Rusya Edirne Fahri Konsolosluğu

Fahri konsoloslukları, bazı Rusya temsilciliklerinde de var olduğu gibi, teşekküllü Rusya konsolosluklarının bulunmadığı yerlerde öne çıkıyor. Öne çıktığı yerlerden birisi ise Rusya Edirne Fahri Konsolosluğudur. Bu konsolosluğun diplomatik yetkisi olmadığı için Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmektedir. Görev bölgesi, Edirne ve çevresi olmakla birlikte, Rus vatandaşlarına her türlü resmi hizmeti sunmakla mükelleftirler. Vize başvurusu kabul etmemekle birlikte, bazı Fahri konsolosluklarında olduğu gibi, bilgilendirme ve nereye başvuru yapmanız gerektiği hakkında söylevlerde bulunabiliyorlar. Vize merkezlerinden başvuru yapmanız gerektiği ve bu başvurular da bilgilerinizi eksiksiz ve tam bir şekilde tamamladığınız zaman, yedi ila on gün iş günü içerisinde, Rusya Edirne Fahri Konsolosluğuna gidip işlemlerinizi ve müracaat sürelerinizi halledebilirsiniz. Bu Fahri konsolosluğunun çalışma saatleri ise; Hafta içi her gün 08:30 ila 18:00 arasında çalışılmaktadır. Türkiye resmi tatilleri ve Rusya resmi tatilleri içerisinde hizmet verilmemektedir.

Rusya Edirne Fahri Konsolosluğunun önemli görevlerinden biri de, ülke vatandaşlarının resmi işlemleriyle alakalı olmak ve onların refahını, haklarını koruyup gerekli adli işlemlerdeyse onlara yardımda bulunmaktır. Bunların yanında diğer görevlerinden bazıları ise, pasaport işlemleri, pasaport yenileme ile başlar, kimlik işlemleri ve bazı noter işlemleriyle son bulur.

Rusya Edirne Konsolosu Kimdir?

Rusya Edirne Konsolosu Türkiye ve Rusya arasında ticari alanlarında birbirlerine yardımcı olmaktadır. Rusya Edirne Konsolosu kimdir? Edirne'deki Rus Konsolosu Evgeny B. Zhuravlev'dir. Kendisine +90 (532) 679-20-47 numaralı telefondan veya [email protected] adresinden e-posta ile ulaşılabilir. Konsolosluk Pazartesi-Cuma 09:00 - 13:00 ve 14:00 - 18:00 saatleri arasında açıktır. Türk vatandaşlarının vize konularında hizmet almaktadır. Tüm hizmetler için randevu alınması gerekmektedir. Rusya Konsolosluğu Rusya ve Türkiye tatillerinde kapalı olduğunu lütfen unutmayın. Rusya Federasyonu Edirne Başkonsolosluğu Küçükçiftlik Caddesi No:2 Edirne, Türkiye Telefon: +90 (284) 235 2862 Faks: +90 (284) 235 2863. Rusya Edirne Konsolosluğu, Rusya ve Türkiye arasında ticari anlaşmalar yapmak, Rus halkının pasaport, ölüm, evlenme gibi işlemlerde hizmet veriyor. Rusya Edirne Konsolosluğu diplomatik bir yetkiye sahip değildir. Vize konularında yetki verme olanağı yoktur. Rusya vizelerinin sonuçlarına karar verme yetkisi Büyükelçilik ve Başkonsoloslukta olmaktadır. Rusya Edirne Konsolosluğu Edirne çevresinde Rus kültürünü tanıtmak olmaktadır.

 

Rusya Edirne Konsolosluğu Vize İşlemleri

Rusya’ya seyahat edecek Türk vatandaşları Rusya vizesi almaları zorunludur. Rusya Edirne Konsolosluğu vize işlemleri ilk önce Rusya’ya yapılacak seyahatin amacını belirledikten sonra, bu amaca uygun olan Rusya vize türüne başvuru yapılması ile başlanılır. Bu vize türüne göre gereken evrakların hazırlanmasına başlanılır. Bu evrakların içerisinde en önemlisi vize başvuru formu olmaktadır. Vize başvuru formu Rusya hükümeti tarafından hazırlanan resmi bir belgedir. Vize başvurusunda bulunan birey bu formda sorulan sorulara doğru cevaplar vererek doldurması uygun olur. Rusya vizesi için hazırlanan evraklar Rusya Edirne Konsolosluğuna vize randevusu alınarak gidilir. Randevu tarihinde konsoloslukta parmak izi alınımı bulunur. Rusya vize başvurusunu yapan kişinin parmak izleri alınır ve vize başvuru işlemi tamamlanmış olunur. Rusya vize başvuru sonuçları en geç 5 veya 7 gün içerisinde sonuçlanır. Vize başvurunuzun daha erken açıklanmasını istemeniz durumunda expres vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
 

Rusya Edirne Konsolosluğu Vize Başvurusu

Rusya seyahati yapmadan önce Rusya’ya yapacağınız seyahatin amacını belirlemeniz gerekir. Rusya Edirne Konsolosluğu vize başvurusu seyahatin amacını belirledikten sonra, seyahatin amacına uygun olan vize türüne göre vize başvuru formu doldurulması gerekir. Rusya vize başvuru formu Rusya hükümeti tarafından hazırlanan bir resmi evrak olmaktadır. Form içerisinde sorulan sorulara güncel doğru bilgiler verilerek doldurulması gerekir. Bunun haricinde Rusya’dan bir davet mektubunun olması zorunludur. Gelecek davetiye Rusya seyahatinize uygun bir davetiye olması gerekir. Bu işlemlerin tamamlanması durumunda Rusya Edirne Konsolosluğu’ndan vize randevu tarihi alınır.

 

Rusya vize randevusu alındıktan sonra vize türüne göre hazırlanan evraklar hazırlanıp Rusya Edirne Konsolosluğu’na gidilerek buradaki görevliye teslim edilir. Randevu günü konsoloslukta vize başvurusunda bulunan kişinin parmak izleri alınır ve daha sonra Rusya vize başvurusu işlemi tamamlanır. Rusya Edirne vize başvuru sonuçları en geç 10 gün içerisinde sonuçlanır.

Rusya Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP