Rusya Vizesi Başvuru Formu

Rusya vizesi alacak olan kişilerin en önemli evraklardan biri olan başvuru formunu eksiksiz doldurması gerekir. Vize işlemlerini doğrudan etkileyen, bu süreci hızlandıran ya da iptale neden olan en önemli belge vize başvuru formudur. Bu evrakın doldurulurken gerekli dil kriterlerine uymak, istenilen bilgilerin detaylı olarak verilmesini sağlamak kişilerin bu süreçte daha hızlı Rusya vizesi alabilmesine imkân tanır.

Rusya vize başvuru formu dolduracak olan kişilerin bu işlemleri elektronik ortamda yapması gerekiyor. Online olarak doldurulan bu formda istenilen bilgileri yazarken Türkçe karakter kullanmanızda herhangi bir sorun yoktur. Bilgilerin çelişmemesi bu süreçte en çok önem verilmesi gereken konulardan biridir. Yanlış bilgi ya da eksik verilen detaylar Rusya vize reddine neden olabiliyor.

Rusya Vize Başvuru Formu 2022

Rusya vize başvuru formu, Rusya vizesi başvurusunda bulunurken, Rusya konsolosluğunun başvuru sahibini tanımasını sağlar. Belgede talep edilen bilgileri doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Rusya vize başvuru formu, Rusya’nın İnternet sitesi üzerinde verilmektedir. Bu form internet üzerinden doldurulmalıdır. Doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı, 35X45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır. Daha sonra tarih atılıp imzalanmalıdır. İmzalanan form ile bilgilerin doğruluğu kabul edilmiş olur.

Vize başvurusu yaparken istenen belgelerde bulunan bilgilerin vize başvuru formu ile uyuşması gerekmektedir. Bu formdaki bilgiler diğer belgeler ile karşılaştırılmaktadır. Yaşanan herhangi bir uyuşmazlıkta vize başvurusu reddedilmektedir. Vize başvuru formunun fotokopisi kabul edilmemektedir. Konsolosluğa bu belgenin orijinalini sunmalısınız.

Rusya vize başvuru formu uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. Bu belgede yapılan herhangi bir sahtecilik suç unsuru olarak görülmektedir. Form imzalandıktan sonra bilgilerin doğruluğu, vize bitiminden önce ülkeden ayrılacağınızı kabul etmiş olursunuz.

Bu formda başvuru sahibinin kimlik bilgileri, seyahat bilgileri, aile bilgileri, iletişim ve adres bilgisi, Rusya’da nerede konaklayacağı gibi bilgiler yer almaktadır.

Rusya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Rusya seyahatleri öncesinde Rusya vizesi almalıdır. Rusya vizesi almak isteyen kişiler bazı şartları gerçekleştirmiş olmalıdır. Bu şartlardan ilki Rusya Konsolosluğu vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Rusya Konsolosluğu vize başvuru formu İngilizce ya da Türkçe doldurulmalıdır.

Rusya Konsolosluğu vize başvuru formu olmadan, Rusya vize başvurularını kabul etmemektedir. Rusya Konsolosluğu, Rusya vize başvuru sahibini bu form ile tanımaktadır. Rusya vize başvuru formu bundan dolayı çok dikkatli doldurulmalıdır. Bu form Rusya vize başvurusu sırasında teslim edilen evraklar ile karşılaştırılmaktadır. Evraklar arasında bir uyuşmazlık olursa Rusya vize başvurusu reddedilir.

Rusya vize başvuru formu doldurulur sonra ide başvuru sahibi tarafından tarih atılmalı ve  imzalanmalıdır. Bu şekilde Rusya vize başvuru formuna yazılan bilgilerin doğruluğu kabul edilmiş olur. Rusya Konsolosluğu vize başvuru formu teslim edilmeyen başvuruları kabul etmemektedir.

