Rusya, Rusya üzerinden üçüncü bir ülkeye transit olarak geçecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Rusya transit vizesi istemektedir. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya üzerinden havayolu ile aktarmalı ya da kara yolu ile transit geçiş sağlayacaksa bu vize türünü almalıdır. Ancak havaalanında bekleme süresi 24 saati geçmemek ve havaalanının transit alnından çıkmamak şartı ile transit vizesi alınmasına gerek yoktur.

Rusya üzerinden aktarmalı olarak transit geçiş sağlayacak olanlar için vize geçerlilik süresi 3 gün, kara yolu ya da demir yolu ile transit geçiş sağlayacaklar için ise vizenin geçerlilik süresi 10 gündür. Çift giriş çıkış için verilen Rusya transit vizesi en fazla bir ay olarak verilmektedir.

Rusya Transit Vizesi 2022

Rusya transit vizesi tek girişli ya da iki girişli olarak verilmektedir. Tek girişli vize karayolu ve tren ile Rusya’dan geçecek olan kişilere 10 gün, uçak ile Rusya’ya girecek olan kişilere 3 gün olarak verilmektedir. Transit vize için asıl olarak gidilecek olan ülkenin vizesi gereklidir.

Gideceği ülkeye Rusya toprakları üzerinden kendi aracı ile geçecek olan kişilerin gideceği süre kadar transit vize verilir. Bu süre 10 günü geçmemektedir. 500 km 24 saat olarak hesaplanmaktadır.

İki girişli transit vize için vize süresi bir ayı geçmemektedir. Bu vize Rusya üzerinden üçüncü ülkeye girecek ve bir içerisinde geri dönecekse iki girişli transit vize almalıdır. Vizenin birisi Türkiye’de diğeri ise gittiği ülkenin Rusya konsolosluğunda verilmektedir.

Havayolu ile aktarmalı olarak Rusya’ya inecek olan ve bekleme süresi 24 saati geçmeyen yolcuların Rusya transit vizesi almasına gerek bulunmamaktadır. Bunun için bekleme süresi boyunca havaalanının transit bölgesini terk etmemesi gerekmektedir.

Rusya transit vizesi başvuruları Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine ya da vize başvuru merkezlerine yapılmalıdır.

Rusya Transit Vize

Rusya’dan 10 günlük süre içerisinde karayolu taşıtı veya tren ile, 3 gün içerisinde de  havayolu taşıtı ile  transit geçiş yapmak istiyorsanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ya da  vatansızsanız ve diğer ülke vatandaşlarındaysanız Transit Vize başvurusu yapması gerekiyor. Rusya Transit Vize başvurusu yapabilmeniz için de Rusya’ya geliş ve gidiş biletlerinizin , gideceğiniz  ülkeye ait olan  geçerli bir vizenizin  ya da  pasaportunuzun  olması gerekiyor.  Eğer Rusya topraklarından motorlu araba veya ağır taşıtlarla geçecekseniz bu durum için de transit vize verilirken yolculuğunuza tamamlamanız için kullanacağınız en kısa mesafeye göre hesaplama yapılarak vize veriliyor. Bu sebepten dolayı Rusya için  transit vize en fazla 10 günlük veriliyor.

Rusya Transit Vize Nedir?

Rusya transit vize nedir, aktarmalı uçuşlarda Rusya üzerinden geçecek Türk vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür.  Rusya aktarmalı olarak başka bir ülkeye geçiş yapanlar Rusya’da 24 saatten fazla kalmaları durumunda transit vize almaları zorunludur. Rusya transit vize tek girişli çift girişli olacak şekilde iki farklı seçeneğe sahiptir. Standart tek giriş çıkışlı Rusya transit vize Türkiye’den ya da diğer ülkeden ve ülke vatandaşı olmayan yolculardan Rusya federasyonu karayolu ve tren yolu seyahatlerde 10 gün, havayolu seyahatlerde 3 gün kalabilmeleri   için veriyor. Rusya transit vize süresini belirleyen en önemli faktörler ise Rusya’ya giriş biletinin geçerlilik süresinin dolmamış olması, seyahat edilecek asıl ülkeye   giriş yapılacak seyahat tarihi ve o ülke için alınan vizenin süresidir. Rusya topraklarında ağır taşıt ya da motorlu taşıt ile aktarmalı olarak geçecek olan yabancılar için verilecek transit vizeler, yolculuğu tamlayabileceği en kısa mesafe üzerinden hesaplanarak verilmektedir.

Rusya Transit Vize İstiyor mu?

Rusya için başvuru yapacağınız transit vizenizin tek girişli olması durumunda uçak ile yolculuk yapacaksanız transit vizenizin geçerlilik süresi 3 gün oluyor. Ancak kara yolları ile ya da tren ile seyahat edecekseniz transit vizenizin geçerlilik süresi 10 gün oluyor. Bu süreyi belirleyen kriterler şunlardır, Rusya’ya gidiş dönüş biletinizin geçerlilik zamanı, gideceğiniz  ülkeye giriş tarihiniz ve almış olduğunuz  vizenizin süresine göre belirleniyor. Rusya transit vizenizin süresi Rusya havalimanında kalma  süreniz 24 saati geçmezse  vize almanıza  gerek olmuyor. Eğer havalimanında kalma süreniz 24 saati geçiyorsa  seyahate gitmeden  önce Rusya transit vizesi başvurusu yapmanız  gerekiyor. Rusya üzeeinden uçuş yapacaksanız  ve de Rusya’da uçak değiştirmeyecekseniz ve yabancı ülke vatandaşıysanız bunun için  transit vizeye başvuru yapmanıza gerek vardır.

Rusya Türklerden Transit Vize İstiyor mu?

Türkiye ile Rusya arasında olan  vize uygulaması 1 Eylül 2019 tarihinde başlamıştır. Ancak bazı durumların bir kısmı değiştirildi.  Rusya 1 Eylül 2019 tarihinden  önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatini gerçekleştirebilmesi için vize istiyordu . Ancak  yeni uygulama ile Bordo pasaport sahibi  ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize alma zorunluluğu getirdi.Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri  için ise vize almadan da  Rusya'ya seyahat yapabileceklerini belirtiyor.

Rusya toprakları dahilinde gidiş noktanıza hava yolu ile gidecekseniz ve yabancıysanız transit vizeniz 3 günü geçememesi şartı ile veriliyor. Rusya toprakları dahilinde hava yolu ile doğrudan uçuş yapacaksanız ve yabancıysanız transit vize almanıza gerek olmuyor.

Rusya ticari vize için başvuru yapmanız durumunda başvurunuzun sonuçlanması ortalama olarak  4-7 iş günü içinde gerçekleşiyor. Ancak eğer randevularda yoğunluk varsa ve gerekli durumlarda sizden ek evrak istenirse bu durumlarda vizenizin onaylanma süreci uzayabiliyor. Rusya transit vizesi için hazırlamanız gereken belgeler Rusya Konsolosluğu tarafından güncelleniyor.

Rusya Transit Vize Veriyor Mu?

 Rusya transit vize veriyor mu sorununun cevabı evettir. Özellikle Türkiye’den havayolu kara yolu ve tren yolu ile seyahatlerde Rusya topraklarından aktarmalı olacak geçecek tüm seyahatlerde transit vize alma zorunluluğu vardır. Fakat 24 saati geçmeyen aktarmalı seyahatler için transit vize alınması gerekmemektedir. Havaalanında kalma süreniz 24 saati geçerse Rusya transit vizesi başvuruş yapmanız gerekir. Tek giriş çıkışlı transit vizelerin geçerlilik süresi en faz 30 gün olmalı ve bu sürenin üstüne çıkmamalıdır.  Rusya üzerinden başka bir ülkeye seyahat edecekler yine Rusya üzerinde geri dönüş yapacaklarsa ve geri dönüş süreleri bir aydan daha fazla sürecekse yine Rusya ‘dan aktarmalı geçiş yapabilmek için tek girişli transit vize alınması gerekir.    Aktarmalı olarak uçuş yapmadan  direkt uçak ile Rusya topraklarından seyahat eden yabancılar için Rusya transit vizeye gerek yoktur.  Rusya da transit bölgeden çıkmak için transit vize alınması ç yolculukların devam etmesi için çok önemlidir.

Rusya Transit Vize Nasıl Alınır?

 Rusya transit vize nasıl alınır. Öncelikle bu vize türünü almak için Rusya başkonsolosluğu ya da Rusya büyükelçiliğine transit vize başvurusu yapılması gerekir. Türkiye’den başvuru yapacak kişiler ise Rusya Ankara büyükelçiliği ya da İstanbul Rusya başkonsolosluğu, Trabzon Rusya başkonsolosluğu veya Antalya Rusya başkonsolosluğu gibi bulunduğu ile yakın bölgedeki dış temsilciliklere başvuru yapabilirler.  Rusya transit vize başvurusunda bulunacak kişileri başvurudan önce Rusya konsolosluğu ya da dış temsilciliklerin sitelerinde randevu oluşturmaları gerekmektedir. Konsolosluklardan ya da dış temsilciliklerin resmi internet sitelerinden oluşturduğunuz randevu tarihi gelinceye kadar gerekli evrak ve belgeleri temin edip, online transit vize başvuru formunu doldurmuş olmalısınız. Başvuru ücreti ise başvuru yapacağınız ilgili   kurumların   kurallarına göre, başvuru öncesi ya da başvuru sonrasında ödenmesi gerekir.  Randevu tarihi ve saati geldiğinde ise Rusya transit vizesi için gerekli belge ve evrakların konsolosluğa ya da konsolosluğun dış temsilciliklerine teslim edilmelidir.  Tüm bu aşamaları eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmanız halinde Rusya transit vize başvurun tamamlanmış olacaktır.

Rusya Transit Vize Nereden Alınır?

Seyahat sırasında Rusya aktarmalı olarak bu ülkede en az 24 saat zaman geçirmek zorunda olanlar Rusya transit vize almak zorundadır. Uçakla yapılacak seyahatlerde en fazla 3 gün,  tren ya da karayoluyla yapılacak seyahatler için ise 10 güne kadar Rusya transit vize alınabilir. Uçak değiştirmeden Rusya üzerinden bir başka ülkeye uçacak vatandaşlar için transit vize gerekmemektedir.

Rusya transit vize Rusya’ nın ülkemizdeki resmi temsilcilerinden alınır. Dolayısıyla transit vize Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul başkonsolosluğundan alınmalıdır. Başvuru sahipleri konsolosluğun istediği evrakları eksiksiz biçimde hazırlayarak randevu almalı ve randevu saatinde evrakları teslim etmelidir.

 Rusya vizesi randevu işlemlerinde parmak izi alınmamaktadır. Bu yüzden başvuru sahibinin evrakları bir başkası tarafından da teslim edilebilir. Başvuru sahipleri büyükelçilik ya da başkonsolosluğa şahsen evrak dosyası teslim edemeyeceği durumlarda; konsolosluğun resmi olarak yetkilendirdiği partnerler aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilirler. Yetkili vize danışmanları tarafından başvuru sahibinin dosyası randevu gününde teslim edilerek başvuru süreci tamamlanır.

Rusya Transit Vize KGünde Çıkar?

Bir başka ülkeye yapılacak seyahat öncesinde Rusya’da aktarmalı bulunacak olanlar; Rusya transit vize başvuruları sırasında seyahat tarihlerinin aksamaması açısından Rusya transit vize hemen çıkar mı şeklinde sorular sorabilirler. Başvuru sahipleri, Rusya aktarmalı geçişlerde transit vize bulundurmak zorundadır. Bu nedenle de seyahatlerinin aksamaması için transit vize başvuru sürecini titizlikle yönetmelidir. Bu aşamada seyahat yapacak kişiler, Rusya transit vizeyi hemen alabilir miyim, Rusya transit vizeyi ne kadar zaman da verir şeklinde kaygılara kapılabilirler.

Rusya transit vize başvurularının sonuca bağlanması konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Genel olarak 4 ile 10 gün arasında Rusya transit vize başvuruları sonuçlandırılır. Dolayısıyla da başvuru sahipleri,  seyahat planlarının aksamaması için Rusya transit vize başvurularının sonuçlanmasında en az 4 günlük bir zamanın gerekli olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca bu sürenin transit vize başvurusu sırasında evrak eksikliğinin olması durumunda uzayabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Rusya transit vize reddi ile karşılaşmamak için vize danışmanlarından danışmanlık hizmeti almakta fayda vardır.

Rusya Transit Vizesi Başvurusu 2022

Rusya transit vizesi başvurusu Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Öncelikle Rusya transit vize başvuru formu doldurulmalıdır. Daha sonra gerekli belgeler hazırlanmalı, harç ücreti yatırılmalı ve vize başvuru merkezine başvuru yapılmalıdır. Başvurular yaklaşın 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun seyahatten en az 2 hafta önce yapılması gerekmektedir.

Rusya transit vizesi için gerekli belgeler;

 • Rusya Vize başvuru formu
 • Asıl olarak gidilecek olan ülkenin vizesi
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Kendi aracınız ile gidecekseniz ruhsat ve ehliyet

Rusya Transit Uçuşlarda Vize Gerekli mi?

