İstanbul Rusya Konsolosluğu

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya’nın Türkiye’de görev alan en önemli yetkili kurumlarından biridir. Rusya’nın Türkiye’de ki çıkarlarını koruyan ve ekonomik, siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine katkılarda bulunan bir kurumdur. İki ülke arasında ki faaliyetleri geliştirmek ve ilişkileri güçlendirmek üzere çalışmalar yapan başkonsolosluk aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden ya da ziyaret amaçlı gelen vatandaşlarına da hizmetler verir.

Kendi vatandaşları dışında Türk ve diğer ülke vatandaşlarına da hizmetler sunan kurum, vize işlemlerinin başvuru yeridir. Vize randevusu, evrak teslimi, parmak izi uygulaması gibi konularda en yetkili kurumdur. Başkonsolosluktan hizmet alabilmek için mutlaka belirlenmiş olan mesai saatleri içerisinde başvurmak gerekiyor. Resmi tatiller dışında hizmet alınabilecek olan zamanlar hafta içinde 08:30 ile 18:00 arasındadır. Evrak teslim saatleri ise 09:00 ile 11:30 arasında gidilmesi gerekiyor.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu görev alanı içerisinde yer alan şehirler: Yalova, Tekirdağ, İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Kırklareli, Kocaeli bulunuyor. Bu illerde ikamet eden kişiler kurumdan vize başvuru hizmeti alabilirler.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Görev ve Yetkileri

Rusya Başkonsolosluğu birincil görevi Rusya’nın çıkarlarını korumak ve bu çıkarlar doğrultusunda hizmetler sunmaktır. Bir diğer görevi ise Rus vatandaşlarının çeşitli yasal işlemlerini yerine getirmektir. Bu hizmetler ise şu şekildedir:

 • Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen Rus işadamlarına danışmanlık yapmak
 • Evlenme ve boşanma yasal işlemlerini tamamlamak
 • Doğum ve ölüm işlemlerini yasala bağlamak
 • Tescil ve tasdik işlemlerini yapmak
 • Noter işlemleri
 • Pasaport ve kimlik yenilemek ve değiştirmek
 • Askerlik işlemleri

Bunların yanında vize başvuruları hizmetleri konusunda da yine Rusya Başkonsolosluğundan hizmet alınması gerekiyor. Rusya’da oturum izni almak isteyenler de yine evraklarını hazırlayarak kuruma başvurmak durumundadır.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile Rusya arasında bulunan Sosyal, Ekonomik ve Ticari ilişkileri güçlendirmek ve yeri geldiğinde iyileştirmek amacıyla çalışmalarda bulunur. Diplomatik yetkisi bulunmayan, çeşitli resmi işlemlerle uğraşan bir Rusya temsilciliğidir. Rusya ile Türkiye arasında ki birçok ilişkiyi yerinde tutabilmek ve resmi işlemleri yapabilmek amacıyla kurulan bu konsolosluk İstanbul’un Taksim İlçesinde bulunmaktadır. Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na çevre illerden de başvuru yapılabilmektedir. Yetki alanları ise her başkonsoloslukta olduğu gibi Türkiye ile Rusya arasında bulunan antlaşmalar ve tüzüklerle belirlenmiştir. Genel amaçlarının iki ülkenin refahı içindir. Birçok amacı varken en görünür kısmı ise ticari ilişkileri korumak ve geliştirmek adına birçok tasarrufta bulunulmuştur. Bunların yanı sıra; Pasaport, eğitimsel yardım sağlama, otoriter ilişkiler kurma, Rusya vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık gibi yaşam standartlarını kayda alma ve dünyevi gelişmeleri doğruluğunda hizmet vermektir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na Vize için başvuru yapılabilmektedir. İstanbul çevre illerinden ve İstanbul’da bulunan Rus vatandaşlarının da Başkonsolosluğa başvuruda bulunabileceği bilinmekte. Rusya Vize başvuru formu elektronik bir şekilde eksiksiz olarak doldurduğunuz takdirde, çıktısını almanız gerekiyor. Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na vize başvuru formunu verdikten sonra, sonuçlanma süresi yaklaşık 8 ila 10 iş günü arasındadır. Bununla birlikte istisnai de olsa bazı vizelerin gecikmesi söz konusu olabilir. Kalma süresinin uzunluğu ve bazı özel durumlar halinde vizenin geç çıkabilme durumu vardır. Vize ücreti ise zamandan zamana ve durumdan duruma değişkenlik gösterebiliyor. Kişi sayısı, kalış süresi, işlem süresine göre değişkenlik göstermektedir. Vize başvurusunda bulunurken ise resmi tatillere dikkat edilmesi gerekiliyor. Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye ve Rusya resmi tatillerinde de Konsolosluk hizmeti verememekte. Başkonsoloslukta ayrıca pasaport yenilemek isteyen, Türkiye’de ikamet eden Rus vatandaşları süresi dolmuş ve dolmasına az kalmış pasaportu Rusya İstanbul Başkonsolosluğunda yenileyebilirler. Çalışma saatleri ise; Hafta içi her gün 08:30-18:00’dır.

