Rusya Hakkında Bilgiler

Rusya dünyanın en geniş ülkesi olarak biliniyor. Bununla birlikte yoğun nüfusu ile dikkati çeken Rusya, dünya siyasetinde de önemli bir yere sahiptir. Başkenti Moskova olan ülkenin birçok önemli şehri daha bulunur. Resmi dili Rusça olsa da Tatarca ve Ukraynaca da yaygındır. En fazla konuşulan yabancı dil ise her zaman İngilizcedir. Ülkede inanç olarak ise Ortodoks Kilisesi hâkimdir.

Rusya Hakkında İlginç Bilgiler

Rusya, Kuzey Avrasya’da bulunan bir ülkedir. Rusya’nın yüzölçümü geniş olduğundan birçok ülke ile sınır komşusudur. Norveç, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Letonya, Polonya, Ukrayna, Gürcistan, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Kuzey Kore, Moğolistan ve Türkiye ile komşudur. Rusya’nın yüz ölçümü 17.098.246 kilometrekaredir. Rusya bu yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesi konumundadır. Bu alan dünyadaki yaşam alanının 8’de 1’i yapmaktadır. Nüfusu ise yaklaşık olarak 146 milyondur. Başkenti Moskova, Resmi dili Rusçadır.

Rusya hakkında verilebilecek temek bilgiler bunlardır. Ancak Rusya hakkında bilmeniz gereken birçok bilgi bulunmaktadır. Yazının devamında Rusya hakkındaki ilginç bilgileri bulacaksınız.

 • Rusya’da bir insan yıl ortalama 18 litre alkol tüketmektedir.
 • Rusya’da alkol tüketim oranı tehlike sınırının iki katıdır. Bundan dolayı yılda yaklaşık 500 bin insan alkolden dolayı hayatını kaybetmektedir.
 • Alaska 1867 yılına kadar Rus toprağıydı. Ancak 1867 yılında bu toprakları 7.2 milyon dolar karşılığında ABD’ye satmıştır.
 • Rusya’da kirli bir araba ile dolaşmak suç sayılmaktadır.
 • Rusya’da insanların yüzde 25’i 55 yaşına gelmeden ölmektedir. Rusya’da ortalama yaşam ömrü erkeklerde 64, kadınlarda 76’dır.
 • Rusya’da bazı şehirler kapalıdır. Bu şehirlere girmek için özel izinler gerekmektedir.
 • Rusya’nın yüzde 77’si Sibirya’dan oluşmaktadır.

Rusya Turistik Vize ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Rusya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya hakkında bilinmesi gerekenler şeylerin en başında hala sosyalist kültürün etkilerinin geçen onca seneye rağmen mevcut olduğudur.Dayanışma bu ülke kültüründe en önemli olgulardan bir tanesidir. Misafir ağırlamayı da çok severler, Konuşkan insanlardır. Rus kültüründe 1 ocak günü çıplak denize atlamak gibi ilginç bir ritüel vardır. Ayrıca Noel de son derece eğlenceli olarak kutlanır. Ülkenin en zengin kenti Moskova olup Moskova aynı zamanda başkenttir.  26 Ocakta Rus Öğrenci Günü olarak adlandırılan Tatiana Gününü kutlarlar. Dünya emekçiler gününde kadınlara verdikleri değeri çok özel bir biçimde gösterirler. Sanat ve bilim ülkede son derece önemlidir.Yabancıları sevmelerine rağmen gülümsemezler.  Kendilerine gelen insanlardan hediye beklerler. Saint Basil Katedrali adı bir efsaneleri vardır.  Ruysa dünyada olan herhangi bir ülkeden çok daha fazla zaman dilimine sahiptir.  Dünyanın en derin gölü Rusya’dadır.Tam 14 ülke ile komşulukları vardır.

Rusya Tarihi ve Kültürü

Rusya’nın tarihi Doğu Slavlarına dayanır. 9. Yüzyılda ilk resmi yapılarını Varegler kurdu. 988 yılında ise Ortodoks Hıristiyanlığını resmi din olarak kabul ettiler. Moğollar tarafından istila edildikten sonra prensliklere bölünen ülke tarihin en büyük imparatorluklarından olan Rus İmparatorluğunu kurmuşlardır. 1917 senesinde büyük bir devrim yaşanmış ve ülkenin yönetim anlayışında köklü değişimler yaşanmıştır. Rusya Federasyonu ise Sovyetler dağıldıktan sonra 1991 senesinde kurulmuştur.

Pahalı ülkelerden biridir. Soğuk Savaş döneminden sonra ülkenin her yerinde lüks mağazalar açılmaya başlanmıştır. Eğlence merkezlerine ve otellere büyük ağırlık verilmiştir. Ülkede turist ağırlamak adına son derece lüks mekanlar oluşturmuşlardır.

Rusya Neyi İle Meşhur?

