Rusya Vizesi Başvuru Formu

Rusya vizesi alacak olan kişilerin en önemli evraklardan biri olan başvuru formunu eksiksiz doldurması gerekir. Vize işlemlerini doğrudan etkileyen, bu süreci hızlandıran ya da iptale neden olan en önemli belge vize başvuru formudur. Bu evrakın doldurulurken gerekli dil kriterlerine uymak, istenilen bilgilerin detaylı olarak verilmesini sağlamak kişilerin bu süreçte daha hızlı Rusya vizesi alabilmesine imkân tanır.

Rusya vize başvuru formu dolduracak olan kişilerin bu işlemleri elektronik ortamda yapması gerekiyor. Online olarak doldurulan bu formda istenilen bilgileri yazarken Türkçe karakter kullanmanızda herhangi bir sorun yoktur. Bilgilerin çelişmemesi bu süreçte en çok önem verilmesi gereken konulardan biridir. Yanlış bilgi ya da eksik verilen detaylar Rusya vize reddine neden olabiliyor.

Rusya Vize Başvuru Formu 2022

Rusya vize başvuru formu, Rusya vizesi başvurusunda bulunurken, Rusya konsolosluğunun başvuru sahibini tanımasını sağlar. Belgede talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Rusya vize başvuru formu, Rusya’nın İnternet sitesi üzerinde verilmektedir. Bu form internet üzerinden doldurulmalıdır. Doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı, 35X45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır. Daha sonra tarih atılıp imzalanmalıdır. İmzalanan form ile bilgilerin doğruluğu kabul edilmiş olur.

Vize başvurusu yaparken istenen belgelerde bulunan bilgilerin vize başvuru formu ile uyuşması gerekmektedir. Bu formdaki bilgiler diğer belgeler ile karşılaştırılmaktadır. Yaşanan herhangi bir uyuşmazlıkta vize başvurusu reddedilmektedir. Vize başvuru formunun fotokopisi kabul edilmemektedir. Konsolosluğa bu belgenin orijinalini sunmalısınız.

Rusya vize başvuru formu uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. Bu belgede yapılan herhangi bir sahtecilik suç unsuru olarak görülmektedir. Form imzalandıktan sonra bilgilerin doğruluğu, vize bitiminden önce ülkeden ayrılacağınızı kabul etmiş olursunuz.

Bu formda başvuru sahibinin kimlik bilgileri, seyahat bilgileri, aile bilgileri, iletişim ve adres bilgisi, Rusya’da nerede konaklayacağı gibi bilgiler yer almaktadır.

Rusya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Rusya seyahatleri öncesinde Rusya vizesi almalıdır. Rusya vizesi almak isteyen kişiler bazı şartları gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu şartlardan ilki Rusya Konsolosluğu vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Rusya Konsolosluğu vize başvuru formu İngilizce ya da Türkçe doldurulmalıdır.

Rusya Konsolosluğu vize başvuru formu olmadan, Rusya vize başvurularını kabul etmemektedir. Rusya Konsolosluğu, Rusya vize başvuru sahibini bu form ile tanımaktadır. Rusya vize başvuru formu bundan dolayı çok dikkatli doldurulmalıdır. Bu form Rusya vize başvurusu sırasında teslim edilen evraklar ile karşılaştırılmaktadır. Evraklar arasında bir uyuşmazlık olursa Rusya vize başvurusu reddedilir.

Rusya vize başvuru formu doldurulur sonra ide başvuru sahibi tarafından tarih atılmalı ve  imzalanmalıdır. Bu şekilde Rusya vize başvuru formuna yazılan bilgilerin doğruluğu kabul edilmiş olur. Rusya Konsolosluğu vize başvuru formu teslim edilmeyen başvuruları kabul etmemektedir.

