Rusya Dil Okulları

Rusya dil okulları vizesi, ileri seviyede Rusça öğrenmek isteyen öğrencilerin tercihidir. Türkiye Rusya arasındaki ticari ve turistik ilişkilerin gelişmesi ile bu alanda iş sahibi olmak isteyen gençler Rusya’da dil eğitimi almayı seçerler. Rusya dil okullarında en iyi Rusça eğitimi alacağınız gibi ülke kültürünü de yakından tanıma fırsatı yakalarsınız. Ülkeniz tarihi ve doğal güzelliklerini de gezip görme şansınız olur. Rusya’da dil eğitimi daha çok üniversitelerde verilir. Bunun yanında dil okulları ve kursları da vardır.

Rusya Dil Okulları Vizesi 2022

Rusya çok geniş sınırlara sahip bir ülkedir. Ülkede 160’dan fazla etnik grup bulunmaktadır. Bundan dolayı Rusya’da birçok dil konuşulmaktadır. Rusya’da 100’ün üzerinde farklı dil konuşulmaktadır.

Rusya’da Rusya’nın resmi dili olan Rusçanın yanında en çok konuşulan diller; Ukraynaca, Almanca, İngilizce, Gücüce, Tatarca, Estonca, Ermenice, Çuvaşça, Moğolca, Yakutça, Çeçence, Kırım Tatacası, Avarca, Fransızca, Azerice gibi dillerdir.

Rusya’da bu kadar çok dilin konuşulması dil eğitimi almak isteyen kişilerin dikkatini çekmektedir. Çünkü Rusya’ya dil eğitimi almak için giden bir kişi yerli halk ile rahatlıkla dil pratiği yapabilmektedir. Rusçanın en iyi ve en hızlı öğrenilebileceği ülkede birçok dil eğitimi verilmektedir.

Rusya’da dil eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle Rusya’da bulunan dil okulundan davetiye almalıdır. Daha sonra Rusya dil okulları vize başvurusunda bulunmalıdır. Rusya dil okulları vize başvurusu; Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine ya da Rusya Konsolosluğu’na yapılmalıdır. Vize başvurusu için öncelikle vize başvuru anketi doldurulmalı ve daha sonra vize başvurusu yapılacak olan yerden randevu alınmalıdır. Rusya Vize Randevusu tarihine kadar gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Randevu tarihinde bu belgeler teslim edilecektir. Rusya vize başvurusu yaparken davetiyenin ve eğitim planının vize başvuru dosyası içerisinde olmasına dikkat etmelisiniz.

Rusya Dil Okulları Vizesi Nedir?

Rusya’da dil eğitimi almak amacı ile Rusya’ya gidecek kişilerin, Rusya dil okulları vizesi alması gerekmektedir. Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler, Rusya dil okulu vizesi hakkında araştırma yapmaktadır. Bu yazıda Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler için “Rusya dil okulları vizesi nedir?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Rusya dil okulları vizesi, Rusya’da dil eğitimi alacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Rusya dil okulları vizesi olmadan Rusya’ya giriş yapılmamaktadır. Rusya’da dil eğitimi alacak olan kişilerin Rusya dil okulları vizesi alması gerekmektedir.

Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler, Rusya dil okulları vizesi alabilmek için davetiye almalıdır. Davetiye almayan kişilerin Rusya dil okulları vizesi kabul edilmemektedir.

Rusya dil okulları vizesi nedir? sorusuna kısaca Rusya’da dil eğitimi almak isteyen kişilerin alması gereken yasal izin türü cevabı verilebilmektedir.

Rusya Dil Okulları Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’ya dil eğitimi almak amacı ile seyahat edecek olan kişilerin Rusya dil okulları vizesi alması gerekmektedir. Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler, Rusya dil okulları vizesinin nasıl alınacağını merak etmektedir. Aşağıda Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler için “Rusya dil okulları vizesi nasıl alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

 • Rusya dil okulları vizesi başvuruları Rusya’nın Türkiye temsilciliklerine yapılmalıdır.
 • Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler, Rusya dil okulu vizesi başvurusu yapacağı temsilcilikten randevu almalıdır.
 • Randevu tarihine kadar Rusya vizesi için gerekli olan vize evraklarının eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. İstenen evrakların Rusya Konsolosluğu’nun istediği sırada alınması gerekmektedir.

Rusya dil okulları vizesi 4, 8, 16, 32 haftalık ve 12 aylık olarak alınabilir. Rusya dil okulu vizesi alacak olan kişiler, dil okulu ücretini ödeyebileceğini kanıtlamalıdır. Ayrıca Rusya’da bulunduğu süre boyunca masraflarını karşılayacak ekonomik duruma sahip olmalıdır.

Rusya Dil Okulları Vizesi Nereden Alınır?

Dil eğitimi almak için Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler, Rusya seyahatleri için vize almalıdır. Rusya vizesi alacak olan kişiler, Rusya dil okulları vizesinin nereden alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler için “Rusya dil okulları vizesi nereden alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Rusya dil okulları vizesi başvurusu Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler, Rusya dil okulları vizesi başvurularını Rusya’nın Türkiye’deki temsilciliklerine yapılabilmektedir.

