çalışanlarına ülkede çalışma hakkı vermektedir. Vizenin alınabilmesi için federal göç bürosunun davetiyesine sahip olunmalıdır. Rus makamları tarafından çalışma davetiyesinin onaylanmasıyla birlikte vize başvuru süreci başlatılabilir. Eksiksiz hazırlanmış evrak dosyasının yanında Rusya vize ücreti ödemesinin yapılması da önemlidir.

Rusya çalışma izni vizesi fiyatları; vizenin geçerlilik süresine göre farklılaşmaktadır. Ayrıca Rusya express çalışma vizesi fiyatı normal vizeye göre daha yüksektir.

 • Tek girişli normal 3 aylık Rusya çalışma vizesi ücreti 140 USD, 1 yıllık için 325 USD,
 • Çok girişli normal vize ücreti 3 aylık için 200 USD, iki girişli Rusya express çalışma vize fiyatı  340 USD.
 • Express ve 1 yıllık Rusya çalışma vizesi ücreti 595 USD.

Rusya Öğrenci Vizesi Ücreti

Rusya kısa ya da uzun süreli eğitim faaliyetleri için popüler bir ülkedir. Rusya öğrenci vizesi şartları içinde federal göç bürosunun davetiyesine sahip olmak önemlidir. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından başvuru sahibine öğrenci vizesi verilmesine yönelik kararı da geçerlidir.

Rusya öğrenci vizesi özellikle ilk başvurularda en çok 90 gün için onaylanmaktadır. Vize süresi 1 yıla kadar çıkabilmektedir. Rusya öğrenci vizesi almak için eksiksiz biçimde evrak dosyası hazırlanmalı ve Rusya öğrenci vizesi ücreti ödenmelidir. 

2023 Rusya öğrenci vizesi fiyatları;

 • Tek girişli, 3 aylık Rusya öğrenci vizesi ücreti 160 USD‘ dir. Express vize başvurusunda şse bu fiyat 250 $ olmaktadır.
 • İki girişli ve 3 aylık Rusya öğrenci vizesi için 220 USD işlem ücreti alınmaktadır. İki girişli express vizede fiyat 360 dolara çıkmaktadır.
 •  Rusya öğrenci vizesi 2023 fiyatı 1 yıllık multi vize için360, express vizede ise 620 USD’ dir.   

Rusya Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Rusya turizm, eğitim, aile ya da arkadaş ziyareti, ticari faaliyetler gibi çeşitli nedenlerle ziyaret edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’ da gerçekleştireceği ziyaretlerin sebebine  uygun kategorilerde vize başvurusu yapmalıdır.

Rusya vize başvurularında başvuruları sonuca bağlama yetkisi büyükelçilik ya da başkonsolosluğa aittir. Rusya Ankara  Büyükelçiliği ya da Rusya İstanbul Başkonsolosluğu başvuruları şahsen almaktadır. Vize randevusunda Rusya vizesi almak için randevuda şahsen bulunma şartı olmadığından başvuru sahipleri eksiksiz hazırlanmış evrak dosyasını yasal temsilciler aracılığıyla konsolosluklara ulaştırabilmektedir.  Bu noktada Rusya vize ücreti nasıl ödenir, Rusya vizesi için ücreti nereye ödemeliyim şeklinde sorular da sıklıkla sorulmaktadır.

Rusya vize ücreti online başvuru formunun doldurulması ve randevunun alınmasını takiben sistem üzerinden ödenebilmektedir. Ödeme dekontu randevu gününde teslim edilecek Rusya vizesi evrak dosyası içinde yer almak zorundadır. Rusya vize ücreti ödenmeden konsolosluklar tarafından vize başvurusunu değerlendirme işlemlerinin başlatılmayacağı unutulmamalıdır.

TOP