Kısaca SSCB  denilen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılması ile beraber bağımsızlığını ilan eden ülkelerden bir tanesi de Rusya’dır. Ülkemizin de ticari anlamda çok ciddi ilişkileri olduğu  Rusya neyi ile meşhur sorusuna çok farklı perspektiflerden verilebilecek olan yanıtlar bulunuyor. Bunlardan ilki gezenlerin hayran kaldığı ve tam bir sanat eseri gibi olan Rus metrosudur. Ünlü şair Nazım Hikmet’İn mezarının burada olması da kente ilgi uyandıran faktörler arasında gelir.  Rusya denilince bir Rus Edebiyatı olgusu da beraber. Bugün hala okunan birçok klasik Rus Edebiyatından çıkmıştır. Kremlin Sarayı da bir masalsı görünüme sahip olduğu için meşhur olan öğeleri arasında yer alır. Votkası, Kalinka adı verilen halk müzikleri bugün artık dünyanın evrensel değerleri arasındadır. Tüm bunların yanı sıra satranç ve buz pateni de denilince ilk akla gelen ülkeler arasındadır.

Rusya'nın Önemli Özellikleri Nelerdir?

Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi de bilmeyenler için Rusya'nın önemli özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını verelim. Rusya eskiden bir  sosyalist düzende yönetildiği için hala sosyalist sisteminin etkilerinin görülmekte olduğu bir ülkedir. Kızıl Ordu olarak adlandırılan orduları dünyanın en önemli orduları arasında gelmektedir. Nükleer silahlar konusunda da dünyada önemli ülkeler arasında yer alır. Tüm bunların yanı sıra Rusya için söylenebilecek olan bir diğer şey bölgelere göre değerlendirildiği zaman dünyanın en büyük ülkesidir. Tıpkı Türkiye gibi topraklarının bir kısmı Asya kıtasında bir kısmı da Avrupa kıtasında yer alır.  Dünyanın en uzun olan demiryolu Rusya’da bulunur. Dünyada yapılan araştırmalara göre en  büyük 4. İçici ülke durumundadır. Matruşka denilince dünyada ilk akla gelen kendisine has bir dokusu olan devletttir. Uzay alanında da çok ciddi çalışmalar yürütülmektedir.

Rusya Nasıl Bir Ülke?

Rusya nasıl bir ülke sorusuna verilebilecek olan temel yanıtlar şunlardır: Son derece karasal ve soğuk geçen bir iklimi vardır. Kuzey Kutbu bu ülke sınırları içindedir. Rusya yerleşik halkının yüzde 27si köylerde yaşarken kalan kesim kent bazlı olarak yaşar. 146 milyon civarında bir nüfusu vardır.Halkının yüzde sekseninin etnik kökeni Rus olup diğer kalanlar farklı değişik etnik kökenlere sahiptir.  17 milyon metrekare olan alanı ile dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip olan ülkesidir. Ülkede Hristiyanlar ağırlıklı olarak yaşamaktadır. Az da olsa Müslümanlar da vardır. Yarı başkanlık tipinde federasyon yönetimi ile yönetilmektedir. Putin hali hazırda olan liderleridir. Bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra  Rusya çok ciddi anlamda ilerlemeler kaydetmekle birlikte geçiş döneminde de bir hayli zorlanmışlardır. Kendileri Kiril alfebesini kullanır. Rusça konuşulur.  150 etnik köken birarada yaşar. 1000den fazla şehri olan birülkedir.

Rusya’da Nereleri Görmelisiniz?

Rusya gezilecek birçok yeri ile son derece zengin bir ülkedir. Görmeniz gereken yerler arasında şunlar sayılabilir:

 • Ermitaj Müzesi
 • Moskova Kremlin Sarayı
 • Kızıl Meydan
 • Lenin Mozolesi
 • Peterhof Sarayı
 • Aziz Vasil Katedrali

Aziz Isaac Katedrali, Voskresenia Khroistova Kilisiesi, Rus Devlet Müzesi gibi birçok farklı gezilecek mekanı vardır.

Rusya’da Nerede Kalınır?

Rusya’da kalacak yer konusunda sorun yaşanmaz. Çünkü dışarıdan gelen turistler için oldukça kaliteli ve lüks otelleri vardır. Ziyaretçi sayısı fazla olan Rusya biraz pahalı bir ülkedir. Bu nedenle gezgin tarzında seyahat ediyorsanız küçük hostellerden ya da pansiyonlardan yararlanabilirsiniz.

Rusya Mutfak Kültürü

Rus mutfağına daha çok deniz ürünleri hâkimdir. Aynı zamanda kahvaltıda lakerda, havyar, balık çeşitlerinden tüketirler. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden birisi de Rus Yumurtası yani Faberge’dir. Genelde protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterirler. Rusların kahvaltı sofralarında reçel ya da marmelat türü gıdalar pek tercih edilmez. Ancak süt, kahve ya da meyve suları çok tercih edilir.

