Rusya Öğrenci Vizesi 2022

Rusya öğrenci vizesi, eğitim amacıyla Rusya’ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri vize uygulamasından muaftır. Yeşil ve Gri pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 gün, Siyah pasaport sahipleri ise 90 güne kadar Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahipleri ise vize uygulamasına tabidir. 

Eğitim vize başvurusunda bulunabilmeniz için Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından resmi davetiye almanız gerekmektedir. Başvurunuzun sonuçlanması yaklaşık 5 ila 7 iş günü arasında sürmektedir. Başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamamanız için evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir. Evraklarda eksiklik veya yanlışlık tespit edildiğinde konsolosluk ek evrak talep edebilmektedir. Bu da başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatmakta veya olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir. 

Konsolosluk gerekli gördüğünde kişiyi mülakata davet edebilmektedir. Rusya öğrenci vizesinin süresi ilk başvuruda 90 gün olmaktadır. Tek girişli veya çok girişli verilebilmektedir. Fakat eğitim sürelerinin uzun olması sebebiyle 1 yıl kadar uzatılabilmektedir. Ancak Rusya yasalarına göre 1 yıllık vize süreniz dolduğunda süreyi uzatmanız mümkündür. Her vize uzatma işlemi en fazla 1 yıllık olabilmektedir.

Rusya Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için arayın.

Rusya Öğrenci Vizesi Nedir?

 Rusya öğrenci vizesi nedir, Rusya ‘da yüksek lisans ya da lisans yapmak isteyenler veya üniversitelerin dil okullarından yabancı dil almak isteyen öğrenciler için verilen bir vize türüdür.  Rusya öğrenci vizesi şu anda Türkiye ve Rusya’nın yaptığı anlaşmaya bağlı olan yürürlüğe göre Gri Pasaport, Yeşil pasaport ve siyah pasaport sahip olanlar için Rusya seyahatlerinde herhangi bir vize almasına gerek bulunmamaktadır.  Bu durumun aksi olması halinde Rusya ‘da eğitim görmek isteyenlerin Rusya öğrenci vizesi alması gerekmektedir.  Rusya öğrenci vizesi Rusya Göçmen bürosu tarafından yabancıların Rusya da ikamet ettiği süre içinde eğitimin süresine göre çok girişli ya da çıkışlı olacak şekilde toplam 90 günü kapsıyor. Eğitim süresinin uzun olması durumunda   süresi biten Rusya öğrenci vizesinin süresini uzatma imkânı da vardır. Rusya öğrenci vizesi ile sadece Rusya ‘ya eğitim amaçlı gidilmektedir. Turist gezi, iş amaçlı seyahatler için uygun değildir.

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya Öğrenci Vizesi nasıl alınır, öncelikle Rusya ‘da bulunan bir eğitim kurumu tarafından davetiye almak gerekir.  Eğitim kurumundan aldığınız davetiye ise akademik kurumu ile Rusya Göçmen Bürosunun ortak kararı veya Rusya’daki eğitim kurumunun Göçmen bürosuna gönderdiği başvuru mektubu ile çıkartılır. Daha sonra bu davetiyeyi Rusya dışişleri bakanlığı değerlendirir ve uygun görmesi durumunda başvuru sahibi eğitim görmesi için Rusya’ya giriş yapmak ve Rusya öğrenci vizesi çıkartmak için davetiye hazırlar. Rusya öğrenci vizesi başvurusu yaklaşık 10 iş gününde sonuçlanır. Rus konsolosluğu öğrenci vizesi için istenen belge ve evrakların yanı sıra ek evraklarda talep edebilir. Özellikle Rus Konsolosluğunun uygun görmesi durumunda başvuru sahibi mülakata çağrılır. Vize başvurusu şahsen yapılabildiği gibi aracı vize merkezleri ile de yapılabilmektedir. Rusya öğrenci vizesi başvuru için istenen belge ya da evraklar Rusya Konsolosluğun istemiş olduğu temel evraklardır.

Rusya Öğrenci Vizesi Almak İçin Neler Yapılır?

Eğitim vizesi için başvuran kişiler Rusya Federasyonu’ndaki eğitim kurumlarından eğitim alabilmek için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’ndan davetiye almak zorundadırlar. Bu davetiye Göçmen Bürosu ve eğitim alınacak kurumun ortak kararıyla veya eğitim kurumunun Göçmen Bürosu’na direkt başvuru mektubu ile çıkarılabilmektedir. Davetiye değerlendirmeleri Rusya Dışişleri Bakanlığı yapmaktadır. Herhangi bir sorun görmediği takdirde davetiyeyi onaylar. Öğrenci vizesi tek veya çok girişli olmak üzere 90 günlük çıkmaktadır. Göçmen Bürosu tarafından eğitim için Rusya’ya gidecek kişiye eğitimin süresine göre çok girişli verilmektedir.