Rusya üzerinden motorlu araç veya ağır tonajlı olan  araçlar ile geçecekseniz ticari vize için seyahatinizi bitireceğiniz en kısa mesafe nereyse oraya göre hesaplama yapılarak vize veriliyor ve bu süre 10 günü geçmiyor. Çift giriş ve  çıkışlı transit vizenizin geçerlilik süresi bir aydan daha fazla  olmaması gerekiyor.  Rusya üzerinden başka bir  ülkeye  geçecekseniz   ve yine Rusya üzerinden  geri dönecekseniz ve geri döneceğiniz  süre 1 aydan uzun olacaksa ilk olarak Rusya Federasyonu üzerinden geçiş yapabilmeniz  için tek girişli transit vize almanız gerekiyor. Rusya üzerinden gideceğiniz  ülkeye yeniden tek girişli transit vize almanız ve geriş dönüş yapmanız gerekiyor.

Rusya üzerinden uçuş yapacaksanız  ve de Rusya’da uçak değiştirmeyecekseniz  bunun için Rusya transit vize almanıza gerek olmuyor.  Eğer Rusya Federasyonu’nda uçak değiştirecekseniz ve daha sonrasında yolculuğunuza devam edecekseniz ve yabancı ülke vatandaşıysanız  Rusya’da aynı havalimanında uçak değiştirecekseniz gideceğiniz  ülkeye girişinizi kanıtlar nitelikte belge ve uçak biletini de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Tabii transit vzieye ihtiyaç duyulmaması  uçaklar arası değişim sürenizin 24 saati aşmaması durumunda geçerlidir. Ancak transit vize bölgesinden ayrılmak isterseniz  Rusya transit vize almanız gerekiyor.

Rusya Transit Vizesi Başvurusu İstanbul

Rusya vize başvurularını değerlendirerek karara bağlama yetkisi Rusya Ankara Büyükelçiliği ile Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’ na aittir. Vize başvurularında resmi partnerler yani aracı kurumlar başvuruları sonuçlandırma yetkisine sahip değildir. Dolayısıyla Rusya transit vize başvurusu İstanbul için başvuru başkonsolosluğa yapılmalıdır.

İstanbul’dan Rusya transit vize almak isteyenler başkonsolosluktan randevu alarak, eksiksiz hazırlanmış evrak dosyasını randevu gününde teslim etmelidir. Randevularda biyometrik işlemler gerçekleştirilmeyeceği için başvuru sahibini temsilen resmi partnerlerin görevlendirdiği vize danışmanları tarafından da evrak dosyası teslim edilebilmektedir.

Rusya transit vizesi başvurusu İstanbul için gerekli belgeler;

 • Rusya transit vizesi başvuru formu, eksiksiz biçimde doldurulmalıdır.
 • Gidiş dönüş uçak biletleri,
 • Seyahat edilecek ülkenin vizesi,
 • Pasaport, transit vize bitiş tarihi itibariyle en az 6 ay daha geçerli olmalıdır,
 • Ulaşıma dair gerekli bilgiler, seyahat edilecek ülkeye yapılacak olan ulaşımla ilgili otobüs bileti, yeşil sigorta, uluslararası ehliyet gibi evraklar,
 • Biyometrik fotoğraf.

Rusya Transit Vize Ücreti

Rusya için transit vizesi başvurusu yapacaksanız bunun için yatıracağınız ücret miktarı zamana göre değişiklik gösterebiliyor.  Rusya transit vize ücreti için başvuru yapacaksanız size uygun olan vize tipine göre ve giriş sayınıza gore değişiklik gösterebiliyor.  Rusya Konsolosluğu transit vize başvurunuz için alacağı  ücret için öncelikle   vize başvuru işleminizin  başlaması  ve değerlendirmeye alınması için istiyor. Eğer vize başvurunuz reddedilirse yatırmış olduğunuz başvuru ücretiniz konsolosluk tarafından iade edilmiyor.

Rusya vize başvurunuzu bitirmek  için Rusya vizesi için istenen ücreti ödemeniz gerekiyor. Eğer ödemezseniz  Rusya vize başvurunuz kabul edilmiyor. Rusya vize ücreti için ödeyeceğiniz ücret sabit olmayıp belirli tarih aralıklarına göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca Rusya vize basvurunuz için yaptırmanız gereken ücreti size uygun olan vizenisin tipine göre, vize için istenen giriş sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

TOP