Rusya Konsolosluğu İşlemleri

Rusya Konsolosluğunda yapılan işlemlere bakacak olursak. Bağlı kılındıkları ülkeleri temsil ettiklerinden dolayı, Rus vatandaşlarının sorunlarını ve işlemlerini halledebilmek amacı ile orada bulunan konsolos adı ile görev yapan kişiler vardır. Rusya Konsolosluğu işlemlerinde; Evlilik ayrıca soruşturma yetisi (Rus vatandaşının ülkesinde yapmış olduğu resmi bir evlilik var mı, yok mu?) de dahil olmak üzere birçok işlemde bulunmaktadır. Pasaport yenileme, pasaport işlemleri de Rusya Konsolosluğun da yapılır. Rus vatandaşlarının sosyal güvenliği, askerlik durumlarıyla ilgilenirler. Doğum ve ölüm işlemleri de Konsoloslukta uygulanır. Ülkeye giden kendi vatandaşlarına veya yabancı bir ülkeye mensup vatandaşlar için vize başvurularında ön ayak sağlamak için de Rusya konsolosluklarına gidilir. Rusya Konsolosluğu işlemleri, ülkenin ticari, ekonomi, sosyal ve sanayi alanındaki süreçlerine de yardımcı olur.

Rusya konsolosluğu işlemlerinin çoğunluğunu sekreterlik bölümünde bulunan, sekreterle yaparsınız. Bütün resmi olan işlemlerinize yardımcı olmakla mükelleflerdir. Rusya konsolosluğun da görev yapan ayrıca konsoloslar vardır. Bu konsoloslar da işin ayrıntılı kısımlarına yardımcı olurlar. Yardımcı oldukları Rusya Konsolosluğu İşlemleri ise şunlardır; Pasaport, Pasaport yenileme, Evlilik, Ölüm Doğum kaydı, Vatandaşlarının Askerlik işlemleri, Vatandaşlık işleriyle alakalı tüm işlemler. Herhangi bir vize probleminde ise bu konsoloslar yardımcı olurlar.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Rusya Konsolosluk Departmanları

Her ülkenin kendi siyasi diplomatik ticari ilişkilerini yürütmek üzere dünyanın değişik ülkelerinde temsilcilikleri vardır. Bu temsilcilikler genel olarak büyükelçilik ve temsilcilik düzeyindedir. Bu durum bu yazının söz konusu olan Rusya Hükümeti için de geçerlidir. Ülkemizde de Rusya Hükümeti büyükelçilik ve konsolosluk düzeyinde temsil edilir. Konsolukların da kendi içinde yer alan bazen ülkelere göre farklılık gösteren departmanları vardır. Rusya Konsolosluk Departmanları ise ülkemizde aşağıda yazılı olduğu biçimdedir.

  • Sekreterlik bölümü
  • Vize bölümü
  • Yönetim bölümü
  • Ticaret bölümü
  • Konsolosluk işleri bölümleridir. Bu bölümlerin her birinin aşağıda detayları verilen kendi içinde son derece önemli işleri vardır. Her bir bölüm sadece kendi işlerini kurumun mesai saatleri içinde gerçekleştirir. Yine her bir bölümün birbirinin yaptığı işler ile ilgili bilgisi mevcuttur.

Eski bir Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkesi olan Rusya kendi gelenekleri doğrultusunda tüm bölümlerinde son derece disiplinli ve titiz bir biçimde çalışmalarını gerçekleştirir.

Rusya Konsolosluğu'nda Hangi İşlemler Yapılır?

Üstte verilen bu temel bilgilerden sonra bir diğer merak edilen olgu olan Rusya Konsolosluğu'nda hangi işlemler yapılır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da verilebilecek olan temel bilgiler şunlardır: Bu tarz kurumların ana amacı olarak iki ülke arasında hem siyasi hem ticari ilişkilerin gelişmesi ve sorunsuz sıkıntısız işlemesini sağlar. Rusya konsolosluğunda yapılan en önemli işlerden bir tanesi elbette Türk vatandaşlarını son derece ciddi bir biçimde ilgilendiren vize işlemleridir. Bunun yanı sıra ülkemizde yaşayan Rus vatandaşlarının pasaport, gayrimenkul alım satımı, evlilik, yeni doğan bebeklere dair işlemleri kısa tüm Rus vatandaşlarının işlemleri yapılır. Rusya’nın özel günlerinde davet verilmesi kurum tarafından yapılan bir diğer iştir. Bunlar dışında kendi hükümetleri ile ilgili bilgilendirme ve basın ilişkileri konsolosluk tarafından yürütülen işler arasındadır. Türk vatandaşlarına oturum izni verilmesi, her türlü resmi yazışmanın yapılması, iki ülke arasında ilişkilerin eksiksiz yürümesi, olası diplomatik sorunların aşılması da Rusya Konsolosluğu tarafından verilen hizmetler arasında yer alır.

Rusya Konsolosluğu Vize İşlemleri

Rusya Konsolosluğu vize işlemleri bu yazıda açıklama yapacağımız bir diğer konudur. Türk vatandaşları ister eğitim, ister iş amaçlı, ister başka bir nedenden ötürü bu ülkeye kısa ya da uzun süreli olarak gidecekler ise o zaman Rusya Konsolosluğu ya da Rusya Büyükelçiliğine başvuru yaparlar. Rusya Konsoloslukları kendi bölgelerinde olan illere bakar. Her konsoloslukta vize bölümleri bu işi yapmaktadır. Vize bölümüne yapılacak olan ziyaretin amacına uygun olan evraklar eksiksiz ve tam olarak hazırlandıktan sonra başvuru yapılır. Yapılan başvrurular için önceden randevu alınması ve randevu saatinde dakik bir biçimde ilgili Rusya Konsolosluğunda olunması gerekir. Elbette vize işlemleri için ücretin de ödenmesi şartı vardır. Tüm bunlardan sonra vize bölümü gerekli incelemeleri yapar. Uygun görülen kişilere vize verir. Eksik evrak olması durumunda tamamlanmasını ister. İstenen evraklar vize türüne göre değişiklikler gösterebilmektedir. Oturum izni ise kendi içinde çok daha başka bir olgudur.

TOP