Rusya vize başvuru formunda yer alması gereken bilgiler;

 • Ad, soyad, doğum tarihi ve doğum yeri
 • Mesleğini, eğitim durumunuz
 • Önceki Rusya seyahatleri
 • Ülkeye giriş ve çıkış tarihleri
 • Yakınlarınıza ait bilgiler
 • Vatandaşlığı, vatandaşlık numarası,
 • Pasaport türü, pasaport numarası,
 • Pasaportu veren kurum, pasaportun veriliş tarihi
 • Gideceğiniz Rusya şehri, seyahat tarihleri
 • Rusya seyahat amacı,
 • Vize türü, istenen vize süresi, giriş sayısı
 • Cinsiyeti, medeni hali

Rusya Vatandaşlık İşlemleri ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Rusya vize başvuru formu nereden alınır sorusunun cevabı ile gelmiş bulunuyoruz. Rusya vize başvuru formu online olarak Rusya Konsolosluğu resmi web sitesinden indirilip doldurulabilir. Bu formun önemi vize almanız açısından hayli büyüktür. Tamamen eksiksiz halde doldurmanızın şart olduğu Rusya vize başvuru formunda stabil bilgiler sizden istenmektedir. Herhangi bir bilgiyi bile yanlış girecek olursanız yasal yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun olmaması adına her daim doğru bilgiden yana olmak gerekir diye düşünüyoruz. Rusya vize başvuru formunu doldururken tüm dikkatinizi forma vermeyi ihmal etmeyin deriz; bu şekilde hatasız olarak formu teslim edebilirsiniz. Formu teslim ettikten sonra ise sizden istenen diğer belgeleri de bir araya getirmeniz gerekeceğini unutmayınız. Bu sayede her bakımdan kendinizi konforlu hissedeceğiniz bir Rusya vize başvurusu süreci geçireceğinizden de eminiz. Dilerseniz bir vize acentesinden de yardım alabilirsiniz. Bu konuda işinin ehli pek çok vize merkezi olduğunu da unutmayınız.

Rusya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya vize başvuru formu nasıl doldurulur sorusunu soruyorsanız yazımıza hoş geldiniz. Eğer siz de Rusya ülkesine seyahat edecekseniz muhakkak Rusya vize başvuru formunu doldurmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Rusya vize başvuru formunu dolduracağınız gün geldiğinde yapmanız gereken şey sizden istenen her bir bilgiyi doğru halde girmektir. Bu sayede formu başarı ile doldurmuş olacağınızı da bilmelisiniz. Ad, soyadı, pasaport numarası ve TC kimlik numarası gibi önemli bilgilerin sizden istendiği Rusya vize başvuru formu sayesinde siz de Rusya’ya gidişinizin ilk adımını atmış olacaksınız. Eğer kısa zaman içerisinde Rusya vizenizi almak ve vize reddi gibi durumlarla karşılaşmamak istiyorsanız hemen bu formu doldurun deriz. Formu özenle dolduran pek çok kişi Rusya vizesini daha kısa bir süre içerisinde almaktadır. Böylece siz de vizenizi alarak en kısa zaman içerisinde Rusya’ya doğru yola çıkmanın mutluluğuna ortak olabilirsiniz. Şimdiden belgeleri hazırlamaya başlarsanız rahat edersiniz.

Vize türlerine göre Rusya Vize Başvuru Formu

Vize türlerine göre Rusya vize başvuru formu hakkında bilgi vermek adına gelmiş bulunuyoruz. Eğer siz de Rusya ülkesine olası bir nedenden ötürü seyahat edecekseniz bu bilgileri öğrenmeniz gerekir diye düşünüyoruz. Ticari vize, turistik vize, akraba ziyareti vizesi, transit vize, şoför vizesi, eğitim vizesi ve oturma izni gibi sayısız vize türü olduğundan söz etmiştik. Size en uygun olan vize türünü seçerek buna uygun bir Rusya vize başvuru formu edinmelisiniz. Bu formların her birine de Rusya Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Formu bilgisayarınıza indirerek doldurup ardından da Rusya Konsolosluğu’na diğer evraklarla beraber teslim etmeyi unutmayın deriz. Zor bir süreç gibi görünüyor olsa da vize başvuru süreci her daim keyifli geçen, heyecan verici bir evredir. Bu yüzden tadını çıkara çıkara başvurunuzu yapabilirsiniz. Rusya’ya gitmek adına alacağınız bu vizeye en kısa sürede sahip olmanın keyfini de böylelikle yaşamış olursunuz.

