Rusya Federasyonu İzmir Fahri Konsolosluğu

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu, tam teşekküllü Rusya Konsolosluğu’nun kurulmasına gerek duyulmayan yerlerde konsolosluk işlemlerinin yürütülmesi için kurulmuştur. Konsolosluğun kurulma amacı genel olarak ticari faaliyetler içindir. Bundan dolayı fahri konsolos olarak genellikle iş adamları seçilmektedir. Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu’nun diplomatik bir yetkisi yoktur ve Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiştir.

Görev bölgesi içerisinde yaşayan Rusya Federasyonu vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermektedir. Rusya vatandaşlarına her türlü konuda destek olmakta ve Türkiye vatandaşlarının vize başvuruları kabul edilmektedir.

Rusya Konsolosluğu İzmir Hakkında

Rusya Konsolosluğu İzmir, Türkiye’de bulunan Rusya temsilciliklerinden birisidir. İzmir Rusya Konsolosluğu, Türkiye ile Rusya arasındaki diplomatik ilişkileri düzenlemektedir. Rusya Konsolosluğu İzmir ve çevresindeki bölgeden sorumludur. Görev bölgesi arasında İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir illeri bulunmaktadır.

Rusya Konsolosluğu İzmir, Görevli olduğu bölge içerisinde kalan Rusya vatandaşlarına Türkiye’deki yaşamları için destek olmaktadır.  Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarına, vatandaşlık hizmeti vermektedir. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde bir köprü görevi görmektedir.

Rusya Konsolosluğu İzmir, görev bölgesi içerisinde iş kurmuş ya da Ticaret yapan Rusya vatandaşlarına destek olmaktadır. Rusya vatandaşlarının Türkiye’deki yaşamlarını kolaylaştırmak, Rusya Devleti’nin ve Rusya vatandaşlarının menfaatlerini ve haklarını korumayı amaçlar. Rusya Konsolosluğu İzmir, bu hizmetleri verirken Türk hukukuna, Rusya hukukuna ve uluslararası hukuka bağlı olarak hizmet vermektedir.

Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir. Rusya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, Rusya vizesi almalıdır. Bunun yanında Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri kısa süreli Rusya vizesinden muaftır. Uzun süreli Rusya vizesi alacak olan herkes Rusya vizesi almalıdır.

Rusya Üniversite Eğitimi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya İzmir Konsolosu Kimdir?

Rusya İzmir Konsolosu Rysa Eray Gürler isimli kişidir. Vize için gerekli işlemleri yapmak ile görevlendirilmiştir. Tüm vize İşlemleri için İzmir’de görev bölgesinde yeri olan konsolosluklara başvurular yapılır.  Rusya ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini Başkonsolosluk’tan vize başvuru sahibi adına randevu alır. Rusya seyahati için hazırlanması gereken evrakları, vize başvuru sahibine iletir. Vize başvuru sahibi evrakları hazırlama sürecinde bir sıkıntı yaşadığı takdirde Rusya İzmir Konsolosluk kurumunda hizmet veren personel ile iletişim sağlaması durumunda yardım alabilme hakkına sahiptir. Rusya İzmir Konsolosluk kurumu insanların yaşam hayatında gerçekleştirmesi gereken  idari işlemlerini daha basit yollarla yapabilmesi adına önemli bir rolü bulunur. İnsanların vize başvurusunda yasal yollar ile yurt dışı seyahati yapabilme adına vatandaşları bilgilendirme son derece önemli bir konudur. Rusya ülkesi vatandaşı iseniz ve ya Rusya ülkesinde bir bağlantınız var ise yasal ilkeler sayesinde işlemlerinizi güvenilir bir durumda halledebilirsiniz.

Rusya İzmir Konsolosluğu Vize İşlemleri

Rusya turist vizeleri 30 güne kadar, Rusya ticari vizeleri ise bir yıla kadar alınabilir. Ayrıca otuz gün vizesi alan turistler ülkede yılda yalnız yüz seksen gün kalabilmektedir. Rusya'ya seyahat etmek için yolcunun uçakta veya hava alanında bir göçmen kartı doldurması gerekir. Rusya'ya vize ile giriş yapan turistlerin beş gün içinde en yakın Göçmenlik Merkezi’ne adres göstermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye döndüklerinde para cezaları uygulanır. Rusya vize işlemi için ödenen ücret, ülkenin uyruğuna, vize giriş rakamına göre değişiklik göstermektedir. Vize işleme merkezleri, müşteriler adına Rusya Büyükelçiliği’nde vize işlemlerini uygulamak, işlemek ve tamamlamak için yetkili aracılardır. Davet mektubu ve belgelerinin hazırlanması, Rusya Büyükelçiliği'nde ücretinin ödenmesi ardından onaylanan vize başvurusunun, başvuru sahibine iletilmesi,  vize işlemleri devam etmektedir. Rusya için vize almak isteyenler, Rusya Büyükelçilik’ten, yalnızca yetkili bir acente aracılığıyla vizeye başvurmak isteyen kişilerin başvurularını kabul eder.