Rusya’nın Yemekleri

Rusya’nın yemekleri, diğer daha yaygın mutfakların uluslararası üne sahip olmayabilir ancak yavaş yavaş insanlar Rusya’nın yemeklerinin gerçek, lezzetli doğasını ortaya çıkarmaya başlıyor. Rus mutfağı hakkında Sovyet döneminden ilham alan sıkıcı yemek tarzına sahip olduğu düşünülür. Fakat gerçek şu ki, Rusya’nın uzun ve zengin bir mutfak geçmişi var. Rus mutfağı büyüleyici bölgesel farklılıklarla doludur. Moskova ve St Petersburg gibi şehirler modern bir gurme rönesansı yaşıyor. Gittikçe daha fazla kaliteli restoranın dünya çapında beğeni toplaması ve Rusya’nın yemekleri manzarasında uluslararası etkilerin bir karışımının ortaya çıkmasıyla; Rusya, sıra dışı bir şey arayan ve şaşırmış  gezginleri kendine çekmektedir.

Geleneksel Rus mutfağının tipik özelliklerini genellemek neredeyse imkansızdır. Farklı iklimler ve onlarca farklı kültürle dolu böylesine geniş bir ülke olan Rusya’da yemek, bir bölgeden diğerine büyük ölçüde değişebilir. Yine de, aşağıda Rusya’nın geleneksel lezzetleri arasındaki yolculuğumuzda keşfedeceğiniz gibi, ülkenin çoğunda tipik olarak kabul edilen bazı yemekler vardır (tarifler bölgeden bölgeye değişse de).Bunlardan en popülerleri:piroşki, blini, ,shchi çorbası, pelmeni, borç çorbası...

Rusya’da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar eski SSCB’nin en büyük ve en güçlü üyesi olan bu ülke,  ziyaret edilmesi gereken büyüleyici bir ülke olmaya devam ediyor. Büyük kumsallardan kuzeydeki soğuk kış bölgelerine kadar bir zıtlıklar bulunduran bir ülkedir. Doğuda daha az insan olabilir, ancak güzel buradaki şehirleri Rusya’da gezilecek yerler arasındadır ve batıya karşı kendilerini koruyabilirler. Rusya, şiddetli savaşlardan, klasik müzik ve edebiyata kadar tarihi olgularla dolu bir yer. Ve her yerde insanlar sadece müzelerde değil, kiliselerinde de muhteşem sanat örneklerini görebilirler.

Moskova

Rusya'nın başkenti olan bu şehir, Rusya'nın en önemli şehridir fakat sadece tek sebebi bu değildir. 12 milyonu aşan bu şehir aynı zamanda bale konusunda, senfoniler konusunda ve bir çok sanatsal aktiviteyle bilinir. Şehirlerim meydanlarını soğana benzer kubbeleri bulunan onlarca kilise kaplar. Görkemli Kremlin ve bütün dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Kızıl Meydan, geçen yüzyılın tartışmalı liderleri Lenin ve Stalin'in heykelleri Rusya’da gezilecek yerler. Moskova'nın geçmişinin her zaman temiz olmadığına ilişkin daha fazla kanıt Soğuk Savaş müzelerinde görülebilir.

St. Petersburg

Finlandiya Körfezi'ni kaplayan Neva Nehri üzerindeki göz alıcı konumu nedeniyle şehir, çok bilinen  bir kuzey seyir konumu ve Rusya’da ziyaret edilecek en popüler yerlerden biri.

Rusya'nın kültür kendi olan şehir, Hermitage'de dünyanın en iyi sanat koleksiyonu varsayılan koleksiyona sahiptir ve kiliseler şehrin muhteşem sanatına tatlı bir dokunuşta bulunur. Nevsky Prospekt ise bu şehrin ünlü alışveriş ve yemek caddesidir.

Rusya’nın İklimi ve Bitki Örtüsü

Rusya büyük bir coğrafyayı kapladığından Rusya’nın iklimi ve bitki örtüsü hakkında net bir şey söylemek olanaksız. Genel olarak, Rusya'nın iklimi, -30°C'lik sıcaklıklarındadır ve bazen yoğun kar yağışı ile sıcak ve kurak yazlar ve soğuk kışlar ile oldukça karasal etkilenmiş bir iklim olarak tanımlanabilir. Bazen Buran adı verilen çok kuvvetli doğu rüzgarları meydana gelebilir. Dondurucu soğuklar ve kar fırtınaları getirir. Yağış bölgeden bölgeye değişir; Rusya'nın batı kesimleri en fazla yağışa sahiptir (750 mm'ye kadar), Rusya Bozkırlarındaki güney ve güneydoğu bölgeleri, yıllık ortalama 200 mm'nin altında en kurak bölgelerdir.

İklimine baktığımızda ise ana ağaçlar meşe ve ladindir ancak dişbudak, titrek kavak ağacı, huş ağacı, karaağaç, gürgen ağacı ve  akçaağaç yetişir. Uralların doğusunda Altay Dağları'na kadar huş ve kavak ormanlarından oluşan dar bir kuşak taygayı ormanlık bozkırdan ayırır. Ayrıca Rusya’ da soğuk çöllerin de önemli alan kapladığını unutmamak gerekir ki buralarda bitki örtüsü yok ya da çok seyrektir. Rusya’nın iklimi ve bitki örtüsü bu şekildedir.

TOP