Rusya Turistik Vize Başvuru Formu

Rusya turistik vizesi Rusya Federasyonu’nu turistik içerikli seyahatler amacıyla 30 günü geçmeyecek biçimde ziyaret etmeyi olanaklı kılar. Turistik vize başvuruları ekspres olarak yapıldığında vize başvurularının yoğunluğuna da bağlı olarak en çok 4 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.  Rusya turistik vize başvurularında Rusya’ daki tur operatörlerinden davetiye alınmış olması son derece önemlidir.

Rusya turistik vize başvuru formu başvuru sahibinin evrak dosyasında bulunması gereken en önemli belgelerden biridir. Formun tüm seyahat planının eksiksiz biçimde ortaya çıkmasından sonra başvuru sahibi tarafından doldurulması da önemlidir. Başvuru formunda başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin yanı sıra seyahat nedeni de ortaya konulmaktadır. Seyahat tarihi, dönüş bilgileri formda yer almalıdır. Form online olarak doldurulduktan sonra çıktısı alınmalı ve mutlaka ıslak imza bulunmalıdır.

Ayrıca vize başvuru formunda verilmiş olan bilgilerin kişisel ya da ticari belgelerle kanıtlanabilmesi de başvuruların olumlu sonuçlandırılması için son derece önemlidir.

Rusya Ticari Vize Başvuru Formu

Rusya’ya ticari amaçla gerçekleştirilecek olan seyahatler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından vize ile yapılabilmektedir. Ticari vize başvurularında Rusya,  bakanlık tarafından onaylanmış davetiyenin temin edilmesini son derece önemli görmektedir. Dolayısıyla da Rusya’ da ticari faaliyetlerde bulunmak için vize başvurusunda bulunacak olanlar Rusya ticari vize davetiyesi almış olmalıdır.

Rusya ticari vize davetiyesi almak ve bunun yanında başvuru formunu da eksiksiz doldurmak gereklidir. Rusya ticari vize başvuru formu, eksiksiz biçimde ve doğru beyanla doldurulmalıdır.

Rusya ticari vize başvurusunda Rusya ticari vize başvuru formu seyahat sahibinin kişisel bilgileri ve seyahat amacına yönelik kişi hakkında konsolosluklara temel bilgi veren belgedir.  Tam olarak doldurulmak zorundadır. Konsolosluk tarafından belgede verilen bilgilerin kişisel ya da ticari evraklarla desteklenmesi beklenir. Rusya ticari başvuru formunda verilen bilgiler konsolosluklar tarafından evraklarla bir arada kontrol edilir. Evrakların desteklemediği ya da evraklarla ikna edemeyen  başvuru formları vize reddinin önemli sebepleri arasındadır.

Rusya Transit Vize Başvuru Formu

Rusya transit vize farklı bir ülkeye Rusya üzerinden geçecek olanların belirli bir süre ülke içinde kalmalarını olanaklı kılan vize türüdür. Tek girişli Rusya transit vizesi uçakla yapılacak seyahatler için 3 gün geçerlilik süresine sahiptir. Kara ulaşımında ise transit vizenin geçerliliği 10 gündür. Bununla birlikte Rusya Federasyonu 24 saati geçmeyecek Rusya üzerinden seyahatlerde transit vize talep etmemektedir. Rusya üzerinden uçuş değiştirmeden uçacak yabancılar için Rusya Federasyonu transit vize istememektedir. Rusya transit vize almak için gerekli evraklar arasında vize başvuru formu önemlidir.

Rusya transit başvuru formu kişinin kimlik bilgileri ile seyahat amacı, gidiş tarihi ve dönüş tarihi gibi seyahatle ilgili bilgileri de içeren bir formdur. Eksiksiz biçimde doldurulmalıdır. Bilgi formunda verilen bilgilerin gidilecek ülkenin vizesi, ulaşım bilgileri Rusya transit vize evrakları ile örtüşmesi gerekmektedir. Başvuru formunda belirtilen bilgiler evraklarla desteklenebilir nitelikte olmadığında vize başvurusu red ile sonuçlanabilmektedir.

