Rusya Hakkımızda

Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkedir. Ülkenin resmi ana dili Rusçadır. Buna rağmen ülkede İngilizce çokça konuşulan dillerden biridir. Para birimi olarak Rubleyi kullanmaktadırlar. Federasyon sistemi ile yönetilen Rusya'da ülkenin %75’lik kısmı şehirlerde %25’lik kısmı ise çokta gelişmemiş kırsal alanlarda yaşamaktadırlar. Başkenti olan Moskova ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Rusya spor alanında en büyük başarılarını Buz hokeyi, Futbol ve Voleybol ile sağlamışlardır.

Rusya'da Din

Rusya birçok dine ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak nüfusun büyük bir kısmını Ortodoks Hristiyanları oluştursa da neredeyse her dinden insanın bulunduğu bir ülkedir. Ortodoks Hristiyanlarından sonra ülkede en yaygın din ise Müslümanlıktır. Eğer Rusya'ya eğitim için gelirseniz üniversitelerin yabancı öğrenciler ile düzenlediği yarışmalara katılabilirsiniz.

Rusya’da İklim

Rusya’nın genelinde karasal iklim görülmektedir. Rusya’da da ülkemiz gibi 4 mevsim görülmektedir ancak mevsimler ülkemizden daha düşük sıcaklıklar ile yaşanmaktadır. Genel olarak kışın sıcaklık -20 dereceleri görmektedir ama Rusya'nın yüz ölçümü büyük olduğundan dolayı kırsal alanlarda bu sıcaklık daha da çok düşmektedir. Kışın yanı sıra yaz aylarında Rusya’da termometreler +25 dereceyi gösterebiliyor.

Rus Mutfağı

Türk mutfağına benzer bir yapıda olan Rus mutfağında ülkemizdeki gibi genelde tavuk, peynir, et, balık gibi ürünler bolca tüketilmektedir. Piroshki, Sırniki, Pelmeni, Kulebyaka ve kendini dünyaya duyurmuş Kievski Tavuğu ile yemekten zevk alacağınız mutfaklardan biridir. Rusya sadece yemekleri ile değil tatlıları ile de ün salmış bir ülkedir. Tatlı çeşitleri olarak Blini, Oladi, Medovik Pastası, Ballı Rus Pastası gibi birçok kahve ile mükemmel uyumda tatlıları vardır.

Rusya’da İş İmkanları

Rusya maden yatakları açısından dünyada eşi benzeri olmayan büyüklükte madenlere sahiptirler. Dünya genelinde kömür üreticiliğinde ilk 3’te yer almaktadır. Kömür, elmas, demir, doğalgaz, alüminyum madenleri açısından zengin bir ülkedir. Rusya'da endüstri sahip oldukları madenleri işlemede oldukça gelişmişlerdir ve bu alanda iş imkanları çokça vardır. Sadece endüstri ve madencilik alanında değil ormancılık ve hayvancılıkta da dünya genelinde büyük payları vardır. Kereste üretiminde dünyanın ihtiyacının yaklaşık %25’ini karşılamaktadırlar.

Rusya’da Sanat

Rusya ressamları ile ünlenmiş ülkelerden biridir. İvan Argunov, Dimitriy Levitskiy, Vladimir Borovikovskiy ve filmi yapılan Andrei Rublev gibi bir çok ünü ressama ev sahipliği yapmışlardır.

Rusya Konsoloslukları Hakkında

Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri aşağıda verilmiştir. Rusya’yı Türkiye’de temsil eden en büyük temsilcilik Rusya Ankara Büyükelçiliğidir. Türkiye’de bulunan diğer Rusya temsilcilikleri Rusya Büyükelçiliği’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bunun yanında Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve belirli bir seviyede tutmayı amaçlamaktadır.

Türkiye’deki Rusya temsilcilikleri, Rusya’nın ve Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının çıkarlarını korumaktadır. Rusya vatandaşlarına konsolosluk ve noter hizmeti vermektedir. Bunun yanında Rusya vatandaşlarına Türkiye’deki yaşamlarında destek olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de oturum izni olan farklı ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir. Ayrıca Rusya’da vergi mükellefiyeti olan kişilerden vergi tahsil etmektedir.

TOP
EnglishRussianTurkish