Rusya Çalışma Vizesi

Rusya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya çalışma vizesi almak zorundadır. Tüm Rusya çalışma vizesi türleri için davetiye zorunludur. Bunun için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından davetiye düzenlenmelidir.

Rusya her yıl belirli sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını istihdam etmektedir. Bunun için çalışma vizesi başvurunuzda işveren ile koordineli şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Ayrıca çalışma iznine bağlı olarak oturma izni de almalısınız. Rusya çalışma vizesi başvurusu Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmanız gerekmektedir.

Rusya vizesi çalışma için, çok girişli ya da tek girişli olarak 9 günden 3 yıla kadar alınabilmektedir. Rusya çalışma vizesi başvurusu yaparken HIV testi yaptırılmalıdır.

Rusya Çalışma İzni

Çalışma amacı ile Rusya’ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri vize uygulamasından muaftır. Yeşil ve Gri pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 gün, Siyah pasaport sahipleri ise 90 güne kadar Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahipleri ise vize uygulamasına tabidir. Rusya çalışma vizesi için başvuru formundaki bilgilerin doğruluğu oldukça önemlidir. Rusya Konsolosluğu formun doğru doldurulması konusunda oldukça hassastır. Yanlış veya hatalı bir bilgi tespit ettiklerinde ek evrak talep edebilmektedirler. Bu da başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatmakta veya olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir. 

Form doldurma konusunda My Vize olarak size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Rusya çalışma vizesi 90 gün ile 3 yıl arasında alınabilmektedir. Çalışma vizesi için mutlaka davetiyeniz olması gerekir. Davetiyenin çıkış süresi 7 ila 10 iş günü arasındadır. Davetiye 3 aylık süreyi kapsar ve tek giriş hakkı sağlar. Rusya çalışma vizesine başvurunun ardından çalışma kartınızın çıkması yaklaşık 3 aylık bir süreyi bulabilmektedir. Tek girişli davetiyeniz ile Rusya Konsolosluğu’na başvurarak kartınızı alabilirsiniz. Vize başvurunuzun sonuçlanması Rusya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Seyahatinizde herhangi bir aksilik yaşamamanız adına vize başvurunuzu en az 2 hafta öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz. 

Rusya Çalışma Vizesi Nedir?

Rusya’ya gidecek vatandaşların vize başvurularında kendilerine uygun olan vize türlerinden biride Rusya çalışma Vizesi olmaktadır. Bu vize başvuru şartları diğer vize türlerinden farklı olmaktadır. Rusya Federasyonunda faaliyet gösteren şirketler her yıl çok sayıda Türk vatandaşını istihdam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da uzun süre çalışmaları için çalışma izni başvurusu yapmaları zorunludur. Bu başvurularını Rusya’da çalışacakları şirket ile ortaklaşa şekilde yürütmeleri ve çalışma iznine bağlı olarak Rusya’da oturma izni de almaları gerekir. Rusya oturma ve çalışma izni birbirleriyle ilişkilidir.

Rusya çalışma vizesi çok girişli olan bir vize türüdür. Vize 90 gün ile 3 yıl arasında verilmektedir. Rusya çalışma izni vizesi başvuruları Rusya İstanbul Konsolosluğu ve Rusya Ankara Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Vize başvurularında karar verme yetkisi Konsolosluk ve Büyükelçilikte olmaktadır. Vize başvuru süreleri konsolosluğun çalışma yoğunluğuna göre farklı olmaktadır. Rusya Konsolosluk ve Büyükelçilikleri Rusya ve Türkiye resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya çalışma vizesi başvuruşunuzu Rusya Konsoloslukları, Büyükelçiliği ya da yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine yapabilirsiniz. İş başvurunuzu işveren Rusya’da bulunan İşçi Bulma Kurumu’na yapmalıdır. Daha sonra Yabancı İş Gücü başvurusunda bulunmalıdır. Eğer başvuru kabul edilirse Rusya Federasyonu Göçmen Ofisine bildirilir. Göçmen Ofisi belgeleri inceler ve onaylarsa size davetiye gönderir.

Rusya çalışma vizesi alabilmeniz için mutlaka davetiyeniz olması gerekmektedir. Davetiyeyi sizi çalışmak için davet eden Rusya firması Rusya İşçi Bulma Kurumu’na ve Rusya Yabancı İş Gücü Çalışma İzni’ne başvurarak Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na onaylatması gerekmektedir. Davetiyenin çıkış süresi 7 ila 10 iş günü arasındadır. Davetiye 3 aylık süreyi kapsar ve tek giriş hakkı sağlar. Rusya çalışma vizesine başvurunun ardından çalışma kartınızın çıkması yaklaşık 3 aylık bir süreyi bulabilmektedir. Tek girişli davetiyeniz ile Rusya Konsolosluğu’na başvurarak kartınızı alabilirsiniz. Vize başvurunuzun sonuçlanması Rusya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Seyahatinizde herhangi bir aksilik yaşamamanız adına vize başvurunuzu en az 2 hafta öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz. 

Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri vize uygulamasından muaftır. Yeşil ve Gri pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 gün, Siyah pasaport sahipleri ise 90 güne kadar Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahipleri ise vize uygulamasına tabidir. Rusya çalışma vizesi için başvuru formundaki bilgilerin doğruluğu oldukça önemlidir.

Rusya Konsolosluğu formun doğru doldurulması konusunda oldukça hassastır. Yanlış veya hatalı bir bilgi tespit ettiklerinde ek evrak talep edebilmektedirler. Bu da başvurunuzun sonuçlanma süresini uzatmakta veya olumsuz cevap almanıza neden olabilmektedir. Rusya vize başvuruları için başvuruya şahsen gelmenize gerek yoktur. Evraklarınızı bize eksiksiz bir şekilde iletmeniz halinde başvurunuzu sizin yerinize yapabilmekteyiz. Evraklarınız konsolosluğa teslim edildikten sonra başvuru süreciniz başlamış olur. Rusya vize başvurularında normal şartlarda biyometri işlemi uygulaması yoktur ancak konsolosluk gerekli gördüğü takdirde sizi mülakata çağırabilmektedir. Yine nadiren de olsa konsolosluk istenilen standart evraklara ek olarak evrak talebinde bulunabilmektedir. 

Rusya Çalışma Vizesi Nereden Alınır?

Rusya çalışma vize başvuruları Rusya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik misyonları tarafından kabul edilmektedir. Diğer yandan vize başvuruları vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla da yapılmaktadır. Rusya’ya seyahat etmek isteyenler için gerekli olan vize başvurularını Ankara Büyükelçiliği ve Rusya İstanbul konsolosluğu almaktadır. Seyahat edecek kişiler seyahat amaçlarını bildirerek kendilerine uygun olan vize türünü belirleyip ona göre evraklar hazırlanmaktadır.

Rusya çalışma vizesi de bu vize türleri içerisinde yer almaktadır. Rusya’da çalışacağınız şirket Rusya’da bulunan Rusya İşçi Bulma Kurumu’na sizin çalışmanıza yönelik başvuru işlemleri yapılır. İşçi Bulma kurumuna yapılan başvurular yine Rusya’daki Yabancı İş Gücü çalışma izni başvuru yapılmadan 30 gün önce yapılmalı. İşçi Bulma Kurumuna yapılan Yabancı İşçi çalışma izni başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 30 gün veya 60 gün sonrası vize başvurusunu Rusya Ankara Büyükelçiliği açıklamaktadır. Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar şunlardır.

 • Pasaport
 • Rusyada ki noterden onaylanmış olan Apostil ile tasdik edilmiş diploma fotokopisi
 • Sağlık sigortası
 • 3x4 ebatında yeni çekilmiş fotoğraf
 • Davetiye

Rusya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler Rusya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Vize başvuruları seyahat nedenlerine uygun olan vize türüne göre yapılması gerekir. Rusya vize türleri seyahat amacına göre farklı olmaktadır. Gerekli olan evraklar ona göre hazırlanması gerekir. Rusya vize türleri içerisinde bulunan Rusya çalışma vizesi de bunlardan biridir. Rusya çalışma vizesine başvuru yapacak kişiler gerekli olan evrakları hazırlayıp randevu almaları gerekir. Rusya vizesi başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurup vize başvurularına başlanır.

Rusya çalışma vizesi başvuruları Rusya İstanbul ve Rusya Ankara Büyükelçiliğine yapılması gerekir. Rusya çalışma vizesi çok girişli alınacak vize türü olmaktadır. Vizenin kapsadığı süre genel olarak 90 günden başlayıp 3 yıl olmaktadır. Rusya çalışma vizesi başvuruları en az 3 ay önce yapılması gerekir. İşçi Bulma Kurumuna yapılan Yabancı İşçi Çalışma İzni başvuru yapıldıktan sonra 30 gün geçmesi gerekir. Bütün süreçlerin tamamlama süresi 60 günü bulmaktadır.

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Uzatılır?

Rusya çalışma kartı vize başvurusunun ardından 3 aylık süreyi kapsayan tek girişlik hak sağlayan davetiyeniz ile Rusya konsolosluğundan alınmaktadır. Bu süreyi Rusya’ya giriş yaptıktan sonra uzatmanız mümkündür. Çalışma vizesi ile Rusya’ya giriş yaptıktan sonra ilgili kurumlara başvuru yapılıp uzun süreli çalışma vizesi işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık 14 gün sürmektedir. Çalışma vizesinin uzatılması ve davetiyenin çıkması için göçmenlik kaydı yaptırılması gerekmektedir. Dolayısıyla Rusya Federasyonu Göç Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne ayrıca kayıt yaptırılmalıdır.

Rusya çalışma vizesi ve çalışma izni başvurularınız sonuçlandıktan sonra Rusya’da çalışacağınız firma tarafından 10 gün içerisinde kişinin artık Rusya’da istihdam edildiğine dair vergi dairesine bildirimde bulunması gerekmektedir. Ayrıca istihdam edilen kişi ile ilgili bilgiler 30 gün içinde ayrıca İşçi Denetim Kurumu’na yazılı olarak bildirilmelidir. Çalışma kartınızı alıp süresini uzattıktan sonra belirli aralıklarla aynı işlemleri tekrar etmeniz gerekmektedir.

Rusya Çalışma Vizesi Almanın Şartları Nelerdir?

Gelişmiş ülkelerde yaşamak birçok insan için önemli hedeflerden bir tanesidir. Bunun en temel sebebi yüksek hayat standartlarına sahip olmak ve bu hayatı daha keyifli bir şekilde yaşamaktır. Bu nedenle ülkemizdeki birçok eğitimli ya da vasıflı kişi Rusya’ya çalışma vizesi almak istiyor. Çalışma vizesi diğer vizelerden farklı olarak bir ülkede daha uzun süreler ve daha rahat bir şekilde kalmanızı sağlayabiliyor. Ancak tabii ki de hiçbir ülke şartlar sunmadan böyle önemli bir vize hakkını kimseyle paylaşmıyor. Aynı şey Rusya için de geçerli denebilir. Yani Rusya çalışma vizesi almak istiyorsanız öncelikle yerine getirmeniz gereken bazı şartlar olduğu söylenebilir. Bu şartları iyi bir şekilde araştırmak ve bu şartlara uygunluk sağlamak çalışma vizesi almak isteyen herkesin öncelikli bir şekilde halletmesi gereken işlemlerin başında gelmektedir.

Peki Rusya Çalışma Vizesi Almanın Şartları Nelerdir? Aslında genel olarak bilinen birkaç temel husus dışında farklı vize türlerinden pek farklı bir yanı yok. Tabii ki de öncelikle çalışacak bir şirket bulmanız gerekiyor. Bu şirketi bulduktan sonra işlemleri başlatmaları için konsolosluklara ve yetkili kuruma gerekli belgeleri göndermeleri gerekecektir. Bu noktaya kadar yapılacak olanlar tamamen şirketinizle ilgiliyken bu noktadan sonra artık evrak hazırlama, konsolosluk ile iletişim kurma gibi konularda devreye sizin girmeniz ve evraklarınızı düzgün bir şekilde hazırlayıp iyi bir vize görüşmesi yapmanız bekleniyor. Tüm bunlar sağlıklı bir şekilde tamamlandığı takdir de vize almak işlemi çok zahmetsiz bir şekilde hallolmuş olacaktır.

Rusya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Pasaport ve pasaport fotokopisi, bu fotokopinin Rusça çevirisi noter tarafınsan onaylanmalıdır.
 • Diploma fotokopisi, Rus noter tarafından tasdik edilmeli
 • HIV ve diğer sağlık testleri
 • Biyometrik fotoğraf
 • Oturum izni
 • Ekonomik durumunuzu kanıtlayan belgeler ve banka hesap dökümü
 • Davetiye
 • İş şartları
 • İş sözleşmesi
 • İşveren hakkında belgeler
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bu belgeler iş türünüze göre değişiklik göstermektedir. Bunun için konsolosluk ile iletişime geçmelisiniz. Vizenin çıkma süresi ortalama 30 gündür. Bu süre uzayabilir. Konsolosluk ya da büyükelçilik sizden ek belge talep edebilir.

Rusya Çalışma İzni Vize Başvuru Harcı

 • 3 aylık ve 1 girişli vize başvuru harcı: 200 dolar
 • 3 aylık ve 2 girişli başvuru harcı: 270 dolar
 • 1 yıllık çok girişli vize başvuru harcı: 420 dolar
TOP