Rusya İstanbul Konsolosluğu İle İlgili

Rusya'nın İstanbul Konsolosluğu, Rusya ile Türkiye arasındaki bağları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye ve Rusya vatandaşlarına konsolosluk, vize işlemleri, belge tasdik işlemleri, noter, vergi tahsil hizmeti vermektedir.

Rusya İstanbul Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye’de ikamet izni olan diğer ülke vatandaşlarına ise Rusya seyahati için vize hizmeti vermektedir. Rusya’a seyahat edecek olan Umuma Mahsus Pasaport sahibinin vize alması gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaport sahipleri ise 90 güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaftır. Seyahat öncesinde online olarak Rusya vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından ise Rusya vize başvurusu için vize başvuru merkezi ya da Rusya temsilciliklerinden Rusya vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Ardından randevu tarihine kadar vize başvurusu için gerekli olan belgeler hazırlanmalı ve randevu tarihinde Rusya İstanbul Konsolosluğu’na teslim edilmelidir.

Rusya İstanbul Konsolosluğu, İstanbul ve çevresinde yaşayan Rusya vatandaşlarına aşağıdaki hizmetleri vermektedir.

 • Fotokopi tasdik işlemleri
 • Kimlik, pasaport, ehliyet, ruhsat yenileme işlemleri
 • Belge tasdik işlemi
 • Rusya vatandaşlarına eğitim desteği hizmeti vermektedir.
 • Rusya vatandaşlarına sağlık desteği
 • Doğum ve ölüm işlemleri
 • Evlilik ve boşanma işlemleri
 • Rusya vatandaşlarına ihtiyaç desteği

İstanbul Rusya Konsolosluğu Hakkında

Rusya Türk Konsolosluğu, Türkiye ve Rusya arasında bulunan ilişkileri geliştirmekte ve düzenlemektedir. Rusya Türk Konsolosluğu, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri Türk hukukuna ve Rusya hukukuna uygun olarak düzenlemektedir.

Rusya Türk Konsolosluğu, Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olan bir temsilciliktir.  Rusya Türk Konsolosluğu içerisinde en yetkili olan temsilcilik, Rusya Ankara Büyükelçiliği’dir. Türkiye’de bulunan Tüm Rusya Konsoloslukları, Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlıdır.

Rusya Türk Konsolosluğu, Rusya vatandaşlarının belge tasdik, vatandaşlık, fotokopi tasdik, evlilik, boşanma, ölüm ve doğum işlemleri gibi işlemlerini yapmaktadır. Türkiye’de yasal olarak bulunan ve Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına Rusya vize hizmeti sağlamaktadır.

Bu görevlerin yanında Türkiye ve Rusya arasında yapılan ticari ve ekonomik ilişkiler ile ilgilenmektedir. Türkiye’de iş kurmuş Rusya vatandaşlarına işleri konusunda destek olmaktadır. Rusya Türk Konsolosluğu bu görevlerinin yanında Rusya vatandaşlarına sağlık, eğitim, sosyal, hukuk gibi alanlarda destek olmaktadır.

