Rusya Başkonsolosluk Bölümleri

 Rusya Başkonsolosluğu, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari, kültürel, ekonomik, siyasal ilişkileri düzenlemek ve geliştirmek ile ilgilenmektedir. Ayrıca Rusya vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize işlemleri hizmeti vermektedir.

 1. Sekreterlik Bölümü: Rusya Başkonsolosluk bölümleri içerisinde bulunan en önemli bölüm Sekreterlik bölümüdür. Sekreterlik bölümü bütün resmi işlemlerin yapıldığı bölümdür. Sekreterlik bölümünün görevleri arasında protokol ile ilgilenmek, basın işlerini düzenlemek, resmi yazışmaları düzenlemek gibi görevler vardır.

2. Yönetim Bölümü: Yönetim Bölümü, Rusya Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan diğer bir bölümdür. Bu bölüm konsolosluk hizmet binasının bakımı ve onarımı, bütçe dağılımı ve personel işleri ile ilgilenmektedir.

3. Ticaret Bölümü: Rusya Başkonsolosluk bölümleri içerisinden bir diğeri de ticaret bölümüdür. Ticaret bölümü Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkileri düzenlemektedir. Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

4. Vize Bölümü: Rusya Başkonsolosluk bölümleri arasından bir diğeri ise vize bölümüdür. Rusya Başkonsolosluğu vize bölümü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de oturum izni olan diğer ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir.

5. Konsolosluk İşleri Bölümü: Bu bölüm Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının resmi işlemlerinde bağlantı noktasıdır. Rusya vatandaşlarına pasaport, noter işlemleri, emeklilik, medeni durum ve kimlik hizmetleri vermektedir.

 

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Rusya Vizesi

Rusya Başkonsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşlarının vize işlemlerini, Rus vatandaşların ise, konsolosluk işlemlerinin tamamıyla ilgilenir. İki ülkenin de çıkarları için kurulan bu Konsolosluklar, ülkelerin ilişkilerini güçlendirmek ve düzenlemek ile ilişkilidirler. Rusya Başkonsolosluklarının bölümlerini ele aldığımız bu yazıda, konsoloslukların neler yaptığını da, hangi işlemlerde bulunduğunu da anlayabilirsiniz.

Rusya Başkonsolosluk bölümlerinde birinci sırada gelen bölüm sekreterlik bölümüdür. Bölümler içerisinde en ayrıntılı ve en ilgili bölümdür. Bunun önemini anladıktan sonra bütün resmi işlemlerin sekreterlik bölümünde yapıldığı bilinmesi gerekir. Sekreterlik Bölümünün görevlerinde mühim gelen en başlı görev basın işlerini düzenlemektir. Bunun yanında resmi yazışmalar düzenlemek ve protokol ile ilgilenmek gelir. İkinci sırada yer verdiğimiz Yönetim Bölümü ise personel işleri, bütçe dağılımı ile ilgilenir. Bu bölümün ayrı bir görevi ise, Rusya Başkonsolosluğunun binasının bakım, onarım ve tadilatını yaptırmakla mükelleftir. Rusya Başkonsolosluk bölümlerinin üçüncü sırasında yer verdiğimiz Ticaret bölümü ise, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya arasında ticari ilişkileri seviye atlatmak için vardır. Ticarette güçlenmek ve süreklilik kazandırmak için bu bölüm Başkonsoloslukta ayrı bir önem taşımaktadır. Bölümlerin arasında bulunan dördüncü bölüm ise Vize bölümüdür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve oturma izni olan kendi vatandaşlarına vize hizmetinde bulunmaktadır. Rusya Başkonsolosluk bölümlerinin beşincisi ise konsolosluk işleri bölümüdür. Rus vatandaşlarının resmi işlemlerini yapmakla mükellef olup, pasaport, medeni durum, kimlik işlemleri gibi resmiyete dökülecek kayıtlanması gereken işlerin uygulandığı yerdir.