Rusya dil okulları vizesi başvuruları Rusya Ankara Büyükelçiliği ve Rusya İstanbul Başkonsolosluğu yapılabilmektedir. Vizeler de bu temsilciliklerden alınmaktadır. Başvurular incelendikten sonra Rusya dil okulları vizesi başvuru sahibinin pasaportuna basılmaktadır. Pasaport temsilcilikten teslim alınabilir.

Rusya dil okulları vizesi nereden alınır? sorusuna verilebilecek en iyi cevap Rusya’nın Türkiye’deki temsilcilikleri cevabı verilmiştir. Başvurular Rusya temsilciliklerine yapılmakta inceleme yetkisi de Rusya temsilciliklerine aittir.

Rusya Dil Okulları Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler, Rusya dil okulları vizesinin kaç günde sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Rusya dil okulları vizesi alacak olan kişiler için “Rusya dil okulları vizesi kaç günde çıkar?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Rusya dil okulları vizesi başvuru yapacak olan kişinin durumuna ve konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Başvurular her ne kadar farklılık gösterse de ortalama olarak 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yapacak olan kişiler, Rusya temsilciliğinin başvuruları sonuçlandırmak için herhangi bir süre kısıtlamasına tabi olmadığını bilmelidir.

Rusya dil okulları vizesi başvurularının sonuçlanmasına birçok durum etki etmektedir. Başvuruların sonuçlanmasına en çok etki eden durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Rusya dil okulları vize başvurusu için eksik ya da hatalı belge verilmesi,
 • Başvuru yapan kişiden ek belge talebi,
 • Rusya temsilciliğinin başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırması
 • Rusya dil okulları vizesi başvurusunu inceleyen temsilciliğin yoğunluğu,

Rusya Dil Okulları Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Dünyanın yüz ölçümü en büyük ülkesi olan ve turistik güzelleriyle dikkat çeken Rusya birçok turistin ziyaret etmek istediği yerlerin başında geliyor. Ancak ne yazık ki çeşitli ülkeleri ziyaret edebilmek için vize almak şart. Bu vizeleri almanın bazı yolları olsa da genç insanlar için en kestirme yol dil okulu vizesi almak denebilir. Dil okulları vizesi almak birçok kişi için çok daha ucuz ve kısa sürede halledilebilir bir seçenek olarak görülebilir. Bu yüzden özellikle de genç yaştaki insanların önemli bir kısmı Rusya’ya turistik bir seyahat yapabilmek için dahi dil okulları vizesi alıyor. Rusya Dil Okulları Vizesi belirli bir süreliğine Rusya’da kalma imkanı verdiği gibi aynı zamanda Rusçanızı da geliştirmenizi sağlıyor. Bu yönleriyle birçok artısı var ve cüzi bir miktar ücret karşılığında bu vize alınabiliyor.

Peki Rusya Dil Okulları Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır? Aslına bakılırsa tam olarak net bir süre vermek doğru olmayacaktır. Ancak bir aralık vermek gerekirse 4 ila 7 gün arasında işlemler sonuçlanmaya başlamaktadır. Bunun dışında işlemler başlatıldıktan ortalama 6 ay sonra vize alınabiliyor. Bu işlemlerin tamamı sizin danışmanlık hizmeti aldığınız kurumdan, Rusya’da bürokrasinin yoğunluğuna kadar birçok farklı durumdan etkilenerek belirli bir süre içerisinde bitecektir. Bu nedenle kesin bir süreç değildir ancak en fazla 7 ay içerisinde sürecin tamamlanacağı söylenebilir.

Rusya Dil Okulu Vize Randevusu

Dil eğitimi için tercihini Rusya’ dan yana kullananlar, Rusya dil okulu vize randevusu nasıl alınır sorusunu merak edebilirler. Özellikle ilk kez vize başvurusu yapacaklar başvuru aşamasında kaygıya kapılabilirler. Rusya dil okulu vize randevusu için ne gerekir konusunda bilgiye ihtiyaç duyabilirler.

Rusya’ da bir eğitim merkezi ya da üniversitede dil eğitimine kabul edilenler, vize almak zorundadır. Eğitim alınacak merkezden davetiye geldikten sonra vize başvurusu yapılabilir. Rusya dil okulu vize başvurularında konsolosluktan randevu alınmalıdır. Rusya vizesi randevusu biyometrik işlemler gerektirmeyeceğinden başvurusu sahibinin randevuda şahsen hazır bulunması gerekmemektedir.

 Rusya dil okulu vize randevusu sırasında başvuru sahibinin eksiksiz hazırlanmış evrak dosyasını teslim etmesi gerekir. Başvuru sahibi yerine konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş resmi partnerler tarafından da evrak dosyası teslim edilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki başvuruları karara bağlama yetkisi konsolosluğundur ve konsolosluk gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini şahsen başvuru merkezine davet etme hakkına sahiptir.