Rus Konsolosluğu Randevu Alma

Rusya’ya vize almak isteyen birçok kişinin yapması gereken işlerin başında kesinlikle randevu almak geliyor. Çünkü randevu sıraları çoğu zaman uzun olduğundan bu sürecin daha da uzamaması için karar verdikten sonra elinizi hızlı tutup hemen randevu almanız şart. Aksi durumda süreç olması gerektiğinden daha uzun sürebiliyor ve yapılan planlar boşa çıkabiliyor. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için ve süreci daha sağlıklı bir şekilde tamamlamak için randevu almak çok önemli.

Peki Rus Konsolosluğu Randevu Alma işlemi nasıl yapılıyor? Birçok kişi bu randevu işlemlerinin online bir şekilde yapıldığını düşünüyor ve herhangi bir web sayfasına erişerek işlemleri tamamlamak istiyor ancak ne yazık ki işler böyle ilerlemiyor.

Burada yapmanız gereken en önemli şey Rus konsolosluğunu aramak. Eğer konsolosluk ile iletişim kurarsanız kısa sürede randevu almak konusunda büyük bir yol kat etmiş olacaksınız. Ayrıca sizin için gerekli olan evraklar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Bu şekilde eksiksiz bir biçimde süreci tamamlamış olmanız oldukça kolay hale gelecektir. Tüm unların haricinde Rus konsolosluğundan randevu alırken hızlı davranmak gerekiyor ama sabırlı olmakta şart. Çünkü birçok kişinin düşündüğünün aksine randevular sanıldığından daha geç vakitlere kalabiliyor. Bu da işlerin yolunda gitmediğine dair yanlış bir kanıya sebep olabiliyor. Ancak böyle bir durum yok, randevu sırasının geç gelmesi son derece doğal çünkü bürokrasi işlemleri genellikle ağır ilerliyor.

Rusya Vizesinde Olması Gereken Bilgiler

Rusya vizesinde olması gereken birçok bilgi bulunuyor. Bu bilgiler ışığında kişiler kendilerini konsolosluk yetkililerine en iyi şekilde tanıtma imkânı buluyor. Bilgiler yetersiz olursa sizlere çeşitli sorular yöneltilebilir. Bu nedenle çelişkiye düşmeden şu bilgileri yazmanızda fayda var:

 • Kişi kimlik bilgileri
 • Adres ve iletişim bilgileri
 • Eğitim ve meslek bilgileri
 • Aile bilgileri
 • Seyahat süresi, konaklanacak adres bilgisi
 • Evli olanların eşi ve çocuklarına dair bilgiler
 • Davet üzerine gidiliyorsa davet eden kişinin adresi, telefonu ve meslek bilgileri,
 • Çalışanların işverenleri ile ilgili bilgileri
 • Pasaport ile ilgili gerekli kolan detaylar yer almalıdır.

Bunların dışında yaşı küçükler için veli izin bilgiler, çalışanlar için işveren bilgileri, öğrenciler için okudukları okul ve bölüm, seyahat süresi, ne kadar kalınacağı, ne zaman dönüleceği, vizenin alınma amacı gibi bilgiler isteniliyor.

Rusya Vize Başvuru Formunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Rusya vizesi alacak kişilerin başvuru formunu doldururken tamamen gerçek beyanlarda bulunması gerekir. Bu form uluslararası nitelikte yasal bir belge olduğu için yalan ve yanlış verilen bilgiler kişilerin vizesinin reddine neden olmakla kalmaz. Aynı zamanda bir daha ülkeye giriş izni alması da zor bir hale gelebilir. Bu nedenle kişiler her zaman doğru, eksiksiz ve güvenilir bilgiler vermelidir. Bu evraklara fotoğraf eklemek de ihmal edilmemelidir.

Vizeniz ile ilgili bir sorun oluştuğunda yetkililer direkt olarak bu bilgilerle sizlere ulaşırlar. Vizenizi aldıktan sonra yurt dışında da yine problem olduğu takdirde gidilen yerin bilinmesi sizlere daha kolay ulaşılmasını sağlar. Tüm bu nedenlerle kişilerin doğru bilgiler vermesi son derece önem taşır.

TOP