Rusya vize başvuru formunda yer alması gereken bilgiler;

 • Ad, soyad, doğum tarihi ve doğum yeri
 • Mesleğini, eğitim durumunuz
 • Önceki Rusya seyahatleri
 • Ülkeye giriş ve çıkış tarihleri
 • Yakınlarınıza ait bilgiler
 • Vatandaşlığı, vatandaşlık numarası,
 • Pasaport türü, pasaport numarası,
 • Pasaportu veren kurum, pasaportun veriliş tarihi
 • Gideceğiniz Rusya şehri, seyahat tarihleri
 • Rusya seyahat amacı,
 • Vize türü, istenen vize süresi, giriş sayısı
 • Cinsiyeti, medeni hali

Rusya Vatandaşlık İşlemleri ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rus Konsolosluğu Randevu Alma

Rusya’ya vize almak isteyen birçok kişinin yapması gereken işlerin başında kesinlikle randevu almak geliyor. Çünkü randevu sıraları çoğu zaman uzun olduğundan bu sürecin daha da uzamaması için karar verdikten sonra elinizi hızlı tutup hemen randevu almanız şart. Aksi durumda süreç olması gerektiğinden daha uzun sürebiliyor ve yapılan planlar boşa çıkabiliyor. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için ve süreci daha sağlıklı bir şekilde tamamlamak için randevu almak çok önemli.

Peki Rus Konsolosluğu Randevu Alma işlemi nasıl yapılıyor? Birçok kişi bu randevu işlemlerinin online bir şekilde yapıldığını düşünüyor ve herhangi bir web sayfasına erişerek işlemleri tamamlamak istiyor ancak ne yazık ki işler böyle ilerlemiyor.

Burada yapmanız gereken en önemli şey Rus konsolosluğunu aramak. Eğer konsolosluk ile iletişim kurarsanız kısa sürede randevu almak konusunda büyük bir yol kat etmiş olacaksınız. Ayrıca sizin için gerekli olan evraklar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Bu şekilde eksiksiz bir biçimde süreci tamamlamış olmanız oldukça kolay hale gelecektir. Tüm unların haricinde Rus konsolosluğundan randevu alırken hızlı davranmak gerekiyor ama sabırlı olmakta şart. Çünkü birçok kişinin düşündüğünün aksine randevular sanıldığından daha geç vakitlere kalabiliyor. Bu da işlerin yolunda gitmediğine dair yanlış bir kanıya sebep olabiliyor. Ancak böyle bir durum yok, randevu sırasının geç gelmesi son derece doğal çünkü bürokrasi işlemleri genellikle ağır ilerliyor.

Rusya Vizesinde Olması Gereken Bilgiler

Rusya vizesinde olması gereken birçok bilgi bulunuyor. Bu bilgiler ışığında kişiler kendilerini konsolosluk yetkililerine en iyi şekilde tanıtma imkânı buluyor. Bilgiler yetersiz olursa sizlere çeşitli sorular yöneltilebilir. Bu nedenle çelişkiye düşmeden şu bilgileri yazmanızda fayda var:

 • Kişi kimlik bilgileri
 • Adres ve iletişim bilgileri
 • Eğitim ve meslek bilgileri
 • Aile bilgileri
 • Seyahat süresi, konaklanacak adres bilgisi
 • Evli olanların eşi ve çocuklarına dair bilgiler
 • Davet üzerine gidiliyorsa davet eden kişinin adresi, telefonu ve meslek bilgileri,
 • Çalışanların işverenleri ile ilgili bilgileri
 • Pasaport ile ilgili gerekli kolan detaylar yer almalıdır.

Bunların dışında yaşı küçükler için veli izin bilgiler, çalışanlar için işveren bilgileri, öğrenciler için okudukları okul ve bölüm, seyahat süresi, ne kadar kalınacağı, ne zaman dönüleceği, vizenin alınma amacı gibi bilgiler isteniliyor.

Rusya Vize Başvuru Formunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Rusya vizesi alacak kişilerin başvuru formunu doldururken tamamen gerçek beyanlarda bulunması gerekir. Bu form uluslararası nitelikte yasal bir belge olduğu için yalan ve yanlış verilen bilgiler kişilerin vizesinin reddine neden olmakla kalmaz. Aynı zamanda bir daha ülkeye giriş izni alması da zor bir hale gelebilir. Bu nedenle kişiler her zaman doğru, eksiksiz ve güvenilir bilgiler vermelidir. Bu evraklara fotoğraf eklemek de ihmal edilmemelidir.

Vizeniz ile ilgili bir sorun oluştuğunda yetkililer direkt olarak bu bilgilerle sizlere ulaşırlar. Vizenizi aldıktan sonra yurt dışında da yine problem olduğu takdirde gidilen yerin bilinmesi sizlere daha kolay ulaşılmasını sağlar. Tüm bu nedenlerle kişilerin doğru bilgiler vermesi son derece önem taşır.

TOP
EnglishRussianTurkish