Rusya Ankara Büyükelçiliği

Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya’yı Türkiye’de temsil eden en yetkili kurumdur. Rusya Devletine bağlıdır. Bundan dolayı büyükelçinin Rusya vatandaşı olması gerekmektedir. Rusya adına resmi olarak davetlere, organizasyonlara ve diplomatik görüşmelere karılmaktadır.

Görev bölgeleri arasında Ankara, Adana, Afyon, Aksaray, Ağrı, Adıyaman, Aydın, Amasya, Bartın, Bingöl, Bilecik, Batman, Niğde, Nevşehir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Hatay, Isparta, Bitlis, Mardin, Bolu, Muş, Manisa, Kahramanmaraş, Kayseri, Mersin, İzmir, Isparta, Malatya, Kütahya, Kilis, Konya, Çankırı, Çorum, Burdur, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Denizli, Düzce, Kırşehir’dir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri

 • Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya’nın Türkiye’deki en büyük temsilcisi konumundadır. Rusya vatandaşlarının ve Rusya devletinin haklarını ve çıkarlarını korumaktadır. Rusya vatandaşlarına himaye sağlamaktadır.
 • Rusya hükümeti ve Türkiye hükümeti arasında iletişimi sağlamaktadır.
 • Rusya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin kurulması ile görevlidir. Ekonomik, askeri, kültürel, ticari, sosyal ve bilimsel alanda iletişimi ve işbirliğini sağlar.
 • Rusya vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sağlar.
 • Noter işlemleri, askerlik işlemleri, oy kullanma işlemlerinde Rusya vatandaşları bilgilendirmektedir. Vergi yükümlülüğü olan Rusya vatandaşlarında vergi toplama görevi vardır.
 • Rusya Ankara Büyükelçiliği vize bölümü Türkiye vatandaşlarına ve Türkiye’de oturma izni olan diğer ülke vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir.

Rusya Vize İşlemleri

Rusya’ya seyahat etmek isteyenler Rusya Ankara Büyükelçiliği’nin vize bölümü, konsoloslukların vize bölümü, vize başvuru merkezi ve yetkilendirilmiş acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir. Vize başvurusu öncesi alacağınız vize türünü belirlemelisiniz. Vize türlerine göre istenen belgeler farklılık göstermektedir. Ancak her vize türü için istenen belgeler vardır. Bunlar pasaport, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, uçak bileti, konaklama bilgileri, seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümü gerekmektedir. Rusya Turistik vize, Rusya transit vize, tır şoförü vizesi, ziyaret vizesi, ticari vize gibi vize türlerine başvuru yapabilirsiniz.

Vize başvurularınız yaklaşık 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Çalışma Saatleri

Rusya Ankara Büyükelçiliği hafta içi her gün saat 08.30- 18.30 arası hizmet vermektedir. Ancak 13.00-15.00 arası hizmet vermemektedir. Rusya Federasyonu resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatillerinde çalışmamaktadır.

Rusya Büyükelçiliği Ankara

Rusya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye de bulunan diplomasi yeteneği en üst seviyede bulunan kurumdur. Rusya ve Türkiye arasında ki birçok bağı geliştirmek ve güçlendirmek, Türkiye’de var olan Rusya vatandaşlarının haklarına sahip çıkmak ve güvence altına almak adına faaliyet göstermektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Büyükelçiliğin hizmet saatleri 08:30 ile 18:00’dır. Vize başvurusu doğrudan kabul edilmemektedir. Rusya Federasyonu Büyükelçiliğiyle anlaşmalı bir takım aracı kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar ve firmalar tarafından vize işlemlerinizi tamamlamaktasınız. Bu firmalarda elçilikten randevu alıp evrakları konsolosluğa teslim etmektedir. Yapacağınız başvuruda teslimat süresi, seyahat süresi, konaklayacağınız ülke gibi detaylı bilgilerin verilmesi şarttır ayrıca bunların yanında, kişisel bilgilerinizin de eksiksiz olması gerekiyor. Elektronik olarak doldurmak zorunda olduğunuz Rusya Vize başvuru formu ise çıktı alınarak teslim edilmelidir. Belli başlı diller arasından ( İngilizce, Fransızca, Rusça) bir dille başvuracağınız bu form sistem tarafından kayıt altına alınmaktadır. Yetkili aracı kuruluş ile dosya kabul eden Rusya Ankara Büyükelçiliği 2021 yılında da faaliyetlerine devam etmektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliğinin görev alanında bulunan ve başvuru yapabileceğimiz iller şunlardır; Düzce, Ankara, Çankırı, Bolu, Kırıkkale, Nevşehir, Kütahya, Karabük, Zonguldak, Eskişehir, Bartın, Zonguldak ve son olarak da Kastamonu geliyor. Bu illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ayrıca İkamet İzni sahibi ve 3. Ülke vatandaşı olan, Rusya konsolosluk ve vize işlemlerini Rusya Ankara Büyükelçiliğinde yaptırabilirler.

