Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğu kişilere çeşitli konularda bilgi sunan önemli bir temsilciliktir. Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerden sorumlu olan bu konsolosluk aynı zamanda Rus vatandaşlarına çeşitli konularda hizmetler sunmaktadır. Kendi görev yetkileri alanında bulunan kişiler Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğu sayesinde birçok resmi işlemini yaptırabilme şansı bulunmaktadır.

Kayseri ve çevresinde yaşayan Rus halkına hizmet veren bu konsolosluk kişilerin evlenme ve boşanma işlemlerinin yapılmasında son derece önemlidir. Aynı zamanda doğum ve ölüm evraklarının hazırlanması, ikametgâh belgesi alma, yurt dışından gelen Rus yatırımcılara yol gösterme gibi konularda önemli işlevleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte Rusya vizesi almak isteyen kişiler için de önemli bir danışma merciidir. Kişiler vize evraklarını hazırladıkların da mutlaka büyükelçilik, konsolosluk ya da yetkili vize merkezlerine gitmelidir. Fahri konsolosluklar vize işleminde son kararı vermezler.

 Rusya Vizesi Evrakları

Rusya'ya seyahat edecek olan kişilerin mutlaka vize evrakı alması gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında herhangi bir sorun çıkmaması için mutlaka profesyonel destek almak gereklidir. Bu süreçte kişiler hazırlayacakları vize evraklarında mutlaka güncelliğini koruyan bir pasaport bulundurmak zorundadır.

Aynı zamanda bu pasaportun yanında kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer evrak ise başvuru formudur. Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve her türden belge konusunda güncellemeye yer verilmesi dikkat edilmelidir. Eksiksiz evrak hazırlama süreci vizenizi daha kolay alabilmeniz için yardımcı olmaktadır. Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğu çalışanları da sizlere bu süreçte son derece yol gösterici hizmet vermektedir.

Vize işlemleri sırasında olası bir problem ortaya çıkması durumunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eksik evrakların tamamlanması ve güncel belgelere yer verilmesidir. Günümüzde ticaret, eğitim ve çalışma gibi birçok farklı alanda bize alınabilmesi mümkün olmaktadır.

Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğu

Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğunun amacı, Kayseri’de ikamet eden vatandaşların gerekli vize işlemleri için başvuru yapabilme ve pasaportlarını almaları için tasarlanmış bir Rusya temsilciliğidir. Vize başvuru işlemleriyle alakalı meselelerle ilgilenen bu temsilcilik, hafta için her gün 08:00 ile 18:00 ve Cumartesi 10:00-14:00 arasında hizmet vermektedir, dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de resmi tatillerdir. Türkiye resmi tatilleri ve Rusya resmi tatillerinde Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğu hizmet göstermemektedir. Rusya Federasyonu resmi tatil günleri; Yeni Yıl ve Ortodoks Noeli, Dünya Kadınlar Günü, Emek ve Dayanışma Günü, Rusya Ulusal Günü, Rusya Zafer Bayramı.

Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğu’na Vize başvurusunda bulunurken yapmanız gereken, Kayseri şubesi çağrı merkezini çaldırdıktan sonra iletişime geçip, evrakların ve bilgilendirmelerin bulunduğu E- postayı istemektir. E- posta elinize geçtikten sonra içinde bulunan evrakları hazırlayın. Bu evrakları hazırladıktan sonra Konsolosluğa gidip bizzat teslim edin. Bunların hepsini yaptıktan sonra, başvuru ve başvuru işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Sonuçlanma olduktan sonra ise pasaportunuzu teslim almayı unutmayın. Dikkat etmeniz gereken hususlardan biriside, yeterli vaktiniz olup olmadığı konusudur. İstanbul, İzmir ve Ankara’dan yapılacak başvurulara göre daha fazla süre ve zaman isteyen bir temsilciliktir. Bu yüzden olabildiğince erken başvurulması önerilir. Yaklaşık 30-45 gün öncesinden başvurmanız tavsiye edilebilir. Vize başvurusunun sonuçlanmasında herhangi bir problem olmazsa (istisnai bir özel durum vb.) 5 ila 10 gün içerisinde başvurunuzun sonucu elinize geçecektir.

Rusya Kayseri Fahri Konsolosluğuna çoğu ilçelerinden başvuru yapabilmekle birlikte, Yozgat, Sivas ve Nevşehir’den de başvuru yapabilirsiniz. Pasaport işlemlerinin yanı sıra, pasaport yenileme, kimlik ve noter işlemleri de bu konsoloslukta yapılır. Bu işlemleri yapmadan önce resmi tatillere dikkat etmeniz gerekir.

Rusya Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP
EnglishRussianTurkish