İlk başta 90 günlük olarak alınan öğrenci vizesi 1 yıla kadar uzatılabilmektedir. Ancak Rusya yasalarına göre 1 yıllık vize süreniz dolduğunda vize uzatma işlemi yine en fazla 1 yıl olacak şekilde yapılabilmektedir. Uzatma işlemi yine Rusya Federasyonu Göç Bürosu tarafından yapılmaktadır. Öğrenci vizesinin başvurularının değerlendirilmesi Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Antalya Başkonsolosluğu ve Trabzon Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Başvuru için şahsen gelmenize gerek yoktur. Tüm evraklarını hazırlayıp bize ulaştırmanız halinde başvurunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Rusya Öğrenci Vizesi Nereden Alınır?

Rusya Öğrenci Vizesi nereden alınır, Rusya konsolosluğu ve yetkili birimlere yapılan öğrenci vizesi başvuruş ile öğrenci vizesi çıkartılmaktadır. Rusya Federasyonu Göç bürosu tarafından kabul edilen Rusya öğrenci vizesi başvuru değerlendirme aşamaları Türkiye’de Trabzon, İstanbul ve Antalya’da bulunan Rusya Başkonsolosluğu ile Büyükelçiliğin inisiyatifine bağlıdır.  Rusya öğrenci vizesi başvuru yaparken öğrenci başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup Rusya konsolosluğunun talep ettiği belge ve evraklar ile Rus konsolosluğunun ya da yetkili birimlerine teslim etmeniz gerekir. Eğer vize başvuru formunuzdaki bilgiler ile evrakların birbirleri ile uyumlu olmaması durumunda vize başvurunuz direkt olarak reddedilir. Ayrıca vize için verilen davetiyeler ise Rusya da bulunan yetkili makamlar tarafından kabul edildiğinden dolayı bazen davetiye yerine alternatif bir seçenek olarak Rusya Dışişleri bakanlığı tarafında öğrenci vizesi verilmesine ilişkin olarak evrak düzenlenebilir. Davetiye ya da bu belgenin sonuçlanması ise 45 iş gününü bulabilir. Ayrıca öğrenci vizesi için gerekli evrak ve belgeleriniz de seyahat amacına ve kalış süresine göre farklılık gösterebilir.

Rusya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği ve 2 adet boş vize sayfası bulunan)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm ebatlarında ve beyaz fonda çekilmiş) 
  • Kimlik fotokopisi 
  • Başvuru formu (tarafımızdan sağlanacaktır) 
  • Türkiye’de yaşayan yabancılar için başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunan oturma izni kartı fotokopisi 
  • Davetiye (Rusya Federasyonu Göç İdaresi tarafından hazırlanmış) 
  • Uçak bileti 
  • Sağlık raporu (HIV virüsü bulunmadığına dair) 
  • Sağlık sigortası

Rusya Öğrenci Vizesi Ne Kadar?

Eğitim hayatını Rusya’da devam ettirmek birçok genç için karşı konulamaz derecede cazip bir fırsat. Bu nedenle gençlerin önemli bir çoğunluğu Rusya’ya gitmek isteyebiliyorlar ve bunun da genç bir insan için tek geçerli yolu öğrenci vizesi almak. Tabi ki de maddi refaha henüz kavuşmamış bir genç için burada Rusya Öğrenci Vizesi Ne Kadar? sorusu da hayati bir önem taşıyor. Her ne kadar Rusya öğrencilere bazı konularda fiyat anlamında anlayışlı davranmış olsa da her durumda belirli bir ücret ödemeniz ne yazık ki gerekiyor. Bu konuda yapılabilecek pek fazla bir şey yok. Ancak en azından burslu bir okulda eğitim alınması durumunda Rusya’da geçirdiğiniz süreç boyunca refah seviyenizi daha yüksek tutabilirsiniz.

Bunların dışında Rusya’dan öğrenci vizesi almak isteyen birisinin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta da giriş çıkış sayılarıdır. Rusya’ya kaç defa giriş çıkış yapacağınız ödeyeceğiniz ücreti değiştirmektedir. 160 USD ile başlamak üzere giriş çıkış sayınıza bağlı olarak 250 USD’yi bulan ücretler söz konusu olabiliyor. Genel anlamıyla tek bir fiyat skalası olduğundan bahsedilemiyor ve burada esnek fiyatlardan haberdar olmak gerekiyor. Çünkü çoğu zaman tahmin edildiği gibi ya da planlandığı gibi değil, farklı şekillerde olaylar gelişebiliyor ve ödemeniz gereken miktarlar değişiklik gösterebiliyor. Bu tip durumlara karşı hazırlıklı olmak Rusya’da problem yaşamanıza engel olacaktır ve geçirdiğiniz süreyi daha kaliteli hâle getirecektir. 

TOP