Rusya Hakkımızda

Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkedir. Ülkenin resmi ana dili Rusçadır. Buna rağmen ülkede İngilizce çokça konuşulan dillerden biridir. Para birimi olarak Rubleyi kullanmaktadırlar. Federasyon sistemi ile yönetilen Rusya'da ülkenin %75’lik kısmı şehirlerde %25’lik kısmı ise çokta gelişmemiş kırsal alanlarda yaşamaktadırlar. Başkenti olan Moskova ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Rusya spor alanında en büyük başarılarını Buz hokeyi, Futbol ve Voleybol ile sağlamışlardır.

Rusya'da Din

Rusya birçok dine ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak nüfusun büyük bir kısmını Ortodoks Hristiyanları oluştursa da neredeyse her dinden insanın bulunduğu bir ülkedir. Ortodoks Hristiyanlarından sonra ülkede en yaygın din ise Müslümanlıktır. Eğer Rusya'ya eğitim için gelirseniz üniversitelerin yabancı öğrenciler ile düzenlediği yarışmalara katılabilirsiniz.

Rusya’da İklim

Rusya’nın genelinde karasal iklim görülmektedir. Rusya’da da ülkemiz gibi 4 mevsim görülmektedir ancak mevsimler ülkemizden daha düşük sıcaklıklar ile yaşanmaktadır. Genel olarak kışın sıcaklık -20 dereceleri görmektedir ama Rusya'nın yüz ölçümü büyük olduğundan dolayı kırsal alanlarda bu sıcaklık daha da çok düşmektedir. Kışın yanı sıra yaz aylarında Rusya’da termometreler +25 dereceyi gösterebiliyor.

Rus Mutfağı

Türk mutfağına benzer bir yapıda olan Rus mutfağında ülkemizdeki gibi genelde tavuk, peynir, et, balık gibi ürünler bolca tüketilmektedir. Piroshki, Sırniki, Pelmeni, Kulebyaka ve kendini dünyaya duyurmuş Kievski Tavuğu ile yemekten zevk alacağınız mutfaklardan biridir. Rusya sadece yemekleri ile değil tatlıları ile de ün salmış bir ülkedir. Tatlı çeşitleri olarak Blini, Oladi, Medovik Pastası, Ballı Rus Pastası gibi birçok kahve ile mükemmel uyumda tatlıları vardır.

Rusya’da İş İmkanları

Rusya maden yatakları açısından dünyada eşi benzeri olmayan büyüklükte madenlere sahiptirler. Dünya genelinde kömür üreticiliğinde ilk 3’te yer almaktadır. Kömür, elmas, demir, doğalgaz, alüminyum madenleri açısından zengin bir ülkedir. Rusya'da endüstri sahip oldukları madenleri işlemede oldukça gelişmişlerdir ve bu alanda iş imkanları çokça vardır. Sadece endüstri ve madencilik alanında değil ormancılık ve hayvancılıkta da dünya genelinde büyük payları vardır. Kereste üretiminde dünyanın ihtiyacının yaklaşık %25’ini karşılamaktadırlar.

Rusya’da Sanat

Rusya ressamları ile ünlenmiş ülkelerden biridir. İvan Argunov, Dimitriy Levitskiy, Vladimir Borovikovskiy ve filmi yapılan Andrei Rublev gibi bir çok ünü ressama ev sahipliği yapmışlardır.

Rusya Konsoloslukları Hakkında

Rusya’nın Türkiye’de bulunan temsilcilikleri aşağıda verilmiştir. Rusya’yı Türkiye’de temsil eden en büyük temsilcilik Rusya Ankara Büyükelçiliğidir. Türkiye’de bulunan diğer Rusya temsilcilikleri Rusya Büyükelçiliği’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bunun yanında Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve belirli bir seviyede tutmayı amaçlamaktadır.

Türkiye’deki Rusya temsilcilikleri, Rusya’nın ve Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının çıkarlarını korumaktadır. Rusya vatandaşlarına konsolosluk ve noter hizmeti vermektedir. Bunun yanında Rusya vatandaşlarına Türkiye’deki yaşamlarında destek olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de oturum izni olan farklı ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir. Ayrıca Rusya’da vergi mükellefiyeti olan kişilerden vergi tahsil etmektedir.

Türkler Rusya'da Ne Kadar Kalabilir?

Rusya' ya gitmek isteyen bir Türk vatandaşları Rusya da vizesiz ne kadar süre kalabileceklerini merak ediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve bordo pasaport sahibi olan bir birey Rusya' da kalamaz nasıl mı? Rusya vize olmadan bordo pasaport sahibi olan vatandaşları kabul etmemektedir. Rusya' ya gitmek istiyorsanız gitme amacınız ile ilgili olarak vize başvurusu yapmanı çeşitli evrakları bir araya getirmeniz gerekiyor ve eğer kabul edilirseniz Rusya ya gidebilirsiniz. Bordo pasaport sahibi olmayan yani gri hizmet yeşil hususi ve siyah diplomasi amaçlı pasaport sahipleri vize almak zorunda mı ? Bu üç pasaport çeşidinden birine sahip bir Türk vatandaşı kısa süre için

Rusya' ya gidiyorsa vize çıkarmadan 30 ila 90 gün arasında kalabilmektedir. Rusya' ya gidiyorsanız ve işiniz 90 günden uzun sürecek ise vize almanız gerekmektedir vize almaz ve sınır dışı edilirseniz Rusya bir daha sizi ülkeye kabul etmez.

Rusya Konsolosluğu Hangi İllerde Var?

Rusya modern ve gelişmekte olan bir ülkedir bu sebeple olsa gerek Türkiye' den her gün yüzlerce Türk vatandaşı Rusya' ya gidiyor ya da gitmek için başvuruda bulunuyor. Rusya' ya gitmek isteyen vatandaşlar ise vize için ne yapmaları gerektiği nereye başvurmaları gerektiğini konsoloslukların nerede olduğu gibi pek çok soruya cevap arıyor. Peki Rusya konsolosluğu hangi illerde var ? Rusya'ya vize başvurusu yapabilmeniz için Ankara da Rusya  büyük elçiliği , Antalya, İstanbul ve Trabzon da  Rusya başkonsolosluğu bulunuyor. İzmir de ise Rusya Fahri konsolsoluğu bulunuyor. Türkiye de bulunan 81 ilde yaşayan Türk vatandaşları ise bu dört ilde bulunan başvuru adreslerinin hangisi yaşadıkları il ile bağlantılı ise o ilde bulunan konsolosluga gitmeleri gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerine pek yakın olmayan bir şehirde yaşıyorsanız ve sadece randevu için şehir değiştirmek istemiyorsanız konsolosluğun web sitesi üzerinden randevunuzu alabilirsiniz randevu aldıktan sonra tarih size iletilir ve bu sayede gereksiz seyahat etmek zorunda kalmazsınız.

Rusya Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri

Rusya' ya gitmek isteyen Türk vatandaşları bulundukları şehirdeki ya da en yakındaki konsolosluğa vize için müracaat etmek istiyor peki konsolosluklarıniletisim bilgileri ve adresleri ne kadar doğru. Türkiye de yaşıyor ve vize randevusu alamk istiyorsanız konsolosluğun web sitesinden alabilirsiniz peki randevu için nereye gidilmeli ?

ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ:

Rusya Büyükelçiliği Ankara Adres bilgileri

Karyağdı Sok. No.5, 06692 Çankaya, (PK. 35 Kavaklıdere), Ankara

Rusya Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası

+90 (312) 439 2122

Rusya Büyükelçiliği Ankara E-mail yolu ile ulaşım

[email protected], [email protected]

Rusya Büyükelçiliği Ankara, Resmi internet sitesi

www.turkey.mid.ru

Rusya Büyükelçiliği Ankara Çalışma aralığı

Pazartesi-Cuma 08.30-13.00 / 15.00-18.30

ANTALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Rusya Başkonsolosluğu Antalya Adres Bilgileri

Park sok.No: 30, 07100 Yenikapı, Antalya

Rusya Başkonsolosluğu Antalya Telefon Numarası

+90 242 248 3202

Rusya Başkonsolosluğu Antalya E mail yolu ile ulaşım

[email protected], [email protected]

Rusya Başkonsolosluğu Antalya Çalışma aralığı

Pazartesi-Cuma09.00-13.00 / 14.00-18.00

İSTANBUL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Adres

İstiklal caddesi,219-225A, Beyoğlu İstanbul

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Telefon numarası

+90 (212) 292 5101, 292 5102, 292 5103

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu E mail ile iletişim

[email protected], [email protected]

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu internet sitesi

istanbul.mid.ru

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma aralığı

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma 08:30-13:00 ve 14:30-18:00 arası

TOP