Rusya İzmir Konsolosluğu Randevusu

Rusya konsolosluk işlemi olan kişiler işlemlerini Rusya İzmir Konsolosluğu’nda yapabilir. Rusya İzmir Konsolosluğu konsolosluk işlemi yapacak olan kişilerin Rusya İzmir Konsolosluğu randevu işlemi yapması gerekmektedir. Rusya İzmir Konsolosluğu randevusuz işlem kabul etmemektedir. Bunun için konsolosluk işlemlerini Rusya İzmir Konsolosluğu’nda yapacak olan kişilerin randevu alması gerekmektedir.

Rusya İzmir Konsolosluğu işlemi yapacak olan kişiler işlemlerini hangi bölümde yapacaksa o bölümden randevu almalıdır. Randevu alacak olan kişiler başvuru yapacağı Rusya İzmir Konsolosluğu bölümlerinin e-posta adreslerine mail göndererek ya da o bölümün telefon numarası ile iletişime geçerek randevu alabilir.

Rusya İzmir Konsolosluğu randevu işlemi yapan kişiler gerekli evraklar ile randevu tarihinde Rusya İzmir Konsolosluğu’nda bulunması gerekmektedir. Bu evraklar randevu tarihinde teslim edilmelidir. Rusya İzmir Konsolosluğu randevu işlemini kaçıran kişilerin işlemleri yapılmayabilir Bundan dolayı randevu tarihinde Rusya İzmir Konsolosluğu’nda bulunmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Randevu tarihini kaçıran kişilerin yeniden randevu alması gerekebilir.

Rusya İzmir Konsolosluğu’nda Türkiye Cumhuriyeti, Rusya ve diğer ülke vatandaşları Rusya İzmir Konsolosluğu randevu işlemi yaparak konsolosluk işlemlerini tamamlayabilir.

Rusya İzmir Konsolosluğu Vize Randevu İşlemleri

Rusya’ya belirli bir amaçla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının seyahat amacına uygun vize alması gerekmektedir. Rusya’ya seyahat edecek olan ve seyahati için vize alacak olan kişiler başvurularını Rusya İzmir Konsolosluğu’na yapması gerekmektedir. Rusya İzmir Konsolosluğu’na vize randevusu yapacak olan kişilerin randevu alması gerekmektedir.

Rusya İzmir Konsolosluğu vize başvurularını randevusuz olarak kabul etmemektedir. Bundan dolayı Rusya vizesi alacak olan herkesin Rusya İzmir Konsolosluğu vize randevusu alması gerekmektedir. Rusya İzmir Konsolosluğu vize başvurularının kabulü, randevu sistemi ile yapılmaktadır.

Rusya İzmir Konsolosluğu telefon numarası ve mail adresi ile alınabilmektedir. Bunun için Rusya İzmir Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Rusya İzmir Konsolosluğu vize randevusu almış olan kişiler randevu tarihinde gerekli olan evraklar ile Rusya İzmir Konsolosluğu’nda bulunulması gerekmektedir. Vize ücreti tam ve nakit olarak randevu tarihinde Rusya İzmir Konsolosluğu’na teslim edilmelidir.

Rusya İzmir Konsolosluğu vize randevusu almış olan kişiler, Rusya vize randevu tarihini kaçırmamaya dikkat etmelidir. Randevu tarihini kaçıran kişilerin işlemleri yapılmayabilir. Bu durumda yeniden randevu alınması gerekebilir.

Rusya İzmir Konsolosluğu Başvurusu

Rusya konsolosluk işlemleri ya da vize işlemi olan kişiler bu işlemlerini Rusya İzmir Konsolosluğu’na yapabilir. Rusya İzmir Konsolosluğu’na Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Birleşik Rusya Devletleri vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet eden diğer ülke vatandaşları işlemlerini yapabilmektedir. Rusya İzmir Konsolosluğu başvuru işlemi yapacak olan kişilerin randevu alması gerekmektedir.