Rusya Dil Okulları İçin Başvuru

Rusya dil okulları vizesi için başvuru yapmanın ilk aşaması eğitim almak istediğiniz okulu ve eğitim sistemini seçmenizdir. Rusya’da eğitim almak istediğiniz okulu seçtikten sonra okulun resmi web sitesinden ön başvuru formunu doldurarak göndermelisiniz. Ön başvurunuz kabul edildikten sonra ön ödeme ile birlikte detaylı bilgi verdiğiniz başvuru formunu gönderirsiniz. Okul kabul belgeniz geldikten sonra pasaport ve vize işlemlerinize başlayabilirsiniz. Okul seçimi ve başvuru için uzman bir danışmanlık firmasından yardım almanız faydalı olur.

Rusya Dil Okulları İçin Vize Başvuru Şartları

Rusya dil okulları için vize başvuru şartları öğrencinin gerekli belgeleri tamamlayarak Rusya Konsolosluğu’na başvuru yapılması şeklindedir. Rusya dil okullarında eğitim alacak öğrencilerden vize için istenen belgeler şunlardır:

·         Rusya Vize başvuru formu doldurulması,

·         Öğrenci velisi tarafından Rusya Konsolosluğu’na yazılmış olan vize talep dilekçesi,

·         Pasaport ve fotokopisi,

·         Fonu beyaz yeni çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf,

·         3 aydan uzun vize talebi için HIV testi,

·         Eğitim alınacak okulun kabul belgesi,

·         Gidiş ve dönüş için uçak rezervasyonu belgesi,

·         Eğitim boyunca konaklama bilgisi içeren belge,

·         En az 30 bin Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası,

·         Öğrenci belgesi ya da diploma,

·         Rusya’da kalacağınız süre içinde geçiminizi sağlayacak gelirinizi belgeleyen evraklar,

·         18 yaşından küçük öğrenciler için ailesinin seyahat ve Rusya’da kalma sürecine müsaade ettiğini belgeleyen muvaffakatname,

·         Öğrencinin veya ailenin gelir durumunu gösteren belgeler ( mal varlığı tapu fotokopileri, banka cüzdanı fotokopisi gibi )

·         Vize ücretinin ödendiğine dair belgedir.

Rusya Dil Okulu Vize Başvurusu İstanbul

Rusya dil okulu vizesi başvurusu nasıl yapılır sorusuna sürecin en başından doğru yanıt almak gerekir. Vize başvuru sürecinin zaman kontrolü ile doğru yönetilmesi ve evrak dosyasının konsolosluğun isteğine uygun, eksiksiz hazırlanması gerekir.

Rusya dil okulu için vize almak isteyenler öncelikle eksiksiz biçimde seyahat planını çıkarmalıdır. Dil eğitimi almak istenen okula müracaat yapılarak ön kabulünün ardından gereken ön ödeme yatırılmalı ve okuldan davetiye mektubu temin edilmelidir. Davetiye mektubu alındıktan sonra vize işlemlerine başlanabilir. Rusya dil okulu vize başvurusu İstanbul için yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla ya da şahsen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’ na yapılmalıdır. Şahsen ya da başvuru merkezleri aracılığıyla İstanbul’dan yapılan vize başvurularını onaylama yetkisi başkonsolosluğa aittir. Rusya vizesi başvurularını sonuçlandırma ve karara bağlamadan Ankara Rusya büyükelçiliği ya da Rusya İstanbul Başkonsolosluğu yetkilidir.

 Rusya vizesi randevu sürecinde başvuru sahibinin şahsen bulunması gerekmeyeceğinden başvurular akredite kurumlar aracılığıyla rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Rusya Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya dil okulu vizesi Rusya’ da ileri seviye Rusça öğrenmek anacıyla özellikle tercih edilir. Bunun yanında ülkede birçok farklı dilin konuşulması nedeniyle, etnik topluluklar içinde dil pratiğini olanaklı kıldığından Rusya’da dil eğitimi oldukça popülerdir.

 İş nedeniyle ya da kendini geliştirmek amacıyla Rusya’ da bulunarak dil kursu almak isteyenler Rusya dil okulu bizesi için hangi evraklar gerekir sorusunu sorabilirler. Rusya dil vizesi başvurusu sırasında eksiksiz bir evrak dosyasının hazırlanması önemlidir. Rusya dil okulu vizesi evraklar genel olarak şunlardır;

 • Pasaport ile pasaport fotokopisi
 • Rusya’da dil eğitimi alınacak okul tarafından gönderilmiş olan kabul mektubu,
 • Vize ücreti ödendiğine dair dekont,
 • En az 30.000 € seyahat sağlık sigortası,
 • Rusya’ya gidiş dönüş uçak rezervasyonu ile konaklama bilgileri,
 • Öğrencinin dil eğitimi süreci boyunca masraflarını karşılayacağına dair gelir belgelere,
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname,
 • 3 aydan daha uzun süreli konaklamalar için HIV testi,
 • Arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf,
 • Vize talep formu.
TOP