Bölümlerine göre Rusya Başkonsolosluğu

Bölümlerine göre Rusya Başkonsolosluğu hakkında bilgi talebinde bulunan her birey bu yazımızı kesinlikle bir incelesin deriz. Eğer siz de Rusya Başkonsolosluğu’na herhangi bir işlemi gerçekleştirmek adına gitmek durumundaysanız lütfen bu yazımızı dikkatle okuyunuz. Rusya Başkonsolosluğu’nun sayısız bölümü yani departmanı vardır. Vize bölümü, randevu bölümü ve pasaport bölümü ise en sık kullanılan kısımlarıdır denebilir. Vize bölümünde vize başvuru işlemlerine dair her bilgi sunulurken pasaport bölümünde de pasaportu eskiyen ve yeniletmek isteyen bireyler işlem yapabilir. Randevu bölümünden de vize randevusu almak isteyen ve diğer Rusya Başkonsolosluğu işlemlerini ilerletmek isteyen kişiler hizmet alabilir. Böylelikle her bir işlem yolunda gider ve daha hızlı ilerleme kaydedilir. Hiçbir açıdan sıkıntı çekmemiş olursunuz. Rusya Başkonsolosluğu görevlileri size dilediğiniz konuda yardımcı olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyacaktır. Bunun neticesinde de zamandan kazanır, hiçbir şekilde kayıp yaşamazsınız.

Rusya Başkonsolosluğu Vize Bölümü

Rusya Başkonsolosluğu vize bölümü hakkında merak edilenleri yanıtlamak istedik. Günümüzde pek çok kişi Rusya ülkesine gitmek istiyor. Bunun çeşitli nedenleri olabiliyor. Fakat nedeni fark etmeksizin her TC vatandaşının Rusya’ya gitmek adına vize alması zorunlu oluyor. Sizin de böyle bir fikriniz var ise hemen Rusya Başkonsolosluğuna telefon ederek vize bölümünden randevu alabilir, işlemlerinizin her birini de birer birer sonuca ulaştırabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi Rusya vize işlemlerinin her birini hem vize merkezlerinden hem de Rusya Başkonsolosluğu vize bölümünden halletmektedir. Siz de bu şekilde çok daha kolay bir biçimde yol kat edebilirsiniz. Bunun neticesinde de her şeyin daha iyi gittiğini fark edeceğinizden eminiz. Süreç en iyi şekilde sonucunu verir; vizenizi alır ve Rusya ülkesinin güzelliklerini en iyi biçimde görmek adına yola çıkarsınız. Şimdiden sizlere iyi yolculuklar dileriz, hoşça kalın.

Rusya Başkonsolosluğu Randevu Bölümü

Rusya Başkonsolosluğu randevu bölümü üzerinden siz de vize ve pasaport randevusu oluşturabilirsiniz. Böylelikle sistem size en iyi şekilde yardımcı olur. Rusya Başkonsolosluğu vize çıkarttırmak ve pasaport yeniletmek konusunda sizden çeşitli belgeler de isteyebilir. Ekstrem durumlarda fazla belge de talep edilir. Ne isterlerse bulup vermeniz lazımdır. Eksik tek bir belge ile bile işlem yapamayacağınızı bilmeniz gerekir. Günümüzde de eksik belge sunan kişilerin başvurusunun kale alınmadığını en net hali ile görmeniz mümkündür. Siz de bu duruma dikkat ederek en titiz biçimde sizden istenen evrakların tamamını hazırlamayı lütfen unutmayınız. Böylece her açıdan yeterli bir vize başvurusu ya da pasaport başvurusu süreci geçirmiş olacaksınız. Bugüne baktığımız zaman Rusya Başkonsolosluğu çalışanlarının size mükemmel bir şekilde yardımcı olduğunu çok daha net halde görebiliyoruz. Bu sayede siz de verimli bir başvuru sürecinin başrolünde yer alıyorsunuz.

Rusya Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü

Rusya Başkonsolosluğu pasaport bölümü hakkında bilgiler sunmaya gelmiş bulunuyoruz. Eğer sizin de pasaportunuz on seneden daha eski ise yani geçerliliğini tamamen kaybetti ise lütfen o pasaportu acilen yeniletin. Çünkü bu şekilde ülke dışına çıkmanız direkt olarak imkansız olacaktır. Sizden birkaç fotoğraf (biyometrik) ve belge istenecektir. Tüm bu istenenleri Rusya Başkonsolosluğu pasaport bölümüne getirdiğiniz zaman ise hiçbir sorun kalmayacaktır. İşleme konan her bir belgeniz sayesinde pasaportunuzu elde edebilirsiniz. Pasaportunuzu aldıktan sonra ise vizeniz yoksa lütfen Rusya Başkonsolosluğu vize bölümünden vize başvuru işlemlerinizi yapmaya geçiniz. Böylece her işleminizin denk geleceğini ve Rusya’ya çok daha erken bir tarihte gidebileceğinizi de sakın unutmayın. Her açıdan sorunsuz bir pasaport başvurusu süreci geçirmenizin size iyi geleceğini kesinlikle biliyoruz. Evraklarınızda eksiklik olmaması adına bir vize merkezinden de hizmet almayı ihmal etmeyin. Hoşça kalın.

Rusya Vize Reddi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP