Rusya Üniversite Eğitimi Vize

Rusya üniversite eğitimi almak için sıklıkla tercih edilen ülkelerden biridir. Dolayısıyla Türkiye'deki birçok gencin hayallerinde de eğitim için Rusya vizesi alarak kariyerlerini Rusya’da inşa etmek vardır. Birçok genç bu nedenle akademik hayatlarını Rusya’ya taşımak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak doğru bir araştırma burada iyi bir sonuç verecektir. Yani Rusya’da eğitim hayatını geçirmek isteyen bir öğrencinin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar eğer ki sağlanamazsa herhangi bir üniversiteden kabul almak anlamsız olacaktır. Bu nedenle ilk olarak belirli şartları sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Burada tabi ki de bazı belgelere de sahip olmanız gerekiyor. 

Rusya Üniversite Eğitimi Vizesi

Rusya'da üniversite eğitimi için vize başvurusu nasıl yapılır? Rusya ve Türkiye arasında 1 Eylül 2019 tarihli anlaşma dolayısıyla Rusya’da üniversite eğitimi görmek isteyen gri, siyah ve yeşil pasaportlu öğrenciler için öğrenci vizesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece bordo pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir. Bunun haricinde Rusya’da sadece dil okulu okumak isteyen öğrencilerin öğrenci vizesi alması zorunludur. Rusya öğrenci vizesi 4 ila 7 gün içinde çıkan temin edilebilmektedir.

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gereken Evraklar listesinden bahsedelim; 10 adet vesikalık fotoğraf, AIDS testi, Diploma, Transkript belgesi. Bu belgeler süreç içerisinde sizlere yardımcı olacak ve başka bir şeye ihtiyaç duymayacaksınız. Tabii ki bu belgelerin fotokopi olmaması gerekiyor bu önemli bir detay. 

Ayrıca öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer temel hususta Rusya’da sizlerin ÖSYM sınavlarından aldığınız puanlar değil okul ortalamalarınız önem teşkil edecektir. Çünkü orada ÖSYM'nin düzenlediği sınavların herhangi bir geçerliliği yoktur. Bu nedenle hedefiniz Rusya’da okumak ise diploma notunuza dikkat etmeniz gerekir. Bunların yanında eğitim hayatınıza burada devam edeceksiniz ya İngilizce ya da Rusça bilmeniz gerekiyor. Ancak bilmiyorsanız da çok sorun değil çünkü hazırlık eğitimi alabiliyorsunuz. Bu hazırlık eğitimden sonra eğitim hayatınıza başlıyorsunuz ve sorunsuz bir şekilde kariyerinizi devam ettirebiliyorsunuz.

Rusya Üniversite Eğitimi 2022

Rusya, yurtdışında üniversite okumak isteyen kişilerin tercihleri arasında Rusya bulunmaktadır. Her yıl yüzlerce yabancı Rusya’ya eğitim görmek amacı ile gitmektedir. Rusya’nın üniversite eğitimi için tercih edilmesinin diğer önemli nedeni ise Rusya’da birden farklı kültür bulunmasıdır. Farklı kültürler tanımak isteyen kişiler Rusya’da üniversite okumak için Rusya eğitim vizesi almaktadır.

Rusya’da üniversite eğitimi akademik takvim başlangıcı eylül ayının ilk haftasıdır. Bir eğitim yılı içerisinde ortalama 10 ay eğitim verilmektedir. Ancak bu süre üniversitelerin yönetmeliklerine göre farklılık göstermektedir. Rusya’da lisans süresi 4 yıl, yüksek lisans süresi 2 yıldır. Tıp bölümünde bu süre 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümünde ise 5 yıldır. Rusya’da eğitim dili Rusçadır. Bundan dolayı Rusya’da dil eğitimi almak için dil yeterliliği göstermelisiniz. Rusçası yeterli olmayan kişiler Rusya’da ilk yıl Rusça hazırlık okumalıdır.

Rusya’da üniversite okumak isteyen kişilerin lise diploması olması yeterlidir. Ancak bazı üniversiteler kendi bünyelerinde sınav yapabilmektedir. Rusya’da bulunan üniversiteler YÖK tarafından kabul görmektedir. Yani Rusya’da üniversite eğitimi alan kişilerin diplomaları Türkiye’de geçerlidir.