Rusya Türk Konsolosluğu, Rusya ve Rusya vatandaşlarının Türkiye’deki haklarını korumaktadır. Rusya Türk Konsolosluğu, hizmetlerini gerçekleştirirken uluslararası hukuk kurallarına uymaktadır. Türkiye’de bulunan Rusya vatandaşlarına, vatandaşlık hizmeti sağlamaktadır.

Rusya Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya Konsolosluğu İstanbul 2022

Rusya konsolosluğu İstanbul, Türkiye’de bulunan Rusya temsilciliklerinden birisidir. Rusya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında bulunan diplomatik ilişkileri düzenlemektedir. Rusya konsolosluğu İstanbul ve çevresindeki illerden sorumludur.

Görevli olduğu bölge içerisinde kalan Rusya vatandaşlarına her konuda destek olmaktadır. İstanbul ve çevresindeki Rusya vatandaşları için Türkiye’de vatandaşlık haklarını sağlamaktadır. Rusya ve Türkiye arasında bir köprü görevi görmektedir.

Rusya konsolosluğu İstanbul, İstanbul ve çevresinde iş kurmuş olan Rusya vatandaşları ya da Türkiye ile ticaret yapan Rusya vatandaşlarına ticareti konusunda destek olmaktadır. Rusya Konsolosluğu İstanbul ve çevresinde bulunan Rusya vatandaşlarının Türkiye’deki hayatlarını kolaylaştırmak, Rusya çıkarlarını ve haklarını korumak, Rusya vatandaşlarının haklarını korumak için çalışmaktadır. Bu işlemlerini ise Türk hukukuna ve anayasasına, Rusya hukukuna ve uluslararası hukuka göre hareket etmektedir.

 

İstanbul ve çevresinde yaşayan ve Türkiye’den Rusya’ya seyahat edecek olan Türk ve Türkiye’de yasal olarak ikamet eden farklı ülke vatandaşlarına vize işlemleri hizmeti vermektedir. Bunun yanında Türkiye’de bulunan Rusya vatandaşlarına evrak yenileme, evrak onaylama, konsolosluk ve noter hizmeti vermektedir. Rusya konsolosluğu İstanbul, Rusya’nın Türkiye’de Bulunan Rusya Ankara Büyükelçiliğine bağlı çalışmaktadır.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlem Süreci

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri sırasında bazı pasaportlara muafiyet sağlansa da özellikle bordo pasaport sahiplerinin evrak hazırlama zorunluluğu bulunuyor. Hazırlanacak evraklar içerisinde başvuru formu, pasaport, seyahat sağlık sigortası, finansal bilgiler, eğitim ve iş bilgileri, nüfus cüzdanı gibi evraklar bulunuyor. Pasaportun güncel olması ve seyahat bitiminden sonra da süresinin devam etmesi en önemli kriterler arasında bulunuyor.

Başvuru formunu başkonsolosluktan tedarik edebiliyorsunuz. Başvuru formu üzerinde yer alan kişisel bilgiler, adres ve iletişim bilgileri yanında vize türünün de işaretlenmesi gerekiyor. Vize türü, diğer tüm hazırlanan evraklar ile tutarlı olmalıdır. Aksi halde vize reddi durumu söz konusu olabiliyor.

Vize randevusu sırasında evraklarınızda bir eksiklik görüldüğü takdirde kurum personelleri sizlerden eksikleri tamamlamanızı isteyebilirler. Bunun yanında ek olarak fazladan evrak talebinde de bulunabilirler. Kurumdaki yoğunluğa göre 7 iş günü içerisinde vizeniz teslim edilir.