Rusya İzmir Konsolosluğu başvuru işlemleri randevu sistemi ile yapılmaktadır. Rusya İzmir Konsolosluğu ile iletişime geçerek randevu alınabilir. Randevu alan kişiler gerekli olan evraklar ile Rusya İzmir Konsolosluğu başvuru işlemini yapabilir.

Rusya İzmir Konsolosluğu başvuru işlemi yapacak olan kişiler; Rusya vatandaşlık işlemi, evlilik işlemi, boşanma işlemi, doğum işlemi, ölüm işlemi, nüfus kayıt ve diğer nüfus işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca kimlik yenileme, ehliyet yenileme pasaport yenileme işlemleri de yapılmaktadır. Rusya vergi mükellefiyeti olan kişiler vergi işlemlerini Rusya İzmir Konsolosluğu’nda yapabilmektedir.

Rusya İzmir Konsolosluğu başvuru işlemi ile Rusya vize başvurusu da yapılmaktadır. Rusya vize başvurusu yapacak olan kişilerin Rusya İzmir Konsolosluğu’ndan randevu alması ve randevu gününde gerekli evrakları teslim ederek başvuru işlemlerini başlatması gerekmektedir.

Rusya İzmir Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Rusya vizesi alması gerekmektedir. Rusya vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını Rusya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine ve vize başvuru merkezlerine yapması gerekmektedir. Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin vize başvurusu yapabileceği temsilciliklerden birisi Rusya İzmir Konsolosluğu’dur. Ancak vize başvurularını değerlendirme yetkisi bulunmamaktadır. Rusya İzmir Konsolosluğu vize başvurusu aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

 • Rusya vize başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle vize türünü doğru seçmelidir.
 • Ardından Rusya online vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Form doldurulduktan sonra gerekli olan Rusya vize evrakları hazırlanmalıdır.
 • Ardından ise Rusya İzmir Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır.
 • Randevu günü gerekli olan tüm işlemler tamamlanmalıdır.

Rusya İzmir Konsolosluğu vize başvurusu yukarıdaki şekilde yapılmaktadır. Rusya vize başvurusu ortalama olarak 4 ile 7 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre bazı durumlarda uzayabilmektedir.

Rusya İzmir Konsolosluğu vize başvurusu yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahiplerinin istenen belgeleri eksiksiz ve güncel şekilde hazırlaması gerekmektedir. Rusya İzmir Konsolosluğu başvuru sahibinden ek belge talep edebilir.

Rusya Fahri Konsolosluğu’nun Görev ve Yetkileri

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu, Türkiye’de bulunan diğer Rusya temsilcilikleri gibi Rusya ve Türkiye arasındaki diplomatik, ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yeni iş birlikleri ve yatırımlar için aracılık yapmaktadır. Hiçbir diplomatik yetkisi ve görevi yoktur. Faaliyetlerini Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak yürütmektedir.

Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarına ölüm işlemleri, doğum işlemleri, pasaport işlemleri, nüfus cüzdanı işlemleri, sürücü belgesi işlemleri, evlilik işlemleri, boşanma işlemleri, noter işlemleri, askerlik işlemleri gibi konularda destek olmaktadır. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize başvurusunda destek olmaktadır. Başvuruları kabul etmektedir. Ancak bunları değerlendirme yetkisi yoktur. Bu yetki Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Rusya vize başvuru formu doldurmalısınız. Bu formda kişisel bilgileriniz, ulaşım bilgileriniz ve konaklama bilgileriniz yer almalıdır. Bu formu diğer evraklar ile desteklemelisiniz.
 • Rusya vize dilekçesi ile seyahat amacınızı ve şartlarınızı ibraz etmelisiniz.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, 6 ay geçerliliği ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Yırtık veya tahriş olmuş pasaportlar kabul edilmemektedir.
 • 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, arka fonunun mutlaka beyaz olması gerekmektedir.
 • Ulaşım bilgilerini vize başvurusunda vermeniz gerekmektedir. Uçak ile gidecekseniz bilet bilgileri, kendi aracınız ile gidecekseniz güzergah dilekçesi, yeşil sigorta ve uluslararası geçerliliği olan ehliyet gereklidir. Gemi turu organizasyonuna katılacaksanız rezervasyon dosyaları gereklidir.
 • Konaklama bilgilerinizi de bildirmelisiniz. Bunu belgeler ile kanıtlamalısınız.
 • Bunların yanında alacağınız vize türüne göre farklı belgeler istenmektedir. Ayrıca Rusya sizden ek belge isteme hakkına sahiptir.
 • Başvurunuz yaklaşık 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu hafta içi her gün saat 09.00- 17.00 arası çalışmamaktadır. Ayrıca Rusya Federasyonu ve Türkiye resmi tatillerinde çalışmamaktadır.