Rusya Ankara Büyükelçiliğinin resmi tatil günleri, Rusya Federasyonunun resmi tatilleri haricinde Türkiye’nin resmi tatillerinde de hizmette bulunmamaktadır. Vize için başvuruda bulunacak olan kişiler veya konsoloslukla alakalı işlemler için müracaatta bulunacak kişilerin resmi tatilleri göz önünde bulundurarak ve dikkat ederek yapmaları gerekiyor. Rusya’ya ait birçok resmi tatilden bazıları şunlardır; Rusya Zafer Bayramı, Emek ve Dayanışma günü, Rusya Ulusal günü, Friday Dünya kadınlar günü.

Rusya Aile Birleşimi Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya Konsolosluğu Ankara Hakkında

Rusya konsolosluğu Ankara, Türkiye’de bulunan Rusya temsilciliklerinden ve en yetkili temsilciliğidir. Rusya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri düzenlemektedir. Rusya konsolosluğu Ankara ve çevresindeki illerden sorumludur.

Rusya konsolosluğu Ankara ve çevresinde görevli olduğu bölge içerisinde kalan Rusya vatandaşlarına her konuda destek olmaktadır. Rusya konsolosluğu Ankara ve çevresindeki Rusya vatandaşlarına, Rusya vatandaşlık haklarını sağlamaktadır. Rusya Ankara Konsolosluğu ve Türkiye arasında bir köprü görevi görmektedir.

Rusya konsolosluğu Ankara ve çevresinde iş kurmuş olan Rusya vatandaşları ya da Türkiye ile ticaret yapan Rusya vatandaşlarına destek olmaktadır. Rusya Konsolosluğu Ankara ve çevresinde bulunan Rusya vatandaşlarının Türkiye’deki yaşamlarını desteklemekte, Rusya çıkarlarını ve haklarını korumak, Rusya vatandaşlarının haklarını korumak için çalışmaktadır. Rusya konsolosluğu bu işlemleri yaparken; Türk hukukuna ve anayasasına, Rusya hukukuna ve uluslararası hukuka göre hareket etmektedir.

Rusya konsolosluğu Ankara ve çevresinde yaşayan ve Türkiye’den Rusya’a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de yasal olarak ikamet etmekte olan üçüncü ülke vatandaşlarına Rusya vize hizmeti vermektedir. Bunun yanında Türkiye’de bulunan Rusya konsolosluğu Ankara ve çevresindeki Rusya vatandaşlarına konsolosluk ve noter hizmeti vermektedir.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Ankara Rusya Konsolosluğu İle İlgili

Ankara Rusya Konsolosluğu, Rusya’nın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerindendir. Türkiye ve Rusya vatandaşlarına bazı konsolosluk hizmeti vermektedir. Bu hizmetler Türkiye ile Rusya ilişkilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Ankara Rusya Konsolosluğu; Rusya vatandaşlarına aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır.

 • Yeminli onay mektubu
 • Ölüm belgesi tasdiki
 • Doğum belgesi tasdiki
 • Sağlık belgesi tasdiki
 • Yeminli kefaletname
 • Belge çeviri onayı
 • Kişisel varlık vekaletnamesi
 • Ticari amaçlı vekaletname işlemleri
 • Deneyim belgesi tasdiki,
 • Kimlik, pasaport, ruhsat, ehliyet yenileme işlemleri,
 • Yeminli beyanname
 • Evlilik ve boşanma belgesi tasdik işlemi

Ankara Rusya Konsolosluğu, Rusya vatandaşlarına yukarıdaki hizmetleri vermektedir. Rusya’ya seyahat etmek isteyen Tük vatandaşlarına ve Türkiye’de bulunan başka ülke vatandaşlarına destek olmaktadır. Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler öncelikle Rusya vize başvuru formu doldurmalı ve Ankara Rusya Konsolosluğu’na teslim etmelidir.

Ankara Rusya Konsolosluğu, Rusya’nın Türkiye’de bulunan en yetkili temsilciliğidir. Türkiye’de Rusya kültürünü yaymayı ve tanıtmayı amaçlamaktadır. Ankara Rusya Konsolosluğu, Rusya vatandaşlarının hak ve çıkarlarını korumaktadır. Ankara Rusya Konsolosluğu, Türkiye ve Rusya resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Ankara Rusya Konsolosluğu bu tarihler dışında ziyaret edilmelidir.

Rusya Voucher Belgesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Rusya Ankara Büyükelçisi Kimdir?

Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov  isimli kişidir.  Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, Türkiye ile Rusya ülkesi arasında resmi ilişkileri yürütmek ve geliştirmek yönünde işlemlere onayı vermekle yükümlüdür. Rusya ile Türkiye ülkesinde yaşayan vatandaşların iki ülke arasında bağlantıları bulunuyor ve evlenme, boşanma gibi bazı resmi işlemleri o an yaşadıkları ülkede gerçekleştirmek istedikleri zaman konsolosluklara başvuru sağlayarak işlemlerini gerçekleştirebilir.  Rusya ülkesine ziyaret etmeyi planlayan kişiler, Türkiye vatanında bulundukları bölgeye en yakın olan konsolosluk kurumuna ulaşım sağlaması gerekir. Konsolosluk kurumundan başvuru yapacağı işlemlere onay verme yetkisi Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov’a aittir. Tüm aracı konsolosluk acentelerinden başvurular Rusya Ankara Büyükelçilik kurumuna iletilir. Aracı bulunan konsolosluk acenteleri işlemlerin ilerlemesi için sadece aracılık yapar, onay verme yetkisi bulunmaz. Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov resmi işlemlerde bir sıkıntı bulursa onay veremeyebilir. Bu durumda onay almayan başvurular için tekrardan başvuru yapılır.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

 Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvuruları Türkiye’nin belirli illerinde bulunan konsolosluklar tarafından iletilir. Rusya ülkesine seyahat planlayan kişiler, öncelikle yaşadıkları şehirde ve ya bölgede bulunan en yakın konsolosluk kurumuna ulaşım sağlayarak gitmek istediği ülke için vize başvurusu talebinde bulunur. Vize başvurusu talebinde ilk önce kişi adına Rusya Ankara Büyükelçilik’ten vize randevusu alınır. Vize randevu tarihi verilen kişi için hazırlanması gereken evraklar vize personeli tarafından vize başvurusunda bulunan bireye bilgilendirme yapılır. Büyükelçilik tarafından vize randevusunda talep edilen tüm belgeleri hazırlama sürecinde eksik bilgiler bulunmadan hazırlamalıdır. Teslim etme süresine kesinlikle önem verilmelidir. Belirlenen süreyi kaçırmadan teslim etmeniz son derece mühim bir husustur. Aksi halde maalesef vize başvurusu değerlendirme sürecine alınamaz.  Vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken en değerli seçim vize türü konusudur. Vize türünü yanlış seçen vatandaşların vize başvurusu kabul edilmez. Ankara Büyükelçilik tarafından tekrardan randevu talep edilir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Randevu

Rusya konsolosluk işlemi yapacak olan ve Ankara çevresinde ikamet eden kişiler işlemlerini Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilir. Rusya Ankara Büyükelçiliği işlemleri yapacak olan kişilerin işlemlerini yerine getirmek için herhangi bir randevu almasına gerek yoktur. Ancak bazı dönemlerde Rusya Ankara Büyükelçiliği randevu işlemlerini zorunlu kılabilmektedir. Rusya Ankara Büyükelçiliği’nde işlem yapmadan önce konsolosluk ile iletişime geçmeli ve randevu alınıp alınmayacağı hakkında detaylı bilgi almalıdır. Rusya Ankara Büyükelçiliği randevu bilgisini aşağıdaki iletişim araçları ile alabilirsiniz.

Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne Rusya vatandaşlarının yapacağı işlemler için randevu almasına  gerek bulunmamaktadır. Rusya vatandaşları Rusya Ankara Büyükelçiliği; konsolosluk, vatandaşlık, nüfus ve noterlik işlemlerde randevu alınması gerekmemektedir.

Rusya’ya seyahat edecek olan ve Ankara çevresinde ikamet eden kişilerin kısa süreli Rusya vizesi başvuruları için randevu almasına gerek yoktur. Ancak uzun süreli olarak Rusya’ya gidecek olan kişiler vize başvurusu için Rusya Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alması gerekmektedir. Randevular hakkında karar verme yetkisi Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği randevu bilgisi aşağıdaki iletişim bilgileri ile alınabilmektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Randevu: 0850 346 84 93 

Eposta: [email protected], [email protected]

Rusya Ankara Büyükelçiliği Vize Randevusu

Rusya’ya seyahat etmeyi planlayan ve Ankara çevresinde ikamet eden kişilerin vize başvurusunu Rusya Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilmektedir. Rusya Ankara Büyükelçiliği vize başvurusu için randevu işleminin gerekip gerekmediğini merak etmektedir. Rusya Ankara Büyükelçiliği vize başvurusu yapacak olan kişiler için Rusya Ankara Büyükelçiliği vize randevusu hakkında bilgi verilmiştir.

Rusya vize randevusunun alınıp alınmayacağı hakkında belirleyici unsur, başvuru yapılacak olan vize türüdür. Rusya seyahatleri için alınacak olan vize türü kısa süreli vize ise Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapılacak olan vize başvurularında randevu alınmasına gerek yoktur. Yapılacak olan seyahat uzun süreli vize gerektiriyorsa Rusya Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alınmalıdır.

Rusya Ankara Büyükelçiliği randevu işlemleri hakkında bilgi almak için Rusya Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçmelisiniz. Randevular aşağıdaki iletişim kanalları ile alınabilmektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Telefon: 0850 346 84 93

Rusya Ankara Büyükelçiliği Eposta: [email protected], [email protected]

Rusya vize başvurusu için randevu gerekiyor ise randevu tarihinizi kaçırmamanız gerekmektedir. Randevu tarihini kaçıran kişilerin işlemleri yapılmayabilir. Başvurular için seyahat edecek olan kişinin yeniden randevu alması gerekmektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Başvuru

Rusya konsolosluk işlemi olan ve Ankara çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti, Rusya ve Türkiye’de yasal olarak bulunan diğer ülke vatandaşları işlemlerini Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilmektedir. Rusya Ankara Büyükelçiliği başvuru işlemi yapacak olan kişiler yapacağı işlemler hakkında Rusya Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçerek bilgi alabilir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne işlem yapacak olan Rusya vatandaşlarının işlemleri için Rusya Ankara Büyükelçiliği’nden randevu almasına gerek yoktur. Başvuru yapacak olan kişilerin gerekli olan evrakları hazırlayarak Rusya Ankara Büyükelçiliği’ni ziyaret etmesi yeterlidir.

Rusya vatandaşları Rusya Ankara Büyükelçiliği’nde konsolosluk işlemleri, noterlik işlemleri, Rusya oy kullanma işlemleri, Rusya vatandaşlık işlemleri, Rusya nüfus işlemleri ve Rusya vergi ödeme işlemlerini yerine getirebilir.

Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler, Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapabilir. Kısa süreli vize başvuru sahipleri randevusuz işlem yapabilir. Uzun süreli başvuru sahiplerinin ise başvuruları için randevu alması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişiler seyahat amacına uygun vize evraklarını hazırlayarak başvuru işlemlerini yerine getirebilir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği başvuru işlemi yapacak olan kişiler büyükelçilik ile iletişime geçerek bilgi alabilmektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Ankara ve çevresinde ikamet eden ve Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişiler Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapabilir. Rusya Ankara Büyükelçiliği vize başvurusu yapacak olan kişiler işlemlerinin nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bu yazıda Rusya vize başvurusu yapacak olan kişiler için Rusya Ankara Büyükelçiliği vize işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.

 • Rusya Ankara Büyükelçiliği vize başvuru işlemi yapacak olan kişiler öncelikle online Rusya vize başvuru formunu doldurmalıdır.
 • Ardından ise Rusya Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alınmalıdır. Ancak kısa süreli olarak yapılacak olan vize başvuruları için randevu alınmasına gerek yoktur. Randevu zorunluluğu sadece Rusya uzun süreli vizeleri için geçerlidir.
 • Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapacak olan kişiler, gerekli olan evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır.
 • Randevu tarihinde Rusya vize başvurusu içi gerekli evraklar teslim edilerek randevu işlemi başlatılmalıdır.

Rusya Akara Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvurularını değerlendirme yetkisi Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Rusya seyahat planının aksamaması için vize başvurularının 1 ay öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir. Başvurular ortalama olarak 2 hafta içerisinde sonuçlansa da bazı durumlarda 1 aya kadar uzayabilmektedir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Adres Ve İletişim Bilgileri

Rusya Ankara Büyükelçilik adresi: Aziziye mahallesi, Andrey Karlov Sokak, No: 5, 06 690 Çankaya-Ankara. Rusya Ankara Büyükelçilik telefon numarası: 0312 4392183 numarası ile hafta içi her gün sabah 09.00 ile ikindin saat 17.00 saatleri arasında iletişime geçebilirsiniz. Resmi tatil günleri içerisinde Ankara Büyükelçilik kurumu halka hizmete kapalıdır. Resmi tatil günlerine dikkat ederek resmi işlemlerinizi yapabilmek için kendinize gün belirlemede fayda vardır. Ankara Büyükelçilik, Rusya ülkesine gitmek isteyen kişilerin vize başvuru formlarını değerlendirmeye ve incelemeye alır. Derin bir araştırma içerisinde formlar titizlikle incelenir. Ardından vize başvurusu kabul edilir ise vatandaşa bu durum mail yolu ile iletilir. Vize başvuru evrakalarında olumsuz bir durum tespit edilirse eğer başvuru kabul onayı almaz ve reddedilir. Öğrenmek istediğiniz bilgiler var ise telefon numarası ile iletişime geçebilirsiniz.  Ankara Büyükelçilik’te çalışan vize personelleri vatandaşları vize konuları hakkında bilgilendirmek amacı ile görevlendirilmiştir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne Nasıl Gidilir?

Rusya konsolosluk işlemi olan kişiler işlemlerini Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilir. Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapacak olan kişiler Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne nasıl gidileceğini merak etmektedir. Bu yazıda Rusya’ya seyahat edecek olan kişiler için ‘’Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne nasıl gidilir?’’ sorusunun cevabı verilmiştir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Adres: Aziziye Mahallesi, Andrey Karlov Sokağı, No 5, Posta Kodu: 06690, Çankaya/Ankara

Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne gidecek olan kişiler, Ankara’ya ulaştıktan sonra tramvay, otobüs, metro, minibüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araları ile gidilebilir. Ayrıca Ankara Rusya Büyükelçiliği’ne taksi ve kendi aracınız ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Rusya Ankara Büyükelçiliği yakınlarına giren otobüs hatları aşağıda verilmiştir.

Hat Adı Yön
407 Sıhhiye- 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı- Atakule- Çankaya
408 Gülpınar- Güneşevler- 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı- Atakule- Birlik MA
413 Altınpark- 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı- Çankaya
116-2 Ulus- Ankara Müzik Ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
135-2 Ulus- Oran Sitesi
403-6 Gülpınar- Güneşevler- 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı- Atakule- Birlik MA
413-7 (Öho) Altınpark- Çankaya
440-5 Pursaklar- Çankaya
427 Subayevleri- Ulus-15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı- A.Ayrancı
427-7 (Öho) Subayevleri- A.Ayrancı
190 Kızılay- Yeşilkent Mh.- Karataş Mh
173-1 Oran Sitesi- Galip Erdem Caddesi- Hilal Mahallesi- Hoşdere Caddesi- Ulus
185-1 Oran Sitesi- Ulus
185-6 Ulus
185-7 (Öho) Oran Sitesi- Güneşevler(Mavi)
173-2 Ulus- Hoşdere Caddesi- Hilal Mahallesi- Galip Erdem Caddesi- Oran Sitesi
185-2 Ulus- Oran Sitesi

 

Rusya Ankara Büyükelçisi Kimdir?

Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov  isimli kişidir.  Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, Türkiye ile Rusya ülkesi arasında resmi ilişkileri yürütmek ve geliştirmek yönünde işlemlere onayı vermekle yükümlüdür. Rusya ile Türkiye ülkesinde yaşayan vatandaşların iki ülke arasında bağlantıları bulunuyor ve evlenme, boşanma gibi bazı resmi işlemleri o an yaşadıkları ülkede gerçekleştirmek istedikleri zaman konsolosluklara başvuru sağlayarak işlemlerini gerçekleştirebilir.  Rusya ülkesine ziyaret etmeyi planlayan kişiler, Türkiye vatanında bulundukları bölgeye en yakın olan konsolosluk kurumuna ulaşım sağlaması gerekir. Konsolosluk kurumundan başvuru yapacağı işlemlere onay verme yetkisi Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov’a aittir. Tüm aracı konsolosluk acentelerinden başvurular Rusya Ankara Büyükelçilik kurumuna iletilir. Aracı bulunan konsolosluk acenteleri işlemlerin ilerlemesi için sadece aracılık yapar, onay verme yetkisi bulunmaz. Rusya Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov resmi işlemlerde bir sıkıntı bulursa onay veremeyebilir. Bu durumda onay almayan başvurular için tekrardan başvuru yapılır.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

 Rusya Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvuruları Türkiye’nin belirli illerinde bulunan konsolosluklar tarafından iletilir. Rusya ülkesine seyahat planlayan kişiler, öncelikle yaşadıkları şehirde ve ya bölgede bulunan en yakın konsolosluk kurumuna ulaşım sağlayarak gitmek istediği ülke için vize başvurusu talebinde bulunur. Vize başvurusu talebinde ilk önce kişi adına Rusya Ankara Büyükelçilik’ten vize randevusu alınır. Vize randevu tarihi verilen kişi için hazırlanması gereken evraklar vize personeli tarafından vize başvurusunda bulunan bireye bilgilendirme yapılır. Büyükelçilik tarafından vize randevusunda talep edilen tüm belgeleri hazırlama sürecinde eksik bilgiler bulunmadan hazırlamalıdır. Teslim etme süresine kesinlikle önem verilmelidir. Belirlenen süreyi kaçırmadan teslim etmeniz son derece mühim bir husustur. Aksi halde maalesef vize başvurusu değerlendirme sürecine alınamaz.  Vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken en değerli seçim vize türü konusudur. Vize türünü yanlış seçen vatandaşların vize başvurusu kabul edilmez. Ankara Büyükelçilik tarafından tekrardan randevu talep edilir.

Rusya Ankara Büyükelçiliği Adres Ve İletişim Bilgileri

Rusya Ankara Büyükelçilik adresi: Aziziye mahallesi, Andrey Karlov Sokak, No: 5, 06 690 Çankaya-Ankara. Rusya Ankara Büyükelçilik telefon numarası: 0312 4392183 numarası ile hafta içi her gün sabah 09.00 ile ikindin saat 17.00 saatleri arasında iletişime geçebilirsiniz. Resmi tatil günleri içerisinde Ankara Büyükelçilik kurumu halka hizmete kapalıdır. Resmi tatil günlerine dikkat ederek resmi işlemlerinizi yapabilmek için kendinize gün belirlemede fayda vardır. Ankara Büyükelçilik, Rusya ülkesine gitmek isteyen kişilerin vize başvuru formlarını değerlendirmeye ve incelemeye alır. Derin bir araştırma içerisinde formlar titizlikle incelenir. Ardından vize başvurusu kabul edilir ise vatandaşa bu durum mail yolu ile iletilir. Vize başvuru evrakalarında olumsuz bir durum tespit edilirse eğer başvuru kabul onayı almaz ve reddedilir. Öğrenmek istediğiniz bilgiler var ise telefon numarası ile iletişime geçebilirsiniz.  Ankara Büyükelçilik’te çalışan vize personelleri vatandaşları vize konuları hakkında bilgilendirmek amacı ile görevlendirilmiştir.

TOP