Rusya’da üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin Rusya eğitim vizesi alması gerekmektedir.

Rusya Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Şartlar

Rusya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için kendi ilgi alanlarına ve yeterliliklerine göre birçok eğitim programı bulunmaktadır. İlk olarak 9 ay süren hazırlık sınıfının ilk 4 ayında sadece Rusça dil eğitimi verilmekte ve 1 yıl öğrenci Rusçayı akademik seviyeye taşıyabilmektedir. Bu şekilde eğitim veren Rusya üniversitelerine başvuru için gerekli olanlar şöyle sıralanabilir:

 • Lise diploması ve diplomanın İngilizce tercümesi
 • Lise dönemine ait Transkript (not ortalaması)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Sağlık Raporu
 • Pasaport
 • YGS (Yükseköğretime Giriş Sınavı) sonuç belgesi.

Rusya’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Rusya zengin tarihi, sanatı, bilimsel buluşları ve akademik kariyeri ile dünyanın en çok kendinden söz ettiren ülkelerinden biridir. Rusya’da üniversite eğitimi almak gelecek için güçlü bir alt yapı oluşturmak anlamına gelir. Rusya’da lisans eğitimi görmenin avantajları hakkında bahsedersek;

 • Rusya üniversiteleri öğrenci ve kariyer odaklıdır. Burada okuyan öğrenci kendi bölümü ile ilgili yüksek kalitede mesleki bilgiye sahip olur.
 • Rusya’da konaklama ve yurt ücretleri asgari düzeydedir. Rusya’da okuyan bir öğrencilere eğitim masrafları için devlet desteği sağlanmaktadır.
 • Rusya’da üniversitede mezun olan öğrencilere genişletilmiş çalışma izni verilmektedir. Rusya üniversitelerine öğrenilen Rus dili sayesinde yüksek prestijli yerlerde çalışma fırsatı doğmaktadır.
 • Rusya üniversitelerinin hazırlık bölümlerinde yoğun bir Rus dili programının yanında diğer uluslararası dilleri öğrenme imkânı da bulunmaktadır.

Rusya Üniversite Sınavı

Ülkemizde olduğu gibi Rusya’da da üniversiteler öğrenci almak için belirli sınavlar düzenliyorlar. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi orada da çeşitli alanlardan sınava giriliyor ve devamında alınan puanlara göre üniversitelere yerleştirmeler yapılıyor. Bu süreç son derece adil bir şekilde gerçekleşiyor.

Ayrıca tıpkı ülkemizde olduğu gibi orada da Coğrafya, Edebiyat, Matematik, Fen gibi alanlar mevcut ve bu alanların bazılarından sınava girerek gidebileceğiniz bölümleri seçiyorsunuz. Tabii alınan eğitime paralel olarak hazırlanan bu sınavlar kimi öğrencilere göre zor, kimilerine göre ise kolay olabiliyor. Ancak iyi bir hazırlıkla atlatılamayacak bir sınav değil.

Rusya Üniversite Sınavı birçok öğrenci için oldukça kritik çünkü prestijli üniversitelerde eğitim almak, bu sınavlardan iyi dereceler elde edilmesine bağlı. Aksi durumda ortalama üniversitelerde eğitim almak gerekiyor ve bu da birçok öğrencinin hayalleri için yeterince tatmin edici olmuyor. Çocuklarını Rusya’da büyüten birçok Türk aile de bu sınava karşı temkinli yaklaşıyor çünkü çocuklarının geleceği adına oldukça önemli bir sınav.

Sınava girilmeden önce tabii ki dilekçe verilmesi ve hangi alanlarda sınava girileceği belirtiliyor. Bu son derece önemli çünkü sınava gireceğiniz alan, sizin hangi bölümlerde eğitim alabileceğinizi belirliyor ve uzun vadede geleceğinizi şekillendiriyor diyebiliriz. İyi bir çalışma sonucunda her yıl iyi dereceler yapan birçok öğrenci Rusya’nın en prestijli üniversitelerinde eğitim hayatına devam ediyor.

Rusya’da En Çok Tercih Edilen Üniversiteler 2022

2022 yılında en fazla tercih edilen Rusya üniversiteleri:

Rusya Dil Okulu Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP
EnglishRussianTurkish