Rusya fahri konsolosluğu İzmir genelinde ikamet eden vatandaşlara Rusya’ya girişte gerekli olan belge hizmetini sunar. Fahri konsolosluk vize başvurularına kapalıdır ancak vize süreçleri hakkında her türlü bilgi ve ilerleme fahri konsolosluktan takip edilebilir. Rusya Vatandaşlığı almak için yapılacak olan vize başvuruları için vatandaşların bağlı bulundukları konsolosluklar ile iletişime geçmeleri gerekir.

Rusya Vizesi Çıkış Süresi

Rusya vizesi için başvurularını yapan vatandaşlar ortalama olarak 4 ila 7 gün arasında bir cevap alabilirler. Bu zaman içerisinde İzmir fahri konsolosluk vatandaşlardan ek belge talebinde de bulunabilir. Vatandaşlar istenen bu eksik belgeleri de ilgili yerlere sunarak başvuru sürecine olumlu yönde katkıda bulunabilirler. Rusya vize talebinde ihtiyaç doğrultusunda ekspres başvuru tercihler ide yer alır. Vatandaşlar hızlı bir şekilde acil vize için ekspres başvuru seçeneğinden yararlanabilir ve 1 ila 3 gün içerisinde vize başvurusunu sonuçlandırabilirler.

Rusya Fahri Konsolosluğu Vize Ücretleri

Rusya fahri konsolosluğu İzmir genelinde gerçekleştirilen vize ücretleri seyahatin ürüne ve ikamet edilecek toplam süreye göre değişiklik gösterir. Vatandaşlar yapacakları başvuru esnasında kalacakları gün aralığını bildirerek bu doğrultuda en soğu vize ücret bilgisine sahip olabilirler. Başvuru öncesinde bilgi almak isteyen vatandaşlar fahri konsolosluk ile iletişime geçerek de gerekli bilgiyi alabilirler.

Rusya Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Rusya fahri konsolosluğu İzmir genelinde çalışma saat aralığı sabah 10.00 ila akşam 16.00 arasıdır. Hafta içi Salı günleri hariç Pazartesi Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri fahri konsolosluktan gerekli işlemlerin yaptırılması mümkün olur.

Rusya Fahri Konsolosluğu Tatil Günleri

Rusya Fahri konsolosluğu İzmir, Türkiye’de ve Rusya’da tatil olan günlerde kapalıdır. Ülke genelinde tatil olarak kabul edilen günler ise; Yeni yıl, Kadınlar günü, Emek ve Dayanışma Günü, Ramazan Bayramı, Zafer Bayramı, Kurban Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, Birlik Günü, Ulusal Gün, Demokrasi ve Birlik Günü şeklindedir. Bu günler haricinde vatandaşlar vize işlemleri için fahri konsolosluk ile iletişime gidebilir ya da konsolosluk binasına ulaşım sağlayabilirler.

Rusya İzmir Başkonsolosluğu, İzmir de bulunan Rus vatandaşlarının, yaşama haklarına, hayat sigortalarına ve ikili ilişkiler arasında bulunan refahı sağlamak ve Rusya ile Türkiye arasında ki bağları korumak amacıyla kurulmuş bir Rus temsilciliğidir. Vize başvurusu kabul etmemektedir. Rusya Federasyonu ile anlaşmalı, Firmalar ve kurumlar dahilinde oluşturulan başvuruları kabul görmektedir. Firmalar aracılığıyla yapacağınız başvuruda bulunan kişisel bilgilerinizi kesinlikle doğru ve tamamını girmelisiniz. Elektronik olarak yapacağınız bu başvuru formunda bulunan, ayrıntılı bilgilere de yer vermelisiniz. Rusya İzmir Başkonsolosluğu vize başvuruları genelde ortalama beş ila sekiz gün arasında sonuçlanmaktadır. İstisnai bir durum olsa da konsolosluğun ayrıyeten bir evrak istemesi dahilinde on ila on beş gün arasına uzayabilir. Vize ücretleri, yaptığınız seyahatin, kaldığınız günün ve seçtiğiniz koltuğa kadar değişim gösterebilmekte. Ayrıca günlerinizi resmi tatiller içerisinde yaparsanız, başvurunuz kabul görülmemekle birlikte başvurunuzun gününün değişimine hatta başvurunuzun iptaline kadar yol açılabilir. Bu sebeple Türkiye resmi tatilleri ve Rusya resmi tatilleri içerisinde başvurularınızı yapmamaya özen gösteriniz. Rusya resmi tatil günleri şunlardır;

Yeni Yıl (1-10 Ocak)

Anavatanı Savunma Günü (22 Şubat)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Emek ve Dayanışma Günü (1-3 Mayıs)

Zafer Günü (10 Mayıs)

Birlik Günü (4-5 Kasım)

Rusya İzmir Başkonsolosluğu vize işlemleri haricinde, pasaportlarla ve kimlik işlemleriyle de ilgili olan bu konsolosluk, noter de bulunan, evlilik işlemleri, miras, vakıf, tahsil işlemleriyle de ilgilenmek için vardır. Rusya İzmir Başkonsolosluğu çalışma saatleri hafta sonu tatili harici, hafta içi tüm günler dahilinde 09:00-17:00’dır. Bulunduğu konum ise İzmir’in Çankaya semtinde Gaziosmanpaşa Bulvarındadır.

Rusya Vatandaşlık İşlemleri ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya İzmir Konsolosluğu Adres Ve İletişim Bilgileri

Rusya İzmir Konsolosluğu Adresi: İsmet Kaptan- Çankaya, Gazi Osman Paşa Bulvarı, Numara:9, 35 210 Konak-İzmir. Rusya İzmir Konsolosluğu telefon numarası. 0232 484 3392’dir. Rusya İzmir Konsolosluk binasına ulaşım sağlamak oldukça rahattır. Kişisel aracınız ve ya taksi ile yoğun trafik çekmek isteyen vatandaşlar basit bir yol güzergahını kullanarak Rusya İzmir Konsolosluk  binasına ulaşır. Rusya İzmir Konsolosluk adresine ulaşım sağladığınızda kurumda yapmak istediğiniz resmi işlemler hakkında bilgi sahibi olmak için personellerden yardım alma fırsatınız bulunur. Rusya İzmir Konsolosluk binasında çalışan personel bireylerden vize başvurusu hakkında yardım isteyebilirsiniz. Vize başvurularının yanı sıra farklı türde konular hakkında da yardım isteyebilirsiniz. Kurum, vatandaşlara hizmet vermek için hizmete açıktır. Resmi tatil günlerinde Rusya İzmir Konsolosluğu kapalıdır. Hafta sonu günleri de maalesef hizmete kapalıdır. Rusya İzmir Konsolosluk binasının açık olduğu günler yalnızca hafta içi pazartesiden Cuma gününe kadar hizmete açık bulunur.

Rusya İzmir Konsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Rusya konsolosluk işlemi olan kişiler ve İzmir civarında ikamet eden kişiler işlemlerini Rusya İzmir Konsolosluğu’na yapmalıdır. Rusya İzmir Konsolosluğu’na işlem yapacak olan kişiler ‘’Rusya İzmir Konsolosluğu’na nasıl gidilir?’’ sorusunun cevabını merak etmektedir.

Rusya İzmir Konsolosluğu Adresi: Akdeniz Mahallesi, Gaziosmanpaşa Bulvarı, No: 9, Esen İşhanı, Kat:3, Konak/İzmir

Rusya İzmir Konsolosluğu’na seyahat edecek olan kişiler İzmir sınırları içerisinden konsolosluğa; otobüs, metro, tramvay, minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilir. Ayrıca Rusya İzmir Konsolosluğu’na kendi aracınız ya da taksi ile de Rusya İzmir Konsolosluğu’na ulaşım sağlayabilir. Rusya İzmir Konsolosluğu yakınlarından geçen otobüs hatları aşağıda verilmiştir.

Rusya İzmir Konsolosluğu yakınlarından geçen otobüs hatları;

Hat Adı Yön
202 Havalimanı
253 Halkapınar Metro
920 Çiğli Merkez
39 Gümrük
838 Şirinyer Akt.
36 Şi̇ri̇nyer Akt.- Gümrük
236 Şi̇ri̇nyer Aktarma Merkezi̇- Gümrük
34 Gümrük
35 Ballıkuyu- Konak
302 Otogar- Konak
466 Şi̇ri̇nyer Akt.- Konak
930 Bornova- Konak
951 Lozan Meydanı- Konak
44 Mersinpınar
45 Gültepe
HAVAŞ-ŞEHİR MERKEZİ Karşiyaka- Mavişehir
41 Levent
42 Gümrük
46 Çobançeşme
23 Konak
TOP