Rusya Konsolosluğu İstanbul Adres

Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden birisi Rusya İstanbul Konsolosluğu’dur. Rusya Konsolosluğu İstanbul’un görev bölgeleri arasında İstanbul, İzmir, Aydın, Balıkesir, Edirne, Kocaeli, Kırklareli, Bilecik, Bursa, Sakarya, Tekirdağ, Uşak,  Çanakkale, Kütahya, Manisa, Muğla, Yalova illeri bulunmaktadır. Bu illerde ikamet eden Rusya vatandaşları ve Türk vatandaşları konsolosluk ve vize başvurularını Rusya İstanbul Konsolosluğu’na yapmalıdır.

Rusya Konsolosluğu İstanbul Adres:  Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, No:219 D:225A, PK: 34433 Beyoğlu/İstanbul

Rusya’nın İstanbul Konsolosluğu hafta içi saat 08.30-13.00 ile 14.30-18 arasında çalışmaktadır. Bu saatler dışında Rusya İstanbul Konsolosluğu kapalıdır. Ayrıca Türkiye ve Rusya resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir. Rusya İstanbul Konsolosluğu tatil günleri şu şekildedir;

 • 1-5 Ocak- Yeni Yıl
 • 7 Ocak- Noel
 • 23 Şubat- Vatan Muhafızları Bayramı
 • 8 Mart- Dünya Kadınlar Günü
 • 23 Nisan- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs- İlkbahar ve Çalışma Bayramı
 • 9 Mayıs- Rusya Zafer Bayramı
 • 12-15 Mayıs- Ramazan Bayramı
 • 19 Mayıs- Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 15 Temmuz- Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 19-23 Temmuz- Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos- Zafer Bayramı
 • 28-29 Ekim- Cumhuriyet Bayramı
 • 4 Kasım- Ulusal Birlik Bayramı

Rusya Aile Birleşimi Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya Konsolosluğu İstanbul Telefon

Rusya’nın Türkiye’de bulunan konsolosluklarından birisi Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Rusya İstanbul Konsolosluğu, Rusya vatandaşlarına konsolosluk ve vatandaşlık hizmeti, Rusya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına ise vize hizmeti sağlamaktadır. Rusya İstanbul Konsolosluğu’nun yetki alanı içerisinde bulunan illerde ikamet eden kişiler Rusya Konsolosluğu’na başvurabilmektedir.

Rusya İstanbul Konsolosluğu’nun yetki alanı içerisinde İstanbul, Kırklareli, Balıkesir, Edirne, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Yalova ve Tekirdağ illeri bulunmaktadır.

Rusya İstanbul Konsolosluğu yetki alanı içerisinde bulunan kişiler Rusya Konsolosluğu işlemleri için, Rusya İstanbul Konsolosluğu ile iletişime geçip detayları öğrenebilir. Aşağıda Rusya İstanbul Konsolosluğu telefon, faks, e-mail gibi iletişim bilgileri yer almaktadır.

Telefon No 1: 0212 292 51 01

Telefon No 2: 0212 292 51 02

Faks No: 0212 249 05 07

E-Mail: stambul@mid.ru

Rusya Konsolosluğu İstanbul telefon numarasına belirli saatler içerisinde ulaşılabilmektedir. Rusya Konsolosluğu İstanbul telefon numarasına 08.00-13.00 ile 14.30-18.00 arasında ulaşılmaktadır. Rusya İstanbul Konsolosluğu, Türkiye ve Rusya resmi tatillerinde, hafta sonlarında çalışmamaktadır. Bu tarihlerde Rusya İstanbul Konsolosluğu telefon numarasına ulaşılmamaktadır.

Rusya Dil Okulları Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

Başkonsolosluk tatil günlerinde hizmet veriyor. Bu tatil günlerine Türkiye’deki resmi tatiller, dini bayram günleri ve hafta sonları da dâhildir. Diğer tatil günleri ise

 • 23 Şubat Anavatanı Savunma Günü
 • 1-3 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 9 Mayıs Zafer Günü
 • 12 Haziran Ulusal Gün
 • 4 Kasım Birlik Günü

Bu tarihlerde kurum tatile girdiği için hiçbir vatandaş hizmet alamıyor.

Rusya Vize Ücreti ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

TOP
